Hamilelikte Tüketilmemesi Gereken Besinler

Hamilelikte Tüketilmemesi Gereken Besinler

Hamilelikte anne adaylarının beslenmelerine çok dikkat etmesi, bebek için zararlı olan besinlerden özellikle kaçınmaları gerekiyor.

Meyve ve sebzelerin iyi yıkanmadan yenilmesi durumunda üzerinde bulunan tarım ilacı kalıntısı bebekler için en çok zararı olan kimyasal maddeler arasında. Bunun yanı sıra, asit oranı yüksek olan portakal, limon gibi meyvelerin tüketilmesi de hamilelikte uygun değil.

Gebelikte Tüketilmemesi Gereken Besinler

Hamilelikte dikkat edilmesi hatta mümkün olduğunca tüketilmemesi gereken besinlerden diğeri ise, kurutulmuş gıdalar. Bunun nedeni ise, özellikle salça gibi kurutulmuş gıdaların kurutma şartlarından kaynaklanabilecek küflerin az miktarda tüketilmesi bile anne karnındaki bebek için zararlı olacaktır.

Hamilelikte anne adayları için zararlı olan bir başka zararlı besin türü de kremalı, yağlı ürünlerin yanı sıra, asitli, kızartılmış, kavrulmuş ya da şekerlenmiş besinler. Bu nedenle anne adayı bu tür gıdaları tüketmeyi alışkanlık haline getirdiyse bile, hamilelik döneminde bu tür gıdaları tüketmeye kesinlikle ara vermeli.

Ayrıca, anne adayının sucuk, salam ya da sosis gibi kırmızı etin hangi bölgesinden alınarak üretildiği genelde belli olmayan besinlerin tüketilmesinden de mümkün oldukça kaçınmaları gerekiyor.

Süt ve süt ürünlerini tüketmenin hamile bayanlar için çok yararlı olsa da, bu ürünler arasında bulunan otlu peynirin tüketilmesini tavsiye edilmiyor. Çünkü otlu peynirde üretim esnasında mikotoksin oluşabilme ihtimali bulunuyor. Bunun için hamilelikte otlu peynir tüketilmemesi gereken yiyecekler adasındadır.

Hamile bayanlar için önemli olan noktalardan bir diğeri de, kabız olmaktan kaçınmak için muz tüketmemek. Hamilelikte sakıncalı olan içeceklerden ilki ise, meyve suları çünkü hazır meyve sularında aşırı şeker bulunuyor. Bu da anne karnındaki bebekler için oldukça sağlıksız bir durum. Kabız olmamak için muz hamilelikte tüketilmemesi gereken meyvelerdendir.

Ayrıca hamile bayanların günlük olarak tükettikleri siyah çayın demir eksikliğine yol açabileceğini de belirtmek gerek. Hamilelikte tüketilmemesi gereken içeceklerden bir diğeri de kahve.

Kahvede bulunan kafein, erken doğum ve düşük riskini artırdığı için kesinlikle önerilmiyor. Ancak anne adayı, kafeinsiz kahve içmek isterse, günde en fazla iki bardak tüketebilir. Sizde hamilelikte tüktilmemesi gereken besinler hakkında yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Lütfen bu yazıya puan verin!
10 kişi puan verdi. Ortalama puan: 8
Yorum Ekle