Çocuk Bakıcısı Nasıl Seçilir

Çocuk Bakıcısı Nasıl Seçilir

Bir kadının veya bir erkeğin en değerli varlığı evladıdır. Ve bir anne için de bir baba içinde hayattaki her şeyden daha kıymetli olan bir şey varsa oda minik yavrularımızdır.

Çalışan insanların en büyük derdi de yavrularını emanet edecekleri birini bulmaktır. Çünkü en az onlar kadar özenli, onlar kadar sorumluluk sahibi olmalıdır bırakılacak kişi.

Çoğu zaman annemize yada ablamıza. Bazen de komşumuza çocuğumuzu emanet eder işimizi yapmaya çalışırız. Fakat bir yerden sonra bir yakına bırakılan çocuğun yük olmaması adına, birde yakını olmayanlar için tek çare bakıcıdır!

Peki bir bakıcı nasıl seçilmeli ve nelere dikkat edilmelidir. Çocuğumuzu kime emanet ediyorum öncelikle onu bilmek gerekir.

Gelen bakıcı adaylarında dikkat edilmesi gereken özellikler şunlardır. Bu özellikleri edindiğim sağlam gözlemlere dayalı nitelendiriyorum.

1-)Bakıcı adayının özgeçmişinin olduğu bir dosya olmalıdır. Bu dosyada emniyetten alınmış sicil dosyası, daha önceden çalıştığı yerler ve bu yerlerin telefon numaraları, Reveransları kimse onlara ait bilgiler, sağlık raporu vb olmalıdır.

2-)Çocuklarla iletişim kuvveti iyi mi, çocuğunuz onun yanında kendini güvende hissediyor mu? Diye bir hafta deneme süresi tanıyın.

3-)Bakıcınızın adres bilgilerinin, iletişim bilgilerinin doğru olduğundan emin olun. Ve bunu gerekirse teyit edin.

4-)Bakıcının bilgi düzeyi, eğitim seviyesi gibi konulara muvafık olun.

5-)Bebek, çocuk bakımından anlaması gerekiyor. bebeklere hangi saat aralıklarıyla hangi besini vermesi gerektiğini, bebeklerin uyku saatlerinin kaç olduğunu bilmesi gerektiğinin, Bebeğinizin oyun kabiliyetinde yardımcı olabilecek fiziki özelliklerde mi, çünkü çocuklar hareketlidir.

Bu özellikler kısacası. Bir bakıcıda az çok olması gereken özellikler ve bir bakıcıyla ilgili bilinmesi gerekenler bunlardır.

Yada son bir madde olarak şunu söyleyebilirim. Gelen bakıcının size de nize de güven vermesi gerekir. Bebeğinizi rahat hissettirmesi gerekir. Onunla iyi anlaşmalı, onun hem ahlak hemde gelişiminde katkıda bulunmalı. Yarım anne gibi yani... Çocuğunuza karşı sorumlu olmalı. Hem öğretmeni hem de arkadaşı olmalı.

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle