YÜKSEK TOPUK AYAK SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR

YÜKSEK TOPUK AYAK SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR

Birçok bayanın vazgeçilmez sevdası yüksek topuklu ayakkabılar sağlığa tehdit ediyor.

Yüksek topuklular üzerinde geçirilen uzun saatler, ayak bileklerinde sinir sıkışmasına yol açarak, tedavi edilmediği takdirde ameliyatla sonuçlanabilecek sağlık sorunlarına neden oluyor.

Özel Medline Aydın Hastanesi Ortopedi Uzmanı Op. Dr. Serkan Kurnaz, kadınları yüksek topuklu ayakkabılar konusunda uyardı. Kadınların şık görünmek uğruna ayakkabı seçimlerinde yüksek topuk tercih etmesi, ayak sağlığında çok ciddi tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Vücudun tüm yükünü taşıyan ayakların sağlığı için doğru ayakkabı seçimi çok önemli. Yüksek topuklu ve dar yüzlü ayakkabıların uzun süreli kullanımında bacaklarda oluşabilecek anatomik değişikliklere dikkat çeken Özel Medline Aydın Hastanesi Ortopedi Uzmanı Op. Dr. Serkan Kurnaz, “Yüksek topuklar ayak bileklerinde sinir sıkışmalarına neden olur. Eğer tedavi edilmezse ameliyata kadar giden sorunlara yol açan bu durum ciddiye alınmalıdır” dedi.

Ayak bileklerindeki sinir sıkışması, ayak parmaklarına doğru yayılan ağrı ve uyuşma ile ortaya çıkıyor. Ayaklarında ağrı ve uyuşma hisseden kişilerin doktora başvurarak kas aktivitelerinin belirleyen Elekromiyografi çektirmeleri gerektiğinin altını çizen Op. Dr. Kurnaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sinir sıkışması olduğunu tespit ettiğimiz hastalarda öncelikle yüksek topuklu ayakkabıların giyilmesini durdurarak ilaç tedavisine başlıyoruz. Sinir sıkışmasını açmak için uyguladığımız bu tedavi sırasında hastaya ayağı ve bileği sıkmayan ayakkabılar giymesini tavsiye ediyoruz. İlaç tedavisiyle sonuca ulaşamadığımız durumlarda ise hastayı ameliyata alarak sıkışan sinirleri açıyoruz.”

ÖNLEMEK MÜMKÜN

Yüksek topuk sendromunun alınacak bazı önlemlerle önüne geçilebileceğinin altını çizen Op. Dr. Serkan Kurnaz, bu hastalıkla karşı karşıya kalmamak için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı; “Ayakkabı satın alırken, dar ve ayağınızı sıkan ayakkabılar yerine geniş yüzlü ayağınıza uygun ayakkabıların yanı sıra alçak ve kalın topuklu ayakkabılar tercih edin. Basılan alan ne kadar geniş ise denge o kadar iyi sağlanır. Gerekmedikçe yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçının. Özellikle şeker hastalığı ya da dolaşım bozukluğunuz varsa, sinir sıkışmaları konusunda daha duyarlı ve dikkatli olun ve belirli zamanlarda ayaklarınızı kontrol ettirin”

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle