Renklerin Büyülü Dünyası

Renklerin Büyülü Dünyası

Uzmanlar, renklerin insan fizyolojisi ve psikolojisini yakından etkilediklerini açıkladılar. Uzmanlara göre, giydiğimiz elbiselerin renklerinden evimizde kullandığımız eşyalara kadar gördüğümüz ve beynin algıladığı renkler, zaman zaman umutsuzluk kimi zaman da mutluluk verebiliyor.

Günlük hayatta tüm gün boyunca görülen renklerin kişiler üzerinde birebir etkili olduğunu vurgulayan araştırmacı-yazar Cenk Kahvecioğlu, renklerin sadece insan psikolojisini değil, fizyolojisini de etkilediğini ifade etti. Kahvecioğlu'nun araştırmasına göre renklerin psikolojik ve fizyolojik etkileri şöyle sıralanıyor;

- Sarı Renk: Psikolojik olarak olumluluk ve canlılık özellikleri var, fizyolojik olarak ise sinirsel bozukluklara iyi geliyor.

- Kırmızı Renk: Psikolojik olarak uyanık ve tetikte olmayı teşvik ediyor, fizyolojik olarak ta kan basıncını artırıyor ve adrenalin salgılıyor.

- Mor Renk: İç bilinci teşvik ediyor, fizyolojik olarak ise uykusuzluğa iyi geliyor.

- Turuncu Renk: Psikolojik olarak neşeyi teşvik ediyor, fizyolojik olarak sindirim sistemi ve metabolizmaya destek oluyor.

- Yeşil Renk: Uyumlu ve dengeleyici psikolojik özelliklere sahip, fizyolojik olarak kalp ve göğüs sorunlarını hafifletiyor.

- Turkuaz: Canlandırıcı ve serinletici psikolojik özellikleri bulunmakta, fizyolojik olarak ise ağrı kesici özelliği var.

- Mavi Renk: İnsan psikolojisi üzerinde barışçıl ve sakinleştici etki gösteriyor, fiziksel olarak kan basıncını düşürüyor, boğaz sorunlarını çözüyor.

- Magenta: Sevgi ve şefkat dolu bir renktir, fiziksel olarak migren ve baş ağrılarını hafifletici etkisi bulunmaktadır.
İHA

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle