Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling

Kim pürüzsüz bir cilt istemez ki? Oysa günümüz kirliliği ve stres gibi etkenler düşünülürse, istemek yetmiyor, bir şeyler de yapmak gerekiyor. Uzman Pervin Bulgak'ın önerisi, kimyasal peeling.

Kimyasal peeling, cildi canlandırmak amacıyla uygulanan kimyasal maddelerle cildin hasarlı üst kısmının "soyulması" işlemidir. Bu şekilde daha parlak, genç, temiz bir cilt görünümü kazanılır. Bu şekilde cilt adeta yeniden hayat kazanır.

Kimyasal peeling amacıyla değişik kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Kullanılan maddeye göre yüzeysel, orta ve derin peeling yapılabilmektedir.

En çok glikolik, laktik ve meyve asitlerini içeren "Alfa Hidroksi Asitleri (AHA)" tercih ediyoruz. AHA, meyvelerden ve diğer besinlerden elde edilen doğal asitlerdir ve yüzeysel peeling maddesi olarak kullanılır.

TCA (trikloroasetik asit) ile orta derinlikte, Fenol (karbolik asit) ile daha derin peeling yapılır, bu tedavi metodları daha farklıdır.

Alttan yeni deri hücre yapımını uyardığı için sanılanın aksine deri incelmez, üstteki kaba ve pürüzlü tabaka kaybolur.
Daha sağlıklı, parlak ve pürüzsüz deri oluşur.

Derinin nemi artar.

Sivilce ve izleri kaybolur.

Tıkalı gözenekler (komedon) açılır.

Genişlemiş gözenekler (porlar) küçülür.

İnce kırışıklıklarda belirgin azalma olur.

Her türlü leke tedavisi yapılır.

Kimyasal peeling nasıl etki eder?
Zamanla ciltteki kollajen ve elastin liflerde bozulma olur, bunun sonucunda ince çizgiler ve kırışıklıklar oluşur. Kimyasal peeling ile daha bol ve daha iyi organize olmuş yeni dokuların oluşması sağlanır.

Cildin üzerindeki hasarlı kısım ayrılması ile daha sağlıklı rengi ve dokusu güzel bir cilt oluşur.

Peeling tedavisi hangi problemlerde kullanılır?
Akne (sivilce) tedavisi

Aknelerin iyileştikten sonra bıraktığı izlerin (skarların) tedavisi

Kırışıklıklar ve ince çizgilerin giderilmesi

Ciltteki açık porların kapanması

Eldeki yaşlılık lekeleri giderilmesi

Gebelik lekelerinin giderilmesi

Yaşlılık ve güneş lekelerinin tedavisi

Yaşlanma etkilerini geciktirmek için peeling tedavisi uygulanmaktadır.
Peeling kimler için uygun değildir?
Gebeler

Uygulama bölgesinde aktif enfeksiyonu olanlar
Peeling tedavisi nasıl yapılır?
İşlem öncesinde cilt temizlenir aşırı yağdan arındırılır. Daha sonra "Alfa Hidroksi Asitler (AHA)" uygulanır. Bir süre bekletildikten sonra kimyasal ciltten uzaklaştırılır. Seans aralarında kullanılacak kremlerle tedaviye devam edilir. Uygulama ortalama olarak 10 dakika sürer.

AHA peeling 1-3 haftalık aralarla 6-8 seans yapılır. İşlem sırasında ve sonrasında geçici olarak hafif yanma hissedilebilir, ancak kişi normal aktivitesine devam edebilir.

Peeling tedavisinde ne tür problemler görülebilir?
Tedaviden sonra kısa süreli hafif kızarıklık, pullanma ve soyulma olabilir. Tedavi sonrası enfeksiyon, skar (nebbe dokusu) oluşma riski ise AHA peelingde yok denecek kadar azdır.

Peeling sonrası nelere dikkat etmek gereklidir?
Peeling uygulamasını takiben güneşten korunma çok önemlidir. AHA peeling sonrası kişiler normal aktivitelerine devam ederler. Uygulamayı takiben birkaç saat makyaj yapılmaması, bazı özel kremler dışında ürün kullanılmaması ve güneşten korunulması önemlidir.

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0

3 Yorum

Belgin Kılınç

Belgin Kılınç

6 yıl önce

Bende yaptiriyorum 2 sean oldu hic bisey yok uzman derimin cok saglam oldugunu soyluyor ben bu lekelerlemi yasayacagim

elaa

elaa

10 yıl önce

Bildiğim kadarı ile bunu biz değilde uzmanalr tarafından uygulanıyo merak ettiğim güneşe ışınlarına maruz kalırsak daha kötü lekelenmeye yol açabilri mi?Bende yaptırmayı düşünüyorum

ramazan

ramazan

10 yıl önce

hocam şimdi ben bunu kullanıcam ama nasıl kullanmalıyım benim cildimde sivilce izleri var ama o kadar abartılı değil nasıl kullanmalıyım ve hangi peelingi kullanmalıyım yüzeysel yeterlimi yoksa ortamı kullanmalıyım birde bunun yanında başka ne kullanmalıyım. lütfen yardım edin

Yorum Ekle