Ayakkabı Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Ayakkabı Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Kimi insanların dünyanın parasını verip aldığı ayakkabılar bazen bir yağmurun yağması ya da bir çamura batırılması ile kirlenmektedir.

Üstelik bir de o lekeler ayakkabı üzerinde kalmakta ve hoş olmayan görüntü ile karşı karşıya kalınmaktadır.

Normalde içecek ve yiyeceklerin kıyafetlere dökülmesi üzerine yapılacak bir sürü yöntem varsa da ayakkabılar için de pek çok seçenek çoktan yerini almıştır.

Ayakkabıların da kumaş türlerine göre farklı yöntemler sunulmakta ve ayakkabı bakımlarına dikkat edenler için de oldukça faydalı bilgiler sunulmaktadır. Peki ama bu kadar bahsettiğimiz ayakkabı lekeleri nasıl temizlenir?

Modellerine Göre Ayakkabıların Temizliği

Yaz aylarında vazgeçemediğimiz ayakkabı türlerinden biri de spor ayakkabılardır. Özellikle açık renk seçilen spor ayakkabıların bakımı da aslında oldukça kolaydır.

Herhangi bir leke ile kirlenmiş olan spor ayakkabılar sabun yardımı ile diş fırçası eşliğinde silinebilmektedir. Böylece kirlerin arındığını gözlemlemek mümkündür.

Bir diğer en çok kullanılan ayakkabı modelleri arasında süet ayakkabılar yerini almıştır. Süet ayakkabılarının ise ayakkabı lekeleri ile savaş etmekteki çözümü buhardır.

Buhara tutulan süet ayakkabı daha sonra kuruma aşamasına bırakılmakta ve tam anlamı ile kuruduktan sonra da tel fırça yardımı ile iyice fırçalanmaktadır.

Ayakkabılar da en çok rastlanan lekelerden biri de su lekesidir. Su lekeleri ayakkabı üzerinden vazelin yardımı ile çıkmaktadır. Su lekesinin yanı sıra bir de en çok gelen şikayetler arasında küf lekesi yer almaktadır.

Küf lekesinin de çaresi gliserindir. Gliserin ayakkabının üzerine iyice sürülerek silindikten sonra küf lekelerini ortadan kaldıracaktır.

Paylaşmak İstermisin?

Lütfen bu yazıya puan verin!
8 kişi puan verdi. Ortalama puan: 8

Yorum Ekle