Glutensiz diyetin püf noktaları

Glutensiz diyetin püf noktaları

Glutensiz diyetin püf noktaları
Çölyak hastası iseniz beslenme biçiminizde köklü değişikliklerin zamanıdır. İşte size birkaç öneriGlutensiz diyet hayatta birçok önemli değişikliği de beraberinde getirir. Sağlıklı beslenmeye dönüş bunları en önemlisi. Bu rahatsızlık, ömür boyu pahalı ilaç, tıbbi müdahale gerektirmez. Sadece diyetle kool altına alınabilir. Sabırlı olmak şart!Hayat tarzını değiştirirken, hem kendine, hem de afındakilere karşı sabırlı ve anlayışlı olunmalı. Sevdiklerini, arkadaşlarını ve çevrendekileri bu konuda eğitmek de bu tedavinin bir parçası. Yakın çevredeki insanların pozitif davranışları ve anlayışlı olmaları diyete geçişi ve uygulamayı kolaylaştırır.
İşte diyetin püf noktaları
- Buğday, , , çavdar ve bunları içeren gıdalar kesinlikle tüketilmemelidir.
- Mısır, , patates, soya fasulyesi yenilebilir.
- Gıdaların içerikleri çok iyi okunmalıdır.
- İlaçlar doktora, veya üreticisine danışılmadan kullanılmamalıdır.
- Başlangıçta 2 ay kadar süt ve süt ürünleri tüketilmemelidir. Daha sonra bunlar tek tek denenerek diyete dahil edilebilir. Keçi sütü ve ürünlerinde bir sakınca yoktur.
- Bira, şarap, viski, likör ve brendi gibi içeceklerden sakınılmalıdır.
- Amerika ve Avrupa'da günde 50-60 gr yulaf diyete eklenmeye başlandı. Kesin olmamakla birlikte, bu miktar çölyaklar için emniyetli görünmektedir.
- Mutfakta glutenle temas, bulaşma olmamalıdır.
- Mutfakta gluten içeren ve içermeyen gıdalar ayrı yerlerde saklanmalıdır. Unun tozları uçabildiğinden, aynı fırında yemek pişirilmeden önce temizlenmelidir. Ekmek makinası kullanılıyorsa, bu makina sadece glutensiz ürünlere ayırılmalıdır.
- Teflon, tahta kaşık gibi mutfak aletleri ne kadar iyi temizlenseler de gözeneklerinde gluten kalıntıları kalabilme riski olduğundan, bunlar ayrılmalıdır.
- Hazır salça, konserve, hazır çorba, soslar, tuzot gibi gıdalarda gluten katkı maddesi olarak kullanıldığından, bunlar tüketilmemelidir.
- Sirke, çikolata, sakız, ketçap, moyonez, dondurma gibi gıdaların bazılarında gluten bulunabilmektedir. Bunlar yenilmeden önce üreticisine danışılmalıdır.
- Kozmetikler, şampuanlar ve ev temizleyici maddelerde yer alan glutenin ağıza kaçma riski taşıdığından, bu malzemelerin glutensiz olanları seçilmelidir. Bazı makyaj malzemeleri, kremler de hassas çölyaklara dokunabilmektedir.

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle