Lavanta kremi

Lavanta kremi

Yerfıstığı yağının koruyucu ve dinlendirici etkisine sahip olan bu karışım özellikle kuru ciltler için idealdir. Bu krem cildi dinlendirip, bakımını sağladığı için özellikle geceleri uyumadan önce kullanırsanız daha etkili sonuç elde edersiniz.

Malzemeler:
50 ml yerfıstığı yağı
3 gr balmumu
3 gr kakao yağı
20 gr lanolin
30 ml gül suyu
8 damla lavanta yağı

Hazırlanışı: Önce balmumu, kakao yağı ve lanolini 60 derecede ısıtın. Aynı anda gül suyunu da kendi kabında aynı ısıda ısıtın. Bu işlemde ısının aynı olması son derece önemlidir, aksi halde bileşenler birbirine karışıp bir bütünleşemezler.
Karışımların ısıları ayarlandıktan sonra yerfıstığı yağını da karışıma ekleyip tekrar 60 derece ısıya ayarlayın. Son olarak da gül suyunu karışıma ekleyin. Ardından karışımı ocaktan indirin ve karıştırmaya başlayın.
Bunun için tahta bir çubuk kullanabilirsiniz. Karışım soğuyana kadar yavaş yavaş karıştırın. Ardından lavanta yağını ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Elde ettiğiniz karışım soğuduktan sonra kapaklı bir kutuya koyup, kapağı açık bir şekilde bir saat kadar beklettikten sonra kullanabilirsiniz. Bu arada kremi buzdolabında tutarsanız kullanım süresini uzatabilirsiniz.

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle