Cuma Diyeti

Cuma Diyeti

Cuma Diyeti
Hafta sonu karbonhidrat krizi, pazartesi günü başlanan diyeti bozmaya zorlar. Ama cuma günü başlanırsa ilk 2 – 3 günde cumartesi – pazar atlatılacağı için vücut doğru beslenme programına alışır.Bugün aynanın karşısına geçerek vücudunuzdaki yağları elinizle tutup gözünüzle süzerek düşünmenizi istiyorum. Hayatınız boyunca giderek artan miktarda yağlanmak ve sağlıksız olarak yaşamak istiyorsanız tükettiğiniz gıda maddelerine özen göstermeden istediğiniz miktarda yiyerek ve egzersiz yapmayarak yaşamaya devam edebilirsiniz. Şişmanlık sağlık problemlerinin dışında psikolojik, ekonomik ve sosyal sıkıntıları bünyesinde barındıran bir rahatsızlıktır.
Eğer sağlıklı, mutlu, psikolojik yönden kuvvetli, sosyal yönden kendinize güvenen bir insan olmak istiyorsanız yazdıklarımı uygulamalısınız. Burada yazacağım her maddeyi uygularsanız sağlıklı ve güçlü bir vücut yapısına sahip olursunuz.
Sağlık koolü
- Hangi yaş ve cinsiyette olursanız olun en azından tansiyon, kan, idrar değerlerini kool ettirmeniz gerekecektir.
- Sağlık koolünden sonra psikolojik olarak kendinizi doğru beslenme ve egzersiz programına hazırlamaya çalışmalı ve vereceğiniz kararı hayatınız boyunca uygulayıp sağlıklı ve zinde vücuda sahip olacağınızı düşünmelisiniz.
- Doğru beslenmeye ve egzersize başlayacağınız cuma gününe kadar ne kadar istediğiniz tatlı, börek, pasta varsa tüketmelisiniz çünkü cuma gününden sonra bunların miktarları ve zamanları sınırlandırılacaktır.
- Neden pazartesi değil de cuma günü seçilmelidir? Çünkü pazartesi günü başlanan diyetlerle vücuttaki karbonhidrat raporları 4 – 5 gün sonra tükenmekte hafta sonları karbonhidrat krizleri insanları diyeti bozmaya zorlamaktadır. Cumartesi ve pazar günleri iş veya başka bir meşguliyeti olmayan insanlar buzdolabı ve ekmek sepetlerinin afında dolaşacak ve sonunda iradelerine yenilerek aşırı miktarda karbonhidrat yiyeceklerdir. Cuma günü başlanırsa ilk 4 – 5 gün geçince hafta sonu atlatılacağı için diğer hafta sonuna kadar da vücut doğru beslenme programına alışacaktır.
- Diyetler yerine düzenli beslenme programı seçilmelidir. Vücudunda yağ kitlesi fazla olan bir insana diyet programı yerine doğru beslenme programları öğretilmelidir. Çünkü şişman bir insana diyet programı verilerek istenilen kiloya inmesi sağlanır, birey istediği kiloya indikten sonra eski düzensiz beslenme programına geri dönecek ve verdiği kiloları fazlasıyla geri alacaktır. İnsanların hayatları boyunca zayıf ve sağlıklı kalmak istedikleri düşünülürse doğru beslenme programlarının diyet programlarından daha iyi sonuç vereceği unutulmamalıdır.
5 yürüyüş
- Doğru beslenme ve egzersiz programlarını uygulamak için kendinize zaman ayırmalı ve sevmeye çalışmalısınız. Eğer kendinizi sevmez ve vücudunuzun sağlığı için zaman ayırmaz iseniz, işinize, nize gerekli olan sevgiyi ve verimi veremez duruma gelebilirsiniz.
- Doğru beslenme programı nedir? Doğru beslenme programı 3 ana 2 ara öğünden oluşan, kişinin vücut yağ, kas ve su oranına göre belirlenmiş bir beslenme programıdır. Bu programın özellikleri:
- Gideceğiniz egzersiz merkezinde ölçtürmüş olduğunuz; yağ, kas ve su oranına göre çıkarılacak programları minimum 4, maksimum 6 gün uygulamalısınız.
- Her çalışmanın başında 5 dakika yürüyüş, bisiklet çalışmalarının ısınmak amacıyla yapılması yararlı olur.
- Daha sonra kas çalışmalarına geçilmelidir. Uygulanacak kas çalışmaları; kişilerin daha önce yaptıkları egzersiz programlarına, daha önce kaç defa diyet yaptıklarına, kondisyon durumlarına ve sakatlık durumlarına göre ayarlanması gerekir.
Beslenme programı
- Kas çalışmalarında büyük kas grupları her gün çalıştırılmalı ve 6 haftada bir yağ, kas, su ölçümleri yapılarak yeni programlar hazırlanmalıdır.
- Her gün hem kas çalışmaları hem de kardiovaküsler çalışmalar yapılmalıdır.
- Kas kütlesi düşük olan insanlarda kas kütlesini geliştirecek çalışmalar yapılmalıdır. Çünkü kaslar yağları yakan fabrikalardır.
- Sadece yürüyüş, koşu, bisiklet çalışmalarıyla yağ yakımı mümkün değildir.
- Sağlığınızın her şeyden önemli olduğunu düşünerek hazırlanacak programların egzersiz uzmanları tarafından yapılması gerekmektedir.
- Şişmanlıktan kurtulmak vücut yağından kurtulmak manasına gelmelidir. Kilo vermek önemli değil yağ kitlesini istenilen orana düşürmek gerçek şişmanlığın giderilmesidir.
- Egzersiz, doğru beslenme programıyla koordine edildiği ve devamlılık arzettiği zaman sonuç verecektir.

Lütfen bu yazıya puan verin!
7 kişi puan verdi. Ortalama puan: 8
Yorum Ekle