Kurban Bayramında Beslenme Önerileri

Kurban Bayramında Beslenme Önerileri

Kurban Bayramında şeker ve şekerli gıda tüketiminin yanısıra et tüketimi de artmaktadır. Et vücudumuzun yapıtaşı olan proteinlerin en önemli kaynağıdır.

Et; iyi kalite proteinin yanısıra yağ, çeşitli mineraller (özellikle demir, çinko, fosfor, magnezyum) ve vitaminleri (özellikle B12, B6, B1 ve A vitamini ) de içerir, ancak C ve E vitamini içermez.

Bu sebeple etlerin sebzeler ile beraber pişirilmesi ya da etle birlikte sebzelerin de tüketilmesi sağlıklı beslenme için oldukça önemlidir.

Günümüz beslenme biliminde ağır bir öğün ardından kalp krizi geçirme riskinin artacağı biliniyor. Bu sebeple, size beslenme uzmanı Selahattin Dönmez'in bir önerisi var:

Kurban bayramı'nda bazı kurallara uyarak, bayramın da zevkini çıkararak beslenebilirsiniz.

Kurban bayramı'nın en önemli konusu kurbanlıklardır. Kurban kesiminin mutlaka uygun, sağlıklı bir ortamda yapılması gerekir.

Kurban Bayramında özellikle şişmanlık, kalp-damar hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon, mide rahatsızlığı vb. sağlık problemi olan kişiler ve yaşlılar beslenmelerine dikkat etmelidir.

Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğundan kalp-damar hastalığı, diyabet, hipertansiyonu olan kişiler kurban bayramında, yağsız ya da az yağlı etleri tercih etmelidir. Kısıtlı miktarlarda et tüketmeli, aşırıya kaçmamalıdır.

Et sindirimi zor olan besindir. Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik hem pişirme sırasında, hem de sindirimde zorluk yaratır.

Bu sebeple özellikle mide ve bağırsak hastalığı olan kişiler kurban etlerini hemen tüketmemeli, buzdolabında bir kaç gün beklettikten sonra, haşlama ya da ızgarada pişirme yöntemi ile pişirerek tüketmelidirler.

Kurban bayramında kesilen kurbanlıkların önemi büyüktür. Dini kuralların yerine getirilmesinin yanısıra sofraların temel besin maddesini oluşturan etin uzun bir dönem tüketilecek olması anlamına da gelmektedir. Bu sebeple saklama, pişirme koşullarına dikkat etmek gerekir.

Kırmızı et biyolojik değeri yüksek demir minerali, çinko, magnezyum, konjuge linoleik asit, kaliteli protein, doymuş yağlar ve niasin içermektedir. 100 gram et ortalama 250-300 kalori arasında enerji içerir. Etler; dana, koyun, kuzu olarak tüketilebilmektedir.

Kırmızı et tüketimi ile ilgili araştırmalar oldukça çoktur. Epidemiyolojik, kanıta dayalı araştırmalar sıklıkla ve sağlıksız pişirme tekniği ile pişirilen kırmızı et tüketen kişilerde kolon ve mide kanserine yakalandıkları yönünde gelişmiştir.

Buna ek olarak yağlı et tüketimi ile beraber kan yağlarında ve ürik asit düzeyinde artış olduğu bilinmektedir. Bu sebeple kırmızı et tüketiminde sıklık azaltılıp haşlama öncelikli olmak kaydıyla, fırınlama ve ızgara yöntemleri kullanılarak pişirilmesi daha güvenlidir ve uzmanlarca önerilmektedir.

Sıklık açısından haftada 2 kez et tüketmek en sağlıklısı. Pişirme sırasında pişirme suyu atılmamalı, bu sebeple et az suda pişirilmelidir. Etli sebze yemeklerinde yağ kullanmamak en sağlıklı yöntemdir.
Selahattin Dönmez

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle