Bebeklere verilebilecek En İdeal Besin Anne Sütü

Bebeklere verilebilecek En İdeal Besin Anne Sütü

Samsun'un Çarşamba İlçe Sağlık Grup Başkanı Uzm. Dr. Ertan Uzun, anne sütünün tüm besin öğelerini içeren tek besin olduğunu, bilinen hiçbir teknolojik yöntemle anne sütünün eşdeğerinde yeni bir besin üretilmediğini belirterek, "Yaşamlarının ilk 6 ayında bebeklere verilebilecek en ideal besin anne sütüdür" dedi.

Uzm. Dr. Ertan Uzun, 1-7 Ekim "Emzirme Haftası" nedeniyle yaptığı açıklamada anne sütünün önemine değindi.

Bilinen hiçbir teknolojik yöntemle anne sütünün eşdeğerinde yeni bir besin üretilmediğini vurgulayan Uzun, anne sütünün bebeğe yararlarını şöyle sıraladı:

"Yaşamlarının ilk 6 ayında bebeklere verilebilecek en ideal besin anne sütüdür. Özellikle ilk 6 ay bebeğin büyümesi ve yaşamla ilgili tüm fonksiyonları için gereken tüm gereksinimini karşılar. Doğumdan sonra ilk gelen sarı süt(ağız sütü) bebeğin ilk aşısıdır, onu hastalıklardan korur. Anne sütündeki yağ, karbonhidrat ve proteinler bebek için ideal bir bileşimdir. Anne sütü alan bebeklerde kansızlık daha az görülür. Anne sütü en doğal ve taze besindir. Bebekler için doğal bir ağrı kesicidir. Anne sütü her zaman temiz ve mikropsuzdur. Bebeği solunum yolu hastalıklarından ve tüm enfeksiyonlardan korur. Anne sütü daima hazırdır, ekonomiktir, özel bir harcama gerektirmez ve anne sütü bebekle anne arasında özel sevgi bağı kurulmasını sağlar. İçerisindeki demir ve fosfor nedeniyle anne sütü alan bebekler, anne sütü almayan bebeklerden daha zeki olurlar. Bebeklerde pişik, karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür."

Emzirmenin bebeğe olan faydalarının yanı sıra annelere de pek çok faydalarının olduğuna vurgu yapan Uzun, şunları kaydetti:

"Emzirme doğum sonrası rahmin toplanmasını hızlandırır. Rahim ve yumurtalık kanserlerine yakalanma riskini azaltır. Emziren anneler doğum sonrası daha kolay kilo verirler. İlk emzirme doğumdan sonraki ilk 1 saat içerisinde (tercihen ilk larda başlamalıdır). En az 6 ay sadece anne sütüyle beslenmeli 6 aydan sonra bunun yanına ek besinler eklenerek emzirme 2 yaşına kadar devam ettirilmelidir. Bebek her istediğinde emzirilmeli ve emzik ve biberon asla verilmemelidir."(İHA)

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle