Meme Kanserine dur diyen 3 kural ve Meme kanserini artıran 8 risk

Meme Kanserine dur diyen 3 kural ve Meme kanserini artıran 8 risk

Meme kanserinde teşhis ve tedavi süreci, kadının kendisini olduğu kadar yakınlarını da olumsuz etkiliyor. Bu istenmeyen sürecin yaşanmaması için tüm kadınların 'erken tanı'yı ihmal etmemeleri gerektiğini belirten Acıbadem Etiler Tıp Merkezi'nden Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Hüseyin Güney bu konudaki üç altın kuralı şöyle sıralıyor:

"Her kadın 20 yaşından sonra kendi kendini muayene etme alışkanlığı kazanmalı, belli sıklıkta klinik meme muayenesinden geçmeli ve belirli bir yaştan itibaren düzenli olarak mamografi tetkiki yaptırmalı."

Özellikle kadınların 40 yaşından sonra her yıl 'mamografi' çektirmeleri gerektiğinin altını çizen Dr. Hüseyin Güney kadınların hangi yaşta hangi muayene yaptırmaları gerektiğini şöyle açıklıyor.

1- Kendi kendine kontrol

Elle muayene, her kadının mutlaka uygulaması gereken bir 'tanı' yöntemi. Çünkü belli aralıklarla kadınların memesini kontrol etmeleri, kanserin ileri safhalara ulaşmadan fark edilmesini sağlıyor. 20 yaşından sonra her kadının 'ayda bir kez' kendini muayene etmesinin önemine değinen Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Hüseyin Güney "Düzenli olarak kendini 'elle muayene' eden bir kadın, bir süre sonra normal meme dokusunu ve kendi meme yapısını öğreniyor. Böylelikle memedeki renk-şekil değişikliklerini ya da farklı bir 'kitle'yi daha erken safhada fark edebiliyor" diyor.

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Hüseyin Güney hangi belirtilerden şüphelenilmesi gerektiğini ise şöyle anlatıyor:

Dikkat Önemli: "Memede veya koltukaltında ele kitle geliyorsa, memenin boyutu veya şeklinde değişiklikler varsa, meme başından akıntı oluyorsa, memenin veya meme başının derisinde renk değişikliği görülüyorsa, bu belirtiler mutlaka bir doktor tarafından değerlendirilmeli".

Elle muayene nasıl yapılmalı?

Elle muayenenin adet başlangıcından 5-7 gün sonra, hormon etkisinin en az olduğu dönemde yapılması öneriliyor. Çünkü bu günlerde memelerdeki hassasiyet daha az oluyor. Eğer hamile veya menopozda iseniz, kontrolü her ay aynı güne denk getirmenizde fayda var. Elle muayenede izlenecek yolu, önce ayna karşısında kendini incelemek, ardından bir yere uzanarak 'elle' muayene etmek olarak sıralayan Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Hüseyin Güney şöyle devam ediyor:

"Bir aynanın karşısına geçerek ellerinizi belinize koyun. Memeleriniz simetrik görünüyor mu? Ya da görünürde bir kitle, meme derisinde çöküklük ya da portakal kabuğunu andıran pütürükler var mı? Aynı işlemi ellerinizi kaldırarak yineleyin. Ardından yatarak muayene geçebilirsiniz. Sağ elinizi başınızın altına yerleştirin. Sol elinizin ikinci, üçüncü ve dördüncü parmaklarıyla meme başı çevresinden meme derisine doğru nazikçe bastırarak dairesel hareketler uygulayın. Herhangi bir ağrı, hassasiyet ya da kitle hissediyor musunuz? Koltukaltınıza baktıktan sonra sol memeye de aynısını uygulayın"

2- Klinik meme muayenesi ve meme ultrasonografisi


Bu yöntemin tek farkı; elle muayenenin bir uzman doktor tarafından yapılıyor olması. Uzmanlara göre; klinik muayenenin ve meme ultrasonografisinin 20 yaşından sonra 1-3 yılda bir, 40 yaşından sonra ise her yıl yaptırılması şart. Ancak muayene sıklığı, her kadının öyküsüne ve taşıdığı risklere göre değişebiliyor.

3- Mamografi taraması


Mamografinin düzenli olarak uygulandığı ülkelerde meme kanserine bağlı ölüm oranı; uygulanmayan ülkelere göre ortalama yüzde 30'dan daha az. Diğer bir deyişle meme kanserinde 'erken tanı'ya olanak sağlayan en etkili yöntem; mamografi. Bu tetkik ile elle muayenede saptanmayacak kadar küçük kitleler, hatta kanser öncüsü hücresel değişiklikler bile tespit edilebiliyor. Çarpıcı bir sonuç olarak; mamografi taramasıyla kansere yol açan oluşumlar henüz kitlelere dönüşmeden 2 yıl öncesinden görüntülenebiliyor. Normalde bu yapıların 'elle' ya da 'klinik' muayenede hissedilebilmesi için 2 yıl geçmesi gerekiyor.

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Hüseyin Güney bu nedenle herhangi bir bulgu ve belirti olmasa bile 40 yaşın üzerindeki her kadının yıllık meme ultrasonografisi ile mamografi çektirmeleri gerektiğinin altını çizerek, "Özellikle 40-50 yaş arasındaki kadınlarda rastlanan kanserlerin büyüme oranlarının daha yüksek olduğunu düşünürsek, her yıl aksatmadan yaptırmaları çok önemli" diyor.

Meme kanserini artıran 8 risk

Cinsiyet: Meme kanserinin erkeklerde görülme oranı, yüzde 1'den daha az. Başka bir deyişle yüzde 99 oranla en sık kadınlarda rastlanıyor.

Yaş: Genç kadınlara göre, 50 yaş ve üzerindeki kadınlar daha fazla risk altında bulunuyor.

Aile hikayesi: Özellikle anne tarafındaki birinci derecelik lıklarda; anne, teyze ve anneannelerde meme kanseri öyküsü varsa, kişide görülme riski daha yüksek.

Östrojen hormonu: 12 yaşından önce yani erken adet olmak kadar menopoza geç girmek (55 yaş) de meme kanseri riskini artırıyor.

Hormon tedavisi: Menopoza giren kadınlara uzun süreli reçete edilen (5 yıl ve fazlası) bazı hormon ilaçları, meme kanseri ihtimalini artırıyor.

Meme kanseri hikayesi: Memelerden birindeki kanser oluşumu, ileride diğer memede de görülmesine sebep olabiliyor.

Beslenme: Yağ ağırlıklı beslenen ve fazla kilosu olanlarda meme kanseri daha çok görülürken, düzenli egzersiz ve fiziksel aktivite bu riski azaltıyor.

Genetik bozukluklar: Tüm meme kanserlerinin yüzde 5 ila 10'u, BRCA1 ve BRCA2 adındaki kalıtsal meme kanseri genlerinden kaynaklanıyor.

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0

2 Yorum

seher

seher

8 yıl önce

memede kist var 2yıldır ağrılarım var ilac vermediler ne yapmalıyım.

özge

özge

8 yıl önce

merhaba ben 31 yaşındayı 2 tane oğlum var 1tanesi 8 yaşında 1tanesi 2 yaşında küçük oğlumu emziriyorum emzirirken elime bir şey geldi beze gibi daha önce yoktu benim halam meme kanserinde öldü35 yaşında ne yapabilirim yardım edin

Yorum Ekle