Hangi renk hangi hastalığın habercisi

Hangi renk hangi hastalığın habercisi

Hastalıkların renkleri de olur mu demeyin.. Aslında birçok hastalığın vücudumuza yansıttığı renkler var. Vücudun hangi rengi ne anlama geliyor.

İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Nafiz Karagözoğlu insan vücudunda görülen bazı renk değişimlerinin hastalık habercisi olabileceğine söyledi.

Karagözoğlu, vücudun hangi renklerde alarm verdiğini ise şöyle sıraladı:

Beyaz
Albinizm: Derinin rengini veren farklı miktarlardaki melanin pigmentidir. Genetik olarak melanin yoksa ten rengi beyaz olur. Saçlar, kaşlar kirpikler de beyaz renklidir.
Piebaldism: Doğumsal olarak bedendeki bazı bölgelerde melanin pigmenti yokluğudur. Bedenin çeşitli bölgelerinde beyaz lekeler şeklinde kendini gösterir.

Sarı
Sarılık: Karaciğer ve safra kesesinden safra akışının engellendiği hastalıklarda cilt rengi, artan bilirubin maddesi nedeniyle sarı bir renk alır.

Turuncu
Sarılık: Sarılıkların bazı durumlarında turuncuya kaçan bir renk görülebilir.
Karotenemi: Turuncu renkli gıdaların fazla miktarda tüketilmesiyle de cilt rengi turuncuya yakın bir renk olabilir.

Yeşil
Verdin İkter: Sarılık hastalığı sırasında bilirubin denilen madde belli bir düzeyin üstüne çıktığında, derinin rengi yeşilimsi bir görünüm alır. Buna yeşil sarılık denir.

Kırmızı
Eritem: Aşırı sıcakta, fazla egzersiz sırasında, güneş yanığı ve ateş yükselmesinde, döküntülü ve iltihabi deri hastalıklarında deri rengi kırmızı olabilir.
Flushing: Belli bir bölgede oluşan aşırı kırmızılık. Geçici yahut devamlı olarak görülebilir. Alkol alımı sonrası, cilt altı yağ dokusunun ince olduğu kişilerde heyecan halleri sırasında görülebilir.

Kahverengi
Addison hastalığı: Derinin rengi kahverengi ya da koyu kahverengidir. Böbrek üstü bezlerinin bir hastalığıdır.
Böbrek yetmezliği: Deri rengi rengine benzer kahverengi bir hal alır.

Mavi-mor
Kalp-damar hastalıkları: Özellikle atardamar ve toplardamar kanının karışmasına neden olan hastalıklarda dil, dudak, parmak uçları, ayaklar gibi bedenin uç kısımları mavi-mor renk olur.

KOAH: Oksijenlenmenin bozulduğu hastalıklardan biri de uzun süren tıkayıcı akciğer hastalığıdır. Bu hastalıkta da deri rengi değişebilir.
ZAMAN

Lütfen bu yazıya puan verin!
2 kişi puan verdi. Ortalama puan: 9
Yorum Ekle