Sitede 5643 kişi varkapalıAğrıkapalı-7.9°C

Hamilelik Testi Hakkında Kısa Bilgiler

Hamilelik Testi Hakkında Kısa Bilgiler

Hamilelik test ne işe yarar

Hamilelik testleri kadınların kanında veya idrarında, döllenmiş yumurta rahime yerleştiğinde vücut tarafından üretilen hCG (human chorionic gonadotropin) hormonunu tespit ederler.

Kaç çeşit hamilelik testi var
Kan ve idrarın (ev testleri) kullanıldığı iki farklı hamilelik testi bulunmaktadır. Kan testleri idrar testlerine göre hCG hormonunu daha erken tespit eder.

Evde yapılan hamilelik testinin güvenilirliği

Evde kullanılan hamilelik testlerinin büyük bölümü hCG hormonunu idrar akışında tespit eder ve eğer sonuç pozitifse birkaç dakika sonra beliren çizgiler veya semboller ile sonucu gösterir.

Bu tür testlerin büyük bölümünün kullanım talimatlarında sonuç ne çıkarsa çıksın birkaç gün içinde ikinci bir test yapılması önerilmektedir.

Kullanmadan önce paketteki talimatları okuyun. Kontrol göstergesi bulunmayan testlerin sonuçları güvenilir değildir.

Evde yapılan hamilelik testi ne kadar güvenilir

Ev testlerinin doğruluğu yüksektir, ancak yine de içlerinde hamileliği daha erken gösterecek kadar hassas olanları bulunmaktadır.

Hamilelik halinde dahi testler negatif sonuç verebilmektedir. Bu nedenle bir hafta kadar bekleyip test tekrarlanmalıdır.

Evde yapılan gebelik testi ne zaman sonuç verir
gebelik-testi-hamilelik-testi

Ev testleri kaçırılmış bir adet döneminden sonraki ilk gün pozitif sonuç gösterebilmektedir. Ama hemen hepsi bir hafta sonra hamileliği doğru şekilde tespit edebilmektedir.

Dikkat: Hamilelik testiniz evde pozitif sonuç verdiğinde hemen doktorunuzu arayıp randevu almalısınız.

Pek çok ilaç, uyuşturucu maddeler ve alkol gibi etkenlerin hamilelik testi üzerinde etkisi yoktur. Ancak hCG içeren çeşitli ilaçlar yanlış sonuç alınmasına neden olabilir.

Hamilelik testleri ile ilgili yaşanan sorunlarda hekime başvurulmalıdır.

9 Yorum

İnci
İnci
3 yıl önce

Merhaba adet gunume daha 5 gün var 7 gün kala test yaptım olumsuz çıktı acaba ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz lütfen

Pınar
Pınar
3 yıl önce

Merhaba benim adet gunum gecikmedi ama hamilelegin belirtilerinin hepsi var ve evde test yaptim ikinci cizgi belirgin ama silik cikti yarin adet olma gunum adet olma gunum olduvu icin mi sonuc o sekilde cikmistir yoksa hamileniyimdir

Didem
Didem
3 yıl önce

Meraba benim gunum geçmeden tes yaptım çıkmadı ama.şimdi ili üç gunum geçti acaba hamilemiyim

Seyma
Seyma
3 yıl önce

Merhaba kızlar benım ayım gecen ayın 2 sınde geldı 7 sınde bıtı ve bu ay gelmedi test yaptım ıkı kere ıkısınde de ıkıncı cızgı tos pembe gıbı sizce hamılemıyım

Sibel
Sibel
3 yıl önce

Mrb benim adet günüm 3 gün geçti 3 gün boyunca kahve lekeleri geliyor test yaptım cikmadi

Yagmur
Yagmur
3 yıl önce

Meraba eylul 7 adet oldum ekim 7 de olmam lazim ikigunum gecti gebelik korkusu var. Nagapmam gerek

Nazli
Nazli
4 yıl önce

Mrb ben dört aylık evliyim her ayın 1 inde adet oluyordum bu gün Üç gün oldu gecikti goguslerde hassasiyet sık idrar çıkma ve baş dönmesi ile birlikte bitkinlik mide bulantısı oluyo belim de ağrıyor hamile miyim acaba

Mehmet
Mehmet
4 yıl önce

Adet olduğun için korkmana gerek yok.. rahat ol

Merve
Merve
4 yıl önce

Merhabalar ben 17 yasindayim sevgilimle 1 ay once ters iliski yasadik bosalma durumu olmadi iliskiden 2 gun sonra hasta oldum 2 defa gebelik testi yaptim sonuc negatif fakat bu ay hasta daha olmadim normaldede duzensiz olurum sin 2 aydir 11nde oluyordum bu ay 11nde olmadim 2 gun gecti uzerinden hamilelikle ilgili hicbir belirti yok korkuyorum sizce hamile olma olasiligi var mi

Yorum Ekle