Vücudunuz iflas etmesin!!!

Vücudunuz iflas etmesin!!!

Gün boyu masa başında oturarak, çay, sigara, kahve tüketerek, sağlıksız beslenerek vücudunuzu iflasın eşiğine getirmeyin...

Uzun bir yaşamın sırrı sağlıklı alışkanlıklar kazanmaktan geçiyor. Bunların başında ise hareketsizlik, alkol sigara ve yanlış beslenme geliyor... Bir göz atalım ve nasıl düzeltebileceğimizi düşünelim.

3 fincanı aşmayın
Çayı kahveyi elinden düşürmeyenlerdenseniz bu alışkanlığınıza artık bir son verin. Kafein fazla alındığında çarpıntı, tansiyonda yükselme, uykusuzluk gibi sorunlara yol açıyor. Kahvenin 3 fincandan fazla içilmesi, osteoporoz denilen kemik erimesine neden olabiliyor. Bu yüzden günde 1-3 fincan arası kahve içilmelidir ki depresyona iyi gelsin, safra ve böbrek taşı oluşumu riski aza indirilsin. Çaya gelince o da kahve gibi böbrek ve safra taşı oluşumunu engeller, mide kanserini önler. Ancak fazla içildiğinde demir eksikliğine yol açar.

Sağlıksız gıdalar
Günlük karbonhidrat ihtiyacı 100-125 gr kadardır. Sağlıksız yani zararlı olan karbonhidratlar şekerler, rafine nişastalar, beyaz ekmek, beyaz tir. Fazla karbonhidrat kan şekerini, kandaki insülin hormon düzeyini artırırken iyi kolesterol dediğimiz HDL kolesterolü azaltır. Uzun süre şeker yükü fazla olan karbonhidratlarla beslenenlerde şeker kalp hastalıkları ortaya çıkar.

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle