Sitede 6428 kişi varparçalı az bulutluAğrıparçalı az bulutlu16°C

Gribin kalkanı narenciye

Gribin kalkanı narenciye

Gribin kalkanı narenciye
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barlas Aydoğan, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, kış aylarıyla birlikte artan başta grip ve soğuk algınlığı hastalıklarına karşı en doğal korunma yolunun, limonata içmek ve narenciye tüketmek olduğunu belirtti. Ortalama bir narenciye.Her gün içilecek limonata ve ortalama 1 tane tüketilecek narenciyenin başta grip ve soğuk algınlığına karşı adeta kalkan görevi üstlendiğini ifade eden Aydoğan, enfeksiyonların yaygın olduğu kışaylarında bol C vitamini alınmasıyla vücudun direncinin artacağını ve hastalığın daha kolay atlatılacağını kaydetti.
Günde bir bardak içilen limonatanın, hastalığa yakalanma riskini azaltacağını vurgulayan Aydoğan, "Rahat bir kış geçirmek için narenciye tüketiminden vazgeçmeyin. Günde bir bardak limonata, vücudunuzun C vitamini ihtiyacının önemli kısmını tek başına karşılar.
Riski azaltır
Hastalığa yakalanma riskini azaltır, hastalık halinde ise daha çabuk iyileşmeyi sağlar. Ancak vitamin değerini koruması için limonatayı mutlaka taze sıkılmış limondan yapın ve özellikle ılık tüketin. Limonu yemek de aynı koruyucu etkiye sahiptir'dedi.
Limonatanın, diğer narenciye ürünlerine göre, çocukların da daha fazla ilgisini çekebileceğini belirten Aydoğan, zayıf vücut dirençleri nedeniyle hastalığa yakalanma riski fazla olan çocukların limonata sayesinde rahat bir kış geçirebileceklerini ifade etti.
Portakal ve mandalina kan şekerini yükseltiyor
Aydoğan, portakal ve mandalinanın kan şekerini yükselttiği için şeker hastaları için tehlikeli olabileceğini bu nedenle limon veya limonata tüketmelerinin daha yararlı olacağını kaydetti.
Prof. Dr. Barlas Aydoğan, enfeksiyonların yaygın olduğu kış aylarında her gün ortalama bir tane portakal, mandalina veya limonun tatlı olarak bilinen türlerinin tüketilmesinin soğuk havalarda vücudun direncini artırmakla birlikte gribal enfeksiyona karşı tek başına yeterli olmayacağını da sözlerine ekledi.

Yorum Ekle