Göz çevresi için bakım önerileri

Göz çevresi için bakım önerileri

Yaşımız ilerledikçe etkilerini vücudumuzda yaşıyor ve görüyoruz. Bunların başında gözlerimiz geliyor. Yaşlılık hatta erken yaşlılık belirtileri ilk olarak göz ve çevresinde yaşanılıyor.

Gözaltı torbalarının oluşması, gözaltı morlukları, göz kenarındaki kırışıklıklar ve daha nicesi zaman içinde her insanda ortaya çıkan belirtilerdir. Bu gibi belirtileri geciktirmek, belirtileri en aza indirmek aslında bizim elimizde. Doğru şekilde göz çevresi için bakım yapıldığı takdirde yaşlılık belirtilerini engellemek, ileri tarihlere ertelemek mümkündür.

Gözaltı torbaları:
Gözaltı torbaları genellikle genetik faktörler yüzünden ortaya çıkmaktadır. Hemen hemen her yaşta görülebileceği gibi, küçük yaşlardaki çocuklarda da görülmesi mümkündür.

Ancak bir de genetik olmayan durumlarda ortaya çıkabilir. Bu da, aşırı yoğun tempoda yaşanılan bir hayatın sonucu olarak yüzümüzde belirebilir. Uykusuzluk, stres, alkol ve sigara kullanımı üzüntü gibi sebepler yüzünden gözaltlarımızda torbalar meydana gelebilir, şişlikler oluşabilir.

Bunu kendi kendinize evde geçirmek için, patates kullanabilirsiniz. Patatesin yanı sıra salatalık da cildi sıkılaştırıcı özelliğe sahip olduğu için gözaltı torbalarına etki edebilir. Bunun dışında estetik operasyonlar ile gözaltı torbalarınızdan kurtulabilirsiniz.

Gözaltı torbalarının oluşumunu engellemek ya da ertelemek için haftada 1-2 gün ayırıp, salatalık ile maske yapabilirsiniz. Bunun dışında bazı kozmetik ürünler sayesinde cildiniz sıkılaşır ve sarkmalar meydana gelmez.

Yaşlanma etkilerini geciktirmek sizin elinizde!

Göz kenarlarındaki kırışıklıklar genellikle 25 yaşından sonra belirmeye başlasa da istisnai durumlarda daha erken yaşlarda da görülmesi mümkündür. Göz kremleri kullanmak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Bu yüzden 20 li yaşlara geldiğinizde göz kenarlarınız için krem kullanarak kırışıklıkları geciktirmeniz sizin elinizdedir. Genellikle göz kenarlarını nemlendirici kremler ile kırışmaları önleyebilirsiniz. Cildiniz dış görünüşüzdür, ayrıca vücudun bir parçasıdır. Bu yüzden cildinize de diğer tüm organlarınıza verdiğiniz önemi vererek bakımını yapmalısınız.

Stresten uzak bir yaşam sürmek, sigaradan ve alkolden uzak durmak da gözlerin kırışmasını geciktiriyor. Yapılan araştırmaların sonucunda ulaşılan bilgide ikiz kardeşlerden biri sigara kullanırken diğeri kullanmamış ve göz kenarları daha genç görünümde kalmıştır. Yaşınıza uygun kremi seçmek için kozmetik ürünleri ile ilgili uzman kişilerden yardım alabilirsiniz.

Gözaltı kremlerini doğru uygulamalısınız!
Göz kremleri genellikle yanlış uygulanıyor. Göz kenarı için kremleri gözaltına uyguladığınız zaman etki etmeyecektir. Bu yüzden aldığınız kremi uygulanış bölgesine direkt olarak uygulamalısınız.

Yuvarlak dairesel hareketlerle uyguladığınız kremi parmağınızla yaymalısınız. Gözaltlarınız için farklı bakım kremi kullanırken, göz kenarlarınız için ayrı ve yüzünüz için ayrı bir krem kullanmalısınız.

Stresten uzak, sağlıklı bir yaşam sürmeye çalışın!
Stresin vücuda yaptığı olumsuz etkileri hemen hemen herkes bilir. Cildin erken yaşlanmasının en büyük etkenlerinden biri de stresli bir yaşam sürüyor olmaktır.

Stres ruh sağlığını olumsuz yönde etkileyerek vücuda alınan vitamin ve minerallerin kaybına yol açarak kişinin erken yaşlanmasına ve beraberinde birçok hastalığı getirmesine yol açıyor.

Makyajınızı temizleyip uyumaya dikkat edin!
Birçok bayan akşam işten eve geldiğinde ya da gezmeden geldiği zaman kendini yorgun hissederek soluğu yatakta alabiliyor. Ancak bunu yapmadan önce makyajı temizlemek önemlidir.

Makyajla tüm gece uyumak cildin erken yaşlanmasına, kırışıklıkların artmasına yol açarken, kozmetik ürünlerin içerdiği kimyasal maddelerden dolayı de cilde zarar vermektedir. Makyaj silme losyonlarıyla yüzünüzde tüm makyajı çıkarıp öyle uykuya yatmalısınız. Hatta eve gelir gelmez ilk iş olarak makyajınızı temizlemelisiniz.

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle