Yaşlanmayı Geciktirmek İçin Ne Yapmalı?

Yaşlanmayı Geciktirmek İçin Ne Yapmalı?

Yaşlanmak, kadın erkek herkesi eleştiren önemli bir problem. Her ne kadar doğal bir süreç olsa da, yaşlanmanın etkilerini en aza indirmek için doğal veya kimyasal olmak üzere birçok yöntem uygulayabiliriz. Bu doğal yöntemlerden ilki, doğal maskeler.

Isırgan Otu Maskesi:
Cilt için oldukça yararlı doğal bitkilerin en önemlilerinden biri, ısırgan otu. Isırgan otunun yararını görebilmek için öncelikle taze suda demleyin. Demlediğiniz bu ısırgan otunu soğuduktan sonra yüzünüze uyguladığınızda etkisini kısa zamanda görebilirsiniz. Isırgan otunun cildi gergin tutma konusunda oldukça etkili bir bitki olduğunu söylemekte yarar var.

Ayran Maskesi:
Yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunan doğal maskelerden biri de, doğal yoğurtla yapılan ayran maskesi. İçerdiği besin ve minerallerden dolayı oldukça faydalı olan yoğurttan yapılmış ayranı 7 veya 10 gün buzdolabında beklettikten sonra sabahları yüzünüzü ayranla yıkadığınızda cilt yüzeyinde bulunan ölü derilere çok iyi geldiğini görebilirsiniz. Bu maskelerin yanı sıra, cilde iyi gelen doğal malzemelerden yararlanarakta cildimizin yaşlanmasını geciktirebiliriz. Yaşlanma karşıtı kullanılan doğal malzemelerden biri olan portakal yağını el ve yüzümüze sürerek yaşlanma belirtilerinin önüne geçebiliriz.

Yaşlanma belirtilerinin habercisi olan ince kırışıklıkların önüne geçebilmek için uygulanabilecek bir diğer yöntem de, yüz sporu olarak bilinen yüz yogası.

Yüz yogasının en önemli faydası, elastikiyetini kaybetmiş kasları sıkılaştırmak ve yeniden çalıştırmaktan kaynaklanıyor. Bunun yanı sıra, Yüz yogası yüzün genelinde ve çene bölgesinde elastikiyetini kaybetmiş bölgelerin toplanmasını sağlar.

Yüz yogası işlemini genel olarak kaşları yukarı kaldırarak 1-2 boyunca beklemek, işaret parmağını kullanarak ağız çevresine iğne gibi batırıp çekerek 3-4 dakika boyunca uygulamak ve genel olarak sık sık yüz bölgesine masaj yapmak olarak özetleyebiliriz. Yaşlanmayı geciktirici uygulamalardan biri de, E ve C vitamini açısından zengin olan kuruyemişler ve meyvelerin yanı sıra, doğal yağları tüketmeye özen göstermek.

Hatta bu doğal yağlardan olan ve özellikle yaşlanma karşıtı olarak bilinen Argan yağı, yüz bölgesine düzenli olarak uygulandığında etkilerini kısa zamanda görebilmek mümkün. Argan yağına ek olarak, eğer cildinizde lekeler varsa, zambak yağı, tohumu yağı, petitgrain yağlarını karıştırıp cildimizde bulunan lekeler için kullanarak yaşlanma karşıtı etkenleri en aza indirebiliriz.

Yaşlanmayı engelleyen besinler: Akşam yemeğinde balık ve buğulanmış sebze yiyin. Protein ve C vitamini, büyüme hormonlarının üretimini hızlandırır, hücre bölünmesini tetikler veçleştirir. Ayrıca sindirim için de çok iyi bir tetikleyici olan anason ve kimyon çayını içebilirsiniz.

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0

1 Yorum

beren

beren

5 yıl önce

naturajel kullanın

Yorum Ekle