Mutlu Olmanın Yolları

Mutlu Olmanın Yolları

Mutlu olmak, yaşam standırdımızı belirleyen bir faktör olup, nasıl beslendiğimiz, ne tarz işler yaptığımız ve yaptığımız egzersizlerle yakından ilgilidir. Sağlıklı ve mutlu hissetmemiz ruh sağlığımızı olumlu yönden etkilediği için bu da yaşam standardımızı yükseltiyor.

Taze sebzelerle beslenin:

Antidoksidan içeren taze gıdalar tüketerek günlük enerjimizi alabiliriz. Bu sayede kendimizi daha dinamik ve sağlıklı hissedebiliriz. Her gün bir öğünümüzü taze besinler tüketerek geçirebiliriz. Sadece yeşillikler değil, domates, havuç, biber ve salatalık da tüketmeliyiz. Salatalarımıza zeytinyağı eklemeyi unutmamalıyız. Aynı zamanda öğün aralarında taze badem, ceviz ve fındık tüketerek günlük enerjimizi depolamamız mümkündür.

Olumlu düşünün:

İş hayatınız ne kadar stresli olursa olsun, pozitif düşünerek bunun üstesinden gelebilir, strese engel olabilirsiniz. Stres vücudun bağışıklık sistemini çökerterek mutsuz ve sağlıksız hissetmeye yol açabiliyor. Bu yüzden gün içinde yürüyüş yaparak sizi strese sokan durumlardan kaçabilirsiniz. Aklınıza takılan negatif düşüncelerin farkına vardığınız anda, yerini dolduracak pozitif düşüncelerle onları önleyebilirsiniz. Optimist bir yaşam ile sağlıklı ve zinde olursunuz.

Hareketsiz kalmayın:

Özellikle sürekli bilgisayar başında olanlar ve masa başı iş yapanlar, her 1 saatte bir kalkıp hareket etmelidir. Böylece vücut kasları hareket eder, kan akışı sağlanır, bu da mutluluk hormonu salgılar. Her gün düzenli tempoda yürüyüş yapmaya çalışın. Hareket ettiğiniz zaman vücut endorfin salgılayarak mutlu olmanızı sağlar.

Masaj yaptırın:

larınızı azaltmak ve kan dolaşım hızınızı arttırmak için uzman birine masaj yaptırabilirsiniz. Bağışıklık sisteminiz güçlenir, endorfin salgılanır. Bu da sosyal yaşamınızı olumlu yönde değiştirir. Düzenli masaj yaptırmak uyku kalitenizi arttırarak düzenli bir hayata sahip olmanızı sağlar.

5 dakika kaçamak yapın:

Günün yoğun temposuna takılıp stresle baş başa kaldığınızı düşündüğünüz anlarda, bilgisayarınızı, televizyonunuzu ve telefonunuzu kapatın, kendinize 5 lık mola sağlayın. Bu 5 dakika içinde yapmak istediklerinizi, olmak istediğiniz yeri düşünerek hayal kurun. Hayal kurmak mutluluk hormonu salgılayarak sizi ayakta tutar. Gözlerinizi kapatın, derin nefes alarak yapmak istediklerinizin hayalini kurun. Gerekirse not alın, uygulamaya çalışın.
(MS)

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle