Domates Sndirime Yardımcı Domatesin Faydaları

Domates Sndirime Yardımcı Domatesin Faydaları

Vitaminleri, mineralleri ve faydalı organik asitleri ile domates, damarları yumuşatıyor.Domatesin C ve E vitaminleri içerdiğini, zengin bir potasyum kaynağı olduğunu ve çok az miktarda tuz bulunduğunu söyleyen uzmanlar, yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu ve vücudun su tutmasını engellediğini ifade ediyor.

Hazmı kolaylaştırıyor: Domatesin hazmı kolaylaştırdığını, özellikle nişastalı yiyeceklerin (hamur işleri, kuru erzak) kolay sindirilmesini sağladığını vurgulayan uzmanlar, kabuk ve çekirdekleriyle bağırsakları harekete geçirdiğini ve pekliği giderdiğini belirtiyor.

Domates Faydaları Nelerdir?

Hemen hemen her mevsim de annelerimizin hemen hemen her yemekte kullandığı bir sebzedir domates. Dört mevsim kullanılabilen özelliğinden dolayı dört mevsim boyunca mutlaka ama mutlaka sofralarımız da yer almaktadır.

İster çiğ olarak kahvaltılarımız da ister çoraba ya da salatalarınız da isterseniz de ızgara da kebabın yanına meze olarak farklı farklı şekler de tüketilebilen domates kullanım alanları ve tadının yanı sıra sağlığa da farklı farklı yararlar sağlamaktadır.

Haydi bir an önce başlayalım da sizler de domatesin faydaları hakkın da bilgi sahibi olunuz.

Domatesin içerisin de bol miktar da bulunan likopen sayesin de kalp ve damar hastalıklarının önüne de geçilebilmektedir.

Bunun yanı sıra günlük düzenli olarak tüketilen domatesin yüksek kolesterol taşıyan hastalar da yüksek kolesterolü düşürür.

Ve birey de daha sağlıklı bir yaşam sağlar. Özelikle de çocuklar da dikkat edilmesi gereken önemli bir konu olan kemik sağlığı ve doğru beslenme dikkat edilmesi gereken konular arasın da da yer almaktadır. Sizler de domates ile çocuğunuzun doğru bir büyüme gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Bir bardak domates suyunun tüketilmesi sonucu günlük A vitamini ihtiyacının yüz de yirmisini karşılamaktadır. Domates de bulunan A vitaminleri sayesin de göz sağlığı yüksek oran da korunabilmektedir.

Domatesin sağlığa olan faydalarının yanı sıra bir de güzellik ve bakım ürünlerin de de kullanılıyor olması bizlere domatesin farklı farklı yararları olduğunu göstermektedir.

Sizler de hayatınızın her alanın da bu sağlıklı sebzeyi kullanın ki daha sağlıklı ve daha kaliteli bir yaşama sahip olabilesiniz.

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle