Hamilelikte Stres Bebekte Karın Ağrısı Yapıyor

Hamilelikte Stres Bebekte Karın Ağrısı Yapıyor

 Uzmanlar, susmadan çığlık çığlığa ağlayan ve kramp halinde kasılan bebeğin anne karnında stres yaşadığına dikkat çekiyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Yaşaroğlu Erkum, kolikin süt çocukluğu döneminde sık görülen, nedeni açısından halen gizemini koruyan, zaman zaman aileyi ve hekimi sıkıntıya sokabilen bir sendrom olduğunu ifade ederek, "Farklı tanımları olmasına rağmen, büyüme ve gelişimi normal olan 0 - 3 aylık bebekteki, en az 3 hafta süreli, haftada 3 günden fazla, günde 3 saatten fazla ve başka bir nedenle açıklanamayan huzursuzluk ve ağlama dönemleridir. Görülme sıklığı farklı çalışmalarda yüzde 10 ile yüzde 40 arasında değişmektedir. Düşük doğum ağırlıklı bebeklerde daha sık görülür. Huzursuzluk ve ağlama nöbetleri günün belirli bir saatinde, genellikle öğleden sonra ve akşam saatlerindedir. Bebeklerin yüzde 50'ye yakınında belirtiler 3 ay içinde kaybolurken, yüzde 40'ında 6. aya, yüzde 10'unda bir yaşa kadar sürebilmektedir" dedi.

"EMZİREN ANNE LAHANA, BROKOLİ SOĞAN YEMEMELİ"
lahanaYapılan bazı araştırmalara göre, anne diyetindeki inek sütü, lahana, karnabahar, brokoli, turunçgiller, çikolata, soğan gibi besinlerle, annenin sigara ve kahve kullanımının infantil koliği arttırdığını kaydeden Dr. Erkum, "Bu durumun, bir besin alerjisi veya besin intoleransı olabileceği düşünülerek, anne diyetinde kısıtlamalar önerilmektedir. Bebekler, henüz gelişmemiş nörolojik sistemleri nedeniyle, ağrı duyusuna karşı daha duyarlı olup, bağırsak gerilmelerine daha fazla tepki vermektedirler.

Hamilelikte sık psikolojik stres yaşayan, gergin bir ruhsal durum içinde olan anne ve ailelerin bebeklerinde yine infantil kolik sıklığı fazla bulunmuştur. İnfantil kolik tanısında, aileden alınan öykü çok önemlidir. Bunun yanında, tam bir fizik muayene yapılarak bu huzursuzluğa yol açacak diğer nedenleri dışlamak ve bebeğin büyüme ve gelişiminin normal olması gerekir" diye konuştu.

"LOŞ ODADA UYUMAK, KARNA SICAK MASAJ VE BANYO BEBEĞİ RAHATLATIYOR"
sebzelerAnnede veya aile içinde görülen, endişe veya gerginliği azaltmanın da tedavinin bir parçası olarak algılandığını kaydeden Dr. Erkum, "Anne sigara kullanmamalı. Kahveyi 1-2 fincandan fazla tüketmemeli. Anne diyetinden inek sütü, turunçgiller, lahana, brokoli, karnabahar, turpgiller, çikolata, baharatlı gıdalar çıkartılmalı. Bebek loş, sessiz bir ortamda tutulmalı. Kolik sancıları sırasında, kucakta veya beşikte hafifçe sallanması, ninni söylenmesi, ya da müzik veya ritmik seslerin (saç kurutma makinesi) dinletilmesi, bebekte rahatlama sağlayabilir. Ilık banyo yaptırmak, karnına saat yönünde masaj yapmak rahatlatıcı diğer yöntemlerdir. Rezene, anason, nane çaylarının etkinliği bazı çalışmalarda gösterilmiştir fakat güvenilirlikle ilgili çalışma yoktur. Sonuç olarak uzun zamandır araştırılan, gizemini koruyan bu rahatsızlığın en iyi tedavisinin zaman olduğu anlaşılmıştır" şeklinde konuştu.(İHA)

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0

1 Yorum

fatma

fatma

7 yıl önce

iyi akşamlar benim annem ara sıra boğazında ödem oluşu nefesini tıkıyo ve yüzü kıpkırmızı oluyo ve morarıyo ve sararıyo daha önce test yapıldı ve alerjinin birçok testi varmış ve biz birkaç kez yapıydık ama ne olduğunu bulamadılar ve ölümcül olbilir dedi doktorlar ne olduğu belirlene medi cabuk cevap verebilirmisiniz acil lütfen .

Yorum Ekle