Ev Yapımı Maskelerle Güzellik

Ev Yapımı Maskelerle Güzellik

Hem kadınlar, hem de erkekler için önemli bir sorun olan saç dökülmesini tedaviyle engellemek mümkün. Evlerde de kolaylıkla hazırlanabilecek doğal saç bakım maskeleri, saç tellerini onarıyor ve derinlemesine bakımını sağlıyor. Etkili bakım için haftada bir kez uygulanması yeterli oluyor. Ancak boya, perma, güneş gibi saçları yıpratan durumlarda ise haftada 2 veya 3 kez şok bir kür uygulanması gerekiyor. Uzmanlar, kurumuş ve yıpranmış saçları canlandırmak için sıcak zeytinyağı, ışıltılı saçlar için de zeytinyağı-bal, protein, kakao yağı ve mayonez tedavilerini tavsiye ediyor.

SICAK ZEYTİNYAĞI VE HİNT YAĞI TEDAVİSİ
Kurumuş ve yıpranmış saçları canlandırmak için en iyi yöntem olan sıcak zeytinyağı tedavisini uzmanlar şöyle anlatıyor:

"Saçlarınıza parlaklık vermek ve beslemek için 2 çorba kaşığı zeytinyağını ısıtın. Bunu yavaş yavaş tüm saç derinize yedirin. Sıcak suda ıslattığınız bir havluyu sıktıktan sonra bir türban gibi başınıza sarın. Havlu soğurken bu işlemi iki veya üç defa tekrarlayarak, başın yağı iyice emmesini sağlayın. Sonra saçlarınızı yıkayarak, iyice durulayın."

Uzmanlar, bu tedavinin, fazla ince, çabuk kırılan, kuru saçlara iyi geldiğini bildiriyor. Isıtılan yarım çay fincanı Hint yağının başa sürüldükten sonra, derinin ovularak saçın yağı emmesinin sağlanması gerektiğini vurgulayan uzmanların önerileri şöyle:

"Yavaş yavaş tarayacağınız saçlarınızı, kaynar suya bastırıp sıktığınız havluyla sarın. Bu işlemi yaptıktan sonra yarım saat kadar bekleyip şampuanla yıkayın."

ZEYTİNYAĞI, BAL VE PROTEİN TEDAVİSİ
Koyu renk saçların ışıltılı bir hal alıp parlamasını sağlayan bu yöntemde, yarım çay fincanı yeşil zeytinyağıyla bir çay fincanı süzme balın karıştırılması gerektiğini ifade eden uzmanlar şunları kaydediyor:

"Bu sıvıyı iyice sallayıp çalkalayın ve bir kaç gün dinlenmeye bırakın. Daha sonra bu karışımı baş derinize ovarak ve tarayarak yedirin. Ancak bu işlemi yaparken, tarağın dişlerinin baş derinize batmamasına özen gösterin. Başınıza bir naylon torba geçirerek, başın sıcaklığını muhafaza etmeyi sağlayın. Karışımı başınızda yarım saat beklettikten sonra, saçlarınızı bol suyla durulayın."

Uzmanlar, yumurta ile yapılacak protein tedavisinin, hemen hemen her tür saç için uygun olduğunu belirtiyor. Uzmanların bu tedavi yöntemi hakkındaki açıklamaları da şöyle:

"İki yumurtayı çırpın ve içine yavaş yavaş birer çorba kaşığı zeytinyağı, gliserin, kaşığı sirke, mümkünse elma sirkesi ilave edin. Saçınızı bir kez şampuanladıktan sonra saçlarınıza bu karışımı sürüp 15-20 bekleyin. Saçlarınızı iyice duruladıktan sonra saçlarınızın çok kısa sürede canlandığını fark edeceksiniz."

KAKAO YAĞI VE MAYONEZ TEDAVİSİ
Özellikle koyu renk saçlılar için uygun olan bu yöntemin uygulanışını uzmanlar şöyle anlatıyor:

"İçinde su kaynayan genişçe bir nin içine daha küçük bir kabı oturtun. Yarım çay fincanı ayçiçeği yağını, 1 çorba kaşığı kakao yağını, 1 çorba kaşığı susuz lanolini bu ikinci kabın içinde eritin. Bütün bu yağlar eriyince, kabı kaynar suyun içinden alın ve karışımı iyice çırpın. Bu karışımdan 1 çorba kaşığı kadarını alarak, buna 1 çorba kaşığı su katın, iyice karıştırın. Bu sıvıyı ovarak başınıza sürün ve bu durumda 15 dakika ile yarım saat arasında bekleyin. Ardından saçınızı yıkayıp durulayın."

Uzmanların, saç derisinin tıkanmış olmasından dolayı kaynaklanan yağ eksikliği açığını gidermek için önerdiği mayonez tedavisi şu şekilde:

"Bir yumurtayı, 1 çorba kaşığı sirkeyi, 2 çorba kaşığı bitkisel yağı, karıştırarak çırpın. Bu karışımı baş derinize ovarak iyice içirin. Ardından saçlarınızı tarayarak, bütün karışımın saçlarınıza eşit yayılmasını sağlayın. 15 dakika böyle bekledikten sonra saçlarınızı yıkayarak durulayın."
(İHA)

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle