Hamilelik öncesi yapılması gerekenler

Hamilelik öncesi yapılması gerekenler

Evliliğinizi bir üst kademeye taşımak amacıyla nize yeni bir birey katmak için gebe kalmak istiyorsanız, gebelik öncesi yapılması gerekenlere dikkat etmeniz gereklidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Öncelikle kadın doğum uzmanından randevu alıp, genel hatlarıyla muayene olmanız gerekiyor. Muayene esnasında yapılacak olan pap smear testi sayesinde, rahminizde herhangi bir anormallik olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Aynı zamanda bir takım kan testleri sayesinde bebeğinize bulaştırmanızın söz konusu olduğu hastalıklar var ise ortaya çıkacaktır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar kan testi ile sonuca ulaşmaktadır. Özellikle anneden bebeğe doğum esnasında geçen en bulaşıcı hastalıklardan biri olan hepatit virüsü taşıyıcısıysanız, tedavi olduktan sonra gebe kalmalısınız.

Yine doktorunuzun tavsiyesine göre, folik asit takviyesine başlamanız gereklidir. Arkadaşlarınızın tavsiyesi ya da internetten okuduklarınıza göre ilaç kullanmayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Birçok bayan gebe kalmakta sorun yaşıyor. Bunun için doğru zamanda cinsel ilişkiye girmeniz gerekiyor. Yumurtlama tarihinizde ilişkiye girmeniz durumunda gebe kalmanız yüksek ihtimaldir. Yumurtlama tarihi adet tarihinizin ilk gününden sonraki 12 ile 16 ıncı günler arasındadır.

Sigara kullanıyorsanız ve gebe kalmak istiyorsanız, sigarayı derhal bırakmanız gerekiyor. Uzmanların açıklamasına göre, günde 10 adetten daha fazla sigara tüketenlerin gebe kalma olasılığı son derece düşük oluyor.

Gebe kalmadan önce dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de kilonuzdur. Aşırı kilolarınızdan kurtulup, sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebilirsiniz. Bunun için düzenli bir şekilde spor yapabilir, dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Kafeinin, yumurta kalitesini düşürdüğü biliniyor. Bu sebepten ötürü gün içinde 2 den fazla kahve tüketiyorsanız risk altında olabilirsiniz. Günlük çay kahve miktarınızı düşürmeye çalışın. Daha açık çay içebilir, kafeinsiz kahveleri tüketebilirsiniz.

Gebe kalabilmeniz için eşinizin stresten uzak olduğuna, yorucu işlerde çalışmadığına önem gösterebilirsiniz. Çok ağır spor yapmak, stres ve sıkıntı gebe kalmanızı olumsuz etkileyecektir.

Adet tarihlerinizi her zaman için not alıp kaydedin. Doktorunuz gebelik döneminiz boyunca bu bilgileri sizden isteyecektir.

Doktor önerisiyle kullandığınız folik asit takviyesinin yanında, bol bol sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin. Unutmayın, ne kadar sağlıklı ve dengeli beslenirseniz, gebe kaldığınızda bebeğinizin sağlığı o kadar iyi olacaktır.

Stresten uzak bir yaşam sürmeye çalışın. Sizi üzen, sıkan işlerden kişilerden uzaklaşın. Moralinizi ve enerjinizi yüksekte tutun. Çok ağır olmamak şartı ile basit egzersizler yapabilirsiniz.

Düzenli bir yaşamın en büyük rolü düzenli uykudan geçer. Uyku esnasında vücut organlarımız dinlenir, kendilerini yenilerler. Bu yüzden uyku saatleriniz düzenli olsun, elinizden geldiğince geç saatlerde yatmayın. Sabah erken kalkmaya özen gösterin.

Herhangi bir hastalığınız varsa önce tedavi olmalısınız. Bu yüzden komple bir check up gebelik öncesi yapılması gerekenler arasında sayılabilir.

Gebe kalmadan önce dikkat etmeniz gereken konulardan biri de maddi durumunuzdur. Bebek sahibi olmayı her ne kadar çok istiyor olsanız da, hayata geldikten sonra maddi açıdan masraflar ortaya çıkacaktır. Bebeğinize güzel ve kaliteli bir yaşam sunabilmek adına borçlarınızdan kurtulun, ekonominizi düzenleyin ve planlar yapın.

Gebe kalmadan önce eğer evlenirken yapılmadıysa kan uyuşmazlığı testlerini yaptırmalısınız. Bebeğinizde kan uyuşmazlığı olasılığı var ise doktora danışabilirsiniz.

Aids testi, gebelik öncesinde yaptırılması gereken testlerden bir diğeridir. Risk altında olmasanız bile, çok kolay bir şekilde bu testi yaptırabilirsiniz.

Bağışıklık sistemiyle alakalı olan kızamıkçık aşısını olmadıysanız, bebeğinize bulaştırma ihtimaliniz yüksektir. Bu yüzden doktora danışarak kızamıkçık aşısı olmalısınız.

Doktora gittiğiniz zaman düzenli olarak kullandığınız ilaçlar var ise belirtmelisiniz çünkü bazı tip ilaçlar, anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkileyerek düşük riskini taşırlar. Kontrollü bir hamilelik dönemi geçirmek istiyorsanız buna dikkat etmelisiniz.(MS)

Paylaşmak İstermisin?

Lütfen bu yazıya puan verin!
1 kişi puan verdi. Ortalama puan: 9

Yorum Ekle