İştahsız Çocuğa Yemek Yedirme Yöntemleri

İştahsız Çocuğa Yemek Yedirme Yöntemleri

İştahsız Çocuğa Nasıl Yemek Yedirilir? Anneler genelde çocuğunun yemek yememesinden yakınıp, çocuğun yeterli gıda alamayacağından endişeye kapılırlar.

Eğer çocuğun gerçekten iştahı yoksa ve yetersiz beslenmesi söz konusuysa, annenin çocuğa sabırla yaklaşması ve bazı püf noktalara dikkat etmesi çoğu zaman olumlu netice vermektedir.

Annenin çocuğuna yemek yedirme işlemi asla zoraki olmamalıdır. Aksi takdirde çocuk daha çok inatlaşacak ve durum daha zor bir hale gelecektir. Israrcı olmak yerine, çocuğa acıktığı zaman kendisinin yemesi için fırsat tanınmalıdır.

Çocuğa beslenmenin neden önemli olduğuna dair bilgiler aktarılmalı, bu süreçte hoşlanacağı çizgi film kahramanı, hikaye ve masallardan yararlanılabilmektedir.

Bu şekilde çocuk sağlıklı beslenme için istekli olacak ve yemek yerken büyük ihtimalle zorluk çıkarmayacaktır.

Yemek yerken çocuk yemeğini dökse de kızmak yerine sabırlı olmak ve beslenmeyi sevdirmek de bu süreçte önemli olmaktadır.

Çocuğun yemekten önce midesini sıvı ile doldurmamasını alışkanlık haline getirmesi için dikkat edilmelidir.

Yemek saatlerinin keyifli olduğu zamanlara getirilmesi daha doğru bir davranış olmakla beraber, çocuğun yemek yerken zorluk çıkarmasını önlemesi için gerekli olmaktadır.

Yemek sırasında mümkünse televizyon açık olmamalı, özellikle dikkatini dağıtacağı için çizgi filmin açık olması durumunda annenin işi daha zorlaşacaktır.

Çocuğun sağlıksız gıdalardan uzak durması için özen gösterilmeli ve sevdiği gıdalarla beraber besin değeri daha yüksek besinlerin de onun tüketeceği porsiyonlar halinde hazırlanarak yemesi sağlanmalıdır.

Yemek yeme işleminin daha eğlenceli olması için yemeklere çocuğun hoşuna gidecek isimler de konabilir.

Özet olarak; çocuk gerçekten iştahsızsa, ona yemek yemeyi sevdirecek davranışlarda bulunarak yaklaşılması tavsiye edilmekte fakat kesinlikle ısrarcı olarak çocuğun inatlaşmasına sebep olunmaması gerekmektedir.(MB)

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle