Kabızlık Nedir ve Kabızlığı Gidermek İçin Ne Yemeli

Kabızlık Nedir ve Kabızlığı Gidermek İçin Ne Yemeli

Kabızlık çoğu zaman önemsenmeyen fakat devamlılığı halinde ağır komplikasyonlara sebep olabilecek bir durumdur.

Kabızlık aslında bir hastalık değil, genellikle bir rahatsızlığın sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Peki, kabızlık nedir önce bu konuyu detaylı olarak anlatalım.

Kabızlık Nedir?

Kabızlık, dışkılamanın düzenli zamanlarda ve normal kıvamda yapılamaması durumudur. Genellikle dışkı çok sert olur ve dışkılamada can yanması, zorlanma gibi durumlar yaşanır.

Kabızlığa ne iyi gelir sorusunun cevabı içinse, öncelikle kabızlığa sebep olan şeyler nelerdir, bunun tetkik edilip bulunası önemlidir.

Kabızlık Neden Olur?


Kabızlığın sebebi, bazı durumlarda besleme alışkanlıları ve yaşam tarzı olsa da, altında yatan sebepler ciddi bir rahatsızlığın belirtisi de olabilmektedir.

Lif yönünden eksik ve posasız beslenme, az su içmek ve hareketsizlik gibi nedenlere bağlı olarak, kabızlık ortaya çıkabilir.

Ancak, kabızlık Parkinson, diyabet, hipotroid ve bazı nörolojik hastalıkların sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden, kabızlık nedir ve neden ortaya çıkmıştır, mutlaka önce bunun belirlenmesi gerekir.

Kabızlık Giderici Öneriler


Kabızlığın sebebi ne olursa olsun, sağlıklı bir beslenme ve ek besinler ile önüne geçilebilir ve hatta sorun çözülebilmektedir.

Kabızlığa ne iyi gelir sorusunun cevabı ise, lifli yiyeceklerden geçmektedir. Ancak kayısı, zeytinyağı ve keten tohumu, ekstra kullanımlar ile çok yararlı olabilmektedir.

Yanlış bilinen yöntemlerin başında, sinameki çayı gelmektedir, bu çay kabızlığı kullanıldığı zaman geçirse de mukoza tabakasına zarar verdiği için, daha sonrasında ciddi problemler yaratabilir.

Bu yüzden yukarıda önerilen gıdaların yanında, ağırlıklı olarak kabak, pırasa ve lahana gibi sebzeleri gerektiği şekilde tüketmek ve hareketsiz bir yaşam geçirmemek önemlidir.

Her sabah güne başlarken, keten tohumlu yoğurt ve 3 kayısı, daha sonrasında lifli gıdaların tüketimi ile bu sorunun önüne geçebilmek mümkün olabilmekle birlikte mutlaka bir hekim kontrolünden geçip bu doğrultuda hareket etmek doğru olacaktır.

Kabızlık nedir konusunda verilen bilgiler doğrultusunda kabızlığa ne iyi gelir bilirsek ve bu şekilde önlemlerimizi alırsak, kabızlıkla yaşayabileceğimiz sıkıntıları en aza indirebilmek ve önlemek mümkün olacaktır.

Ancak yeniden belirtmekte yarar gördüğümüz şey, kabızlığa sebep olan durumun tespiti ve bu doğrultuda yapılması gereken tedavi şeklinin, uygulanmasında ki önemdir.

Ayrıca haftada en az 4 kere siz olarak hazırlanan zeytinyağlı pırasa yemeği tükettiğinizde kabızlık sorunu ortadan kalkar. Bu kabızlığa karşı mükemmmel bir çözümdür.

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle