Ananasın Cilde Saça ve Sağlığa Faydaları

Ananasın Cilde Saça ve Sağlığa Faydaları

Ananası diğer bir tanımlama ile ifade edersek; pek çok meyvenin karışımı olarak da tanımlayabiliriz. Buradan yola çıktığımızda, sahip olduğu içeriğin ne kadar faydalı ve çok yönlü zengin bir içerik olduğunu fark edebiliriz.

Diğer pek çok meyveleri, yılın belli aylarında ve dönemlerinde market raflarında bulabilirken, Ananas ise daha farklı olarak hem bir tropikal meyve hem de içeriği bakımından oldukça zengin olması ile daha ön plana çıkar.

Bir adet Ananasın insan sağlığına pek çok yönden faydası vardır. Bu faydaların en önemlilerini; ten, saç ve genel sağlık olarak belirtebiliriz.

Şimdi bu yazımızda Ananasın faydalarını ele alacağız. Bu sayede belki de ülkemizde pek çok kişinin tam olarak tanımadığı bu tropikal lezzeti en tatlı bir şekilde içeren bu meyveyi, herkesin daha iyi tanımasını sağlayacağız.

Ananasın faydalarını cilt, saç ve sağlık olarak üç ana başlıkta ele alıyoruz;

Ananasın Cilde Faydaları


1. Aknelere karşı etkili ve doğal bir çözüm içeriği sunar
Pek çok kişinin şikâyetçi olduğu cilt problemlerinin en başında akneler gelmektedir. Günümüz tıp dünyasında, akneler için pek çok ilaç bulabilmek mümkündür.

Ancak daha doğal ve sağlığa zarar vermeyen yöntemler ile bu sorunu aşmak, ciltlerine ihtiyaç duydukları doğal içerik ile beslemek isteyenler için Ananas son derece ideal bir çözüm olmaktadır.

Ananası cildinizdeki aknelerden ve çeşitli kirliliklerden arındırmak için kullanabilirsiniz çünkü içeriğinde C vitamini bolca bulunur ve de C vitamini, ciltteki çeşitli akne gibi problemlerin üstesinden gelebilmeniz için en etkili bir içeriktir.

Ananas içeriği sayesinde, anti tahriş özelliği gösterir, bu sayede cildi besleyen C vitaminini de destekleyici özelliği bulunur.

2. Cildinizin, genç görünmesini sağlar
Pek çok insan genç görünmek ister. Bunu sadece ananas tüketerek başarabilirsiniz. Ananasın cildinize olan sayısız faydasından en önemlilerinden birisi de; cildinizin genç kalmasını sağlamasıdır.

Vücudunuzun gençleşmesinde ihtiyaç duyulan kollajen sentezi, Ananas içerisinde de tamamen doğal bir şekilde bulunan bir içerik, hem de oldukça fazla olması nedeniyle, cildinizin genç kalmasındaki etkisi büyüktür.

Üstelik bu kollajenin son derece güçlü olduğunu da vurgulamak gerekir. Ananasın içeriği bununla sınırlı kalmıyor, kollajen ile birlikte; C Vitamini ve amino asidi de içeriyor.

Bu da demek oluyor ki cildinizde çeşitli dış etkenlere ya da herhangi bir etkene bağlı olarak zarar görmüş hücre ve deri yapısı bu içerikler sayesinde oldukça kısa bir sürede onarım görmektedir.

Yapmanız gereken ise son derece basit; taze sıkılmış ananas suyunu, yüzünüzde göz altı bölgesi dâhilinde sürünüz ve 10 boyunca beklettikten sonra su ile durulayınız.

3. Cildinizi yenilemenizde yardımcı olur
Cildinizin yenilenmesi için ananası kullanabilirsiniz. Temel olarak kan dolaşımını da etkileyen bu yöntem ile cildiniz yenilenmeye başlar.

Bu da cildinizi donuk ve cansız görünmesinin önüne geçerek, daha canlı ve çekici bir görünüm kazanmasını sağlar.

4. Ayağınızdaki çatlaklardan kurtulun
İçeriğinin ayağınızdaki çatlakları sanki bir fırça gibi geçirmesini sağlar. Ayak derinizin de yenilenmesini sağlar ayrıca kurumuş, cansız görünümden kalıcı olarak uzaklaşmanızı sağlayarak, daha canlı bir ayak görünümüne kavuşursunuz.

Aynı zamanda ayağınızda çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelen şişliklere karşı da son derece etkilidir.

5. Tırnakların daha güçlü ve doğal olmasını sağlar
A Vitaminin eksiliğinden dolayı pek çok kişide tırnakların güçsüzleşmesi durumu meydana gelir. Hatta bundan daha kötüsü de B Vitamini eksikliğinden dolayı, tırnaklarda çeşitli kırılmalar ve çatlaklar oluşur.

Bu durumdan kurtulmanız için sayısız vitaminleri araştırmak ya da uğraşmak zorunda değilsiniz çünkü tek ihtiyacınız olan ananas tamamen doğal içeriği ile tırnaklarınızı güçlendirecek ve doğal olarak tırnaklarınızın ihtiyaç duyduğu bileşenleri karşılayacaktır.

6. Doğal nem ve parlak, canlı bir ten
Durgun ve soluk bir ten çoğu kez hoş karşılanmaz. İnsanların daha iyi görünebilmesinde, canlı ve parlak bir ten yapısının önemi büyüktür ve bunu sağlamak ananas ile oldukça basittir. Uygulayacağınız basit bir yöntem ile kısa sürede cildinize ihtiyaç duyduğunuz canlılığı ve nemli görünümü katabilirsiniz.

Bunun için ihtiyaç duyduğumuz malzemeler ve yapılış son derece basit. Taze öğütülmüş bir adet ananas, süt ve de yumurta sarısı ile karıştırın.

Hepsinden sadece üçer kaşık olacak şekilde bir karışım ortaya çıkarmanız yeterli olacaktır. Ardından cildinize uygulayıp, bir kaç dakika bekleyin. Son olarak ılık bir suyla yüzünüzü yıkayın ve sonrasında cildinize sağlamış olduğunuz doğal nemi hissedeceksiniz.

7. Çatlamış dudaklar için doğal bir çözüm

Çatlamış dudaklar için kullanabileceğiniz en doğal çözüm yöntemlerinden birisi de ananas olmaktadır. Üstelik bu etki; Hindistan cevizinin de içeriği ile birleştirildiğinde maksimum etkili olur.

Bu nedenle ananası, Hindistan cevizi yağı ile birlikte kullanırsanız, dudaklarınızın çatlak görünümünden kurtulabilir ve çok daha doğal, çekici bir görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz. Bu karışım aynı zamanda dudaklarınızın nemli görünmesini de sağlayacaktır.

Ananasın Saçınıza Sağladığı Faydaları

1. Saç kaybetmenizi önler
Ananas aynı zamanda saçlarınızın dökülmesine de engel olan, doğal besleyici maddelere sahiptir. Öyle ki saçınızın dökülmesine sebebiyet veren, saç derinizdeki zararlı hücrelere karşı adeta savaş açar.

Bu doğrultuda ananas aynı zamanda içeriğinde bolca sıvı bulunan bir doğal vitamin kaynağıdır. Saç dökülmesine engel olabilmesi için ananasa bir fırsat verin. Bunun için doğal ve taze bir ananas suyu içmeniz yeterli olacaktır.

2. Kafa derisi için son derece faydalı
Çeşitli nedenlerden dolayı iltihap kapmış yada zarar görmüş olan kafa derisini, tamamen doğal bir şekilde iyileştirmek için, ananas en ideal seçeneklerden birisidir. İçeriğindeki bromelain aynı zamanda bir anti-oxidative enzimidir.

Bu da anti-iltihap özelliği göstererek, kafa derinizin sağlıklı olmasını sağlayan güçlü bir etkendir. Bunun için tek yapmanız gereken her gün düzenli bir şekilde ananas tüketmek olacaktır.

Zamanla etkisini görmeye başlayacaksınız. Tüm bu süreçte aynı zamanda söz konusu iltihaba bağlı olarak saç dökülmesinin de azalmaya başladığını ve hatta durma noktasına geldiğini fark edeceksiniz.

3. Kalın saçlar için ananas tüketin
Ananas aynı zamanda, saçları kalınlaştıran doğal özleri içermesi ile bilinir. Özellikle saç diplerine ve köklerine nüfuz ederek, güçlendirmeyi sağlar.

Bu da sonuç olarak daha kalın, daha güzel görünen ve daha güçlü saçlara kavuşmanızı sağlar. Üstelik tamamen doğal bir şekilde. Aynı zamanda saçlarınızın sık görüneceğini de unutmayın.

Ananasın Sağlığa Olan Faydaları

Ananasın sağlığınıza olan sayısız faydasını ele almadan önce; içeriğinde Vitamin A ve C, fiber, potasyum ve kalsiyum gibi önemli bileşenlerin bulunduğunu belirtmek gerekir.

Tüm bu bileşenlerin insan sağlığına sayısız faydası bulunur. Aşağıda sadece bu faydalardan bir kaçı ele alınmıştır.

1. Zarar görmüş bileşenleri onarır
Bir ananası aynı zamanda zengin bir anti oksidan olarak tanımlayabiliriz. Bu da ananas içeriğinin vücut içerisinde zarar görmüş yapıların onarılmasında aktif rol oynadığı ve de zarar görmüş hücreleri onardığı anlamına gelir ki bu da sizi Ateroskleroz gibi; hücrelerin zarar görmüş olmasına bağlı olarak ortaya çıkan çeşitli atardamarlar hastalıklarının önüne geçer. Sadece atar damar değil, çeşitli kalp rahatsızlıkları, eklem iltihabı ve de pek çok kanser çeşidinin ortaya çıkmasına engel olur.

2. Soğuk algınlığına engel olur
Özellikle son bahar ve kış aylarında, insanlar farkında olmadan pek çok çeşitli soğuk algınlığına yakalanabilmektedirler.

Ananaslar içeriğinde pek çok C vitamini ve bromelain içerir ki bu da çeşitli mikrobial enfeksiyonlar ile baş etmenizi sağlayan en önemli bileşenlerdir. Doktorunuzun size yazmış olduğu ilaçlar ile birlikte tüketebileceğiniz ananas sayesinde; soğuk algınlığından çok daha hızlı bir şekilde kurtulmanız ve bununla birlikte öksürüklerinizi de yenmeniz mümkündür.

3. Kemiklerin güçlü olmasını sağlar
İçeriğinde bol miktarda manganez bulunması sayesinde, kemiklerin ve eklemlerin güçlenmesini sağlar. Bir kupa içeceğiniz taze ananas suyu, size yaklaşık olarak %73 oranında, günlük olarak ihtiyaç duyduğunuz manganez ihtiyacını karşılamanızı sağlayacaktır.

4. Sağlıklı Dişetleri
Diş etlerinizin sağlıklı olması hem dişlerinizin uzun ömürlü olması açısından hem de estetik bir görünümün sağlanabilmesi açısından önemli olmaktadır.

Bunun için pek çok yöntem uygulanabilir ancak doğal ve etkili bir çözüm arıyorsanız, kesinlikle ananası keşfetmelisiniz.

Sadece ananas tüketerek, diş etlerinizin doğal bir görünüm kazanmasına ve sağlıklı olmasına katkıda bulunabilirsiniz. Ananas yemek, sağlıklı diş etlerine kavuşmanızı sağlar aynı zamanda güzel bir görünüm kazanırsınız.

5. Makula Dejenerasyonuna karşı
Genel olarak ilerleyen yaşlarda kimi insanlarda ortaya çıkan bir sağlık sorunu; makula dejenerasyonuna karşı ananas; içeriğindeki beta carotene sayesinde, bu sağlık sorunun ortaya çıkarmış olduğu dikkat sorunlarını neredeyse minimuma indirger.

6. Anti iltihap etkisi
Çeşitli iltihap rahatsızlıklarına karşı savaş açan bir içeriğe sahip olması ile ananas son derece önemli bir tropikal meyve olma özelliğini gösterir. Bu açıdan özellikle çeşitli eklem iltihabı gerek vücudun dış gerekse de iç organlarında, eklemlerinde meydana gelen çeşitli nedenlere bağlı iltihaplarla baş edebileceğiniz doğal bir kaynaktır.

Tüm bunların yanı sıra; ananasın kemikleri güçlendirici ve de zarar görmüş hücreleri onarıcı bir özelliğinin bulunduğunun da tekrar altını çizmek gerekir.

7. Sinüzit, Boğaz ağrısı, Guatr, Şişkinlik
Sinüzite karşı en etkili bir içerik olan bromelain, ananas içerisinde oldukça fazla bulunur. Bu nedenle başta sinüzit olmak üzere; çeşitli boğaz ile ilgili sağlık sorunlarının üzerinden gelmenizde size en büyük yardımcı ananas olacaktır.

8. Kansere karşı etkili
İçeriğinde oldukça zengin miktarda bulunan anti oksidan bileşenler, pek çok kanser türüne karşı etkili olmaktadır. Öyle ki pek çok kanserin ilerleme sürecinde, sağlıklı hücrelerin zarar görmesi de, kişiyi günden güne kötüye götürmektedir.

Ancak ananas sayesinde anti oksidan bileşenler zarar görmüş bu hücreleri onaracağı gibi aynı zamanda sağlıklı hücrelerin oluşmasında da son derece etkili olacaktır. Pek çok kanser tipine karşı etkili bir içeriği bulunan ananas, son derece önemli bir tropikal meydedir.

9. Ateroskleroza karşı etkili
Serbest kökler kimi insanlarda ateroskleroz problemini ortaya çıkarır ancak ananas sahip olduğu anti oksidan içeriği sayesinde, kolay bir şekilde atlatmanızı sağlar.

10. Kalp sağlığı
Güçlü anti oksidan içeriği sayesinde, onarıcı bir işlev gösterir ve özellikle çeşitli kalp hastalıklarına neden olan kolesterol seviyesini dengeler. Buna ek olarak, bir adet ananasın, kalp sağlığına sayısız faydası bulunan bileşenleri içerdiğini de belirtmek gerekir.

11. Bağışıklık sistemi
Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, pek çok hastalığa karşı daha dayanıklı ve günlük aktivitelerinizde de daha enerjik, güçlü olmanızı sağlar. Bu doğrultuda ananas içeriğinde bulunan C Vitamini sayesinde, bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

12. Sindirim sistemi
Pek çok diyet çeşidinin uygulanmasında, insan vücudu bazı önemli besinlere ihtiyaç duymaktadır. İşte bu da diyet sürecinde de kullanmanız gereken en önemli bir doğal besin kaynağı olarak ananası ön plana çıkartır. Bunun nedeni ise pek çok meyve içeriğini sizlere sunmasının yanı sıra; uymanız gereken diyet programının da dışına çıkmadan ve aksatmadan kolay bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlar. Vücudunuzun sağlığını korumanızdaki en doğal ve kolay yardımcınız.

13. Bronşit
Ananasın anti iltihap etkisinden bahsetmiştik. Bu doğrultuda en etkili olduğu sağlık sorunlarından birisi de bronşittir. Hatta bronşitin pek çok bilinmeyen alt türlerinde de etkili olmaktadır.

Vücut içerisindeki bronşitin gelişmesine neden olan tüm etkenler ile savaşır.

14. Ananasın Nezleye Faydası
Çeşitli soğuk hava dalgalarından dolayı, pek çok kişide görülebilen soğuk algınlığı olan nezle çoğu zaman; kusma, ateşlenme, balgam gibi etkiler ile kendisini hissettirir.

Yapmanız gereken ise son derece basit. Düzenli olarak ananas tüketmeye başlayın, her gün tükettiğinizde; hızlı bir şekilde nezleden kurtulduğunuzun farkında olacaksınız. Üstelik bu tamamen doğal bir çözüm.

15. Ananas Hipertansiyonu önler
Günümüzde stres başta olmak üzere; çevresel koşullara bağlı olarak pek çok insanda hipertansiyon sorunu baş göstermektedir.

Bunun için pek çok ilaç bulunuyor. Ancak ilaçların yanı sıra yâda ilaçlara başvurmadan, bununla baş etmek isteyenler için ananas en önemli bileşenlere sahip bir tropikal meyvedir.

Yüksek tansiyon hastaları için önerilen bir yöntem ise diğer bir ifadeyle ananas diyeti olarak belirtilir.

Bu nedenle özellikle bu hastalar için bu diyeti araştırmaları ve doktorla bu doğrultuda görüşmeleri önemle önerilir çünkü içeriğinde bulunan potasyum ve sodyum bileşenleri, hipertansiyona neden olan kan basıncını ideal ve sağlıklı bir seviyede tutar.

16. Ananas Bağırsakları temizler
Sağlık açısından sindirim sisteminin işlevselliği son derece önemlidir. Bu doğrultuda ananas sindirim sistemi için en önemli besinlerden birisi olan bromelaini içerir. Bu da çeşitli bağırsak parazitlerini temizlemek için oldukça iyi bir içeriktir.

17. Ananas Mide bulantısını keser
Özellikle sabahları uyandığınızda mide bulantısı hissediyorsanız, ananas suyu son derece etkili ve doğal bir çözüm tercihi olacaktır.

Bu, özellikle hamilelik dönemi geçiren hamile bayanlar için son derece etkili bir yöntemdir. Hamile bayanlar çoğu kez mide bulantısı yaşarlar. Özellikle çoğu kez sabahları düzenli bir şekilde bu durumun ortaya çıkması, kimi zaman katlanılamaz bir hal alır.

Bu durumda içebileceğiniz taze ananas suyu, ihtiyaç duyduğunuz rahatlama hissini verir.

Ananas suyu aynı zamanda çeşitli yolculuklar sürecinde sürekli midesi bulanan kişiler için de son derece faydalıdır.

Ananas ile yapılabilecek pek çok diyet çeşidi bulunması ile birlikte, aynı zamanda diğer çeşitli meyveler ile de harika bir mix ortaya çıkarabilirsiniz.

Her ne kadar tropikal bir meyve olması ile daha çok yaza özel bir tat olarak görülse de; aslında her mevsimde, diğer sebze ve meyveler ile son derece mükemmel bir birleşim ortaya çıkarmanızı sağlayan bir özelliği var.

Yazıya başlarken ananasın ülkemizde çok da fazla tanınmayan bir tropikal meyve olduğunu ve de bu yazı sayesinde artık daha fazla tanınmış olabilmesine değindik. Yazımızın sonunda da bunu umuyor ve de ananasın insan sağlığı açısından ne kadar değerli, faydalı ve önemli bir meyve olduğunu tekrardan vurguluyoruz.

Lütfen bu yazıya puan verin!
5 kişi puan verdi. Ortalama puan: 8
Yorum Ekle