Mutlu bir evlilik için duygusal okuryazarlığın önemi

Mutlu bir evlilik için duygusal okuryazarlığın önemi

Birçok evli çiftin en büyük korkularından biri evlendikleri dönemde yaşadıkları aşkın zaman içinde kaybolmasıdır. Toplumumuzda sıkça dile getirilen "aşkın ömrü üç yıldır" cümlesi doğru olsa bile, aslında korkulacak bir şey yok; çünkü evlendikten sonra aşkı korumak ya da derin bir sevgiye çevirmek bizim elimizde.

Mutlu ve uzun süreli bir evliliğin sırrı aşkı korumaksa, aşkı korumanın sırrı da duygusal okuryazarlıktan geçiyor. Duygusal okuryazarlık, her şeyden önce çiftler arasında dürüstlüğe ve eşitliğe dayanan bir birliktelik anlamına gelir. Kişisel Gelişim Uzmanı Dr. Claude Steiner, duygusal okuryazarlığı şöyle tanımlamıştır: "Duygusal açıdan okuryazar olmak, kişisel gücünüzü, yaşam kalitenizi ve aynı şekilde etrafınızdaki insanların yaşam kalitesini geliştirecek biçimde duygularınızı bilmek demektir." Bir lisanı öğrenmek gibi duygusal okuryazarlık da eğitim ve egzersiz gerektirir. Bu açıdan eşlerin duygularını birbirlerine sözel olarak ve açıkça ifade etmeleri çok önemlidir.

İŞBİRLİĞİ KONTRATI YAPIN

Uzmanlar, mutlu bir evlilik isteyen çiftlere eşitliğe ve dürüstlüğe dayanan bir işbirliği kontratı yapmalarını tavsiye etmektedir. Eşler bu kontratla birlikte birbirleri üzerinde güç oyunları oynamayacaklarını, bir diğerinin istemediği şeyleri yapmayacaklarını ve birbirlerinden bir şeyi nazik bir şekilde ve sevgiyle isteyeceklerini kabul ederler. Siz de ilişkinizde bu gibi değişiklikler yaparak sevginizi güçlü tutabilirsiniz. Ancak unutmayın ki bu gibi değişiklikler kolayca ve hemen gerçekleşmez. Bununla birlikte, siz ve eşiniz değişmeye devam ettikçe ortaya çıkacak olan yeni duygusal enerji, sizi daha iyimser kılacak ve üçüncü kişilerle ilişkilerinizi de daha sağlıklı hale getirecek.

SAYGILI VE İLGİLİ OLUN

Uzun yıllardır mutlu bir evliliği sürdürmekte olan birçok çift, ilişkilerindeki başarının saygıya dayandığını vurgular. Her bireyin saygı görme, takdir edilme ihtiyacını dikkate alırsak bu öneri daha da önem kazanmaktadır. Ayrıca, birlikteliğe renk katmak için çiftlerin yeni konularla ilgilenmesi, yeni uğraşlar edinmesi ve bunları birbirleriyle paylaşması yerinde olacaktır.
(MS)

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle