Bebeğe sebze püresi ne zaman verilmeli

Bebeğe sebze püresi ne zaman verilmeli

Bebeğe sebze püresi 5'ci aydan sonra verilebilir. bebeğe sebze püresi nasıl yapılır

Bir küçük havuç, bir tatlı kaşığı , bir orta boy patates üzerini örtecek kadar su veya biberon maması veya sulandırılmış yoğurt eklendikten sonra ağzı kapalı olarak yaklaşık yarım saat pişirilir.

Sonra içerisine 5-6 çorba kaşığı dolusu sebze (kabak, bezelye, yeşil fasulye, domates, ıspanak, semizotu, brokoli) ve iki tatlı kaşığı sıvı yağ eklenerek yumuşayıncaya kadar tekrar pişirilir.

Çatalla ezilerek veya blender ile püre haline getirilerek kaşıkla yedirilir.

Önce sebze çorbası halinde, daha sonra sebze püresi şeklinde hazırlanır. Pişirilirken kullanılan su miktarı azaltıldıkça püre kıvamı oluşur.

Öğün zamanı çoğu kez öğle vaktidir.

Tuz eklenmez. Sebzelerin taze ve olgun olmasına dikkat edilmelidir. 6'cı aydan sonra bu yemeğin içerisine ekmek içi doğranabilir. 6'cı aydan sonra yağsız kuzu, daha sonraki aylarda dana kıyması veya beyaz tavuk eti ilavesi ile pişirilir veya püreleri eklenir.

7'ca ayda da haftada bir kez tavuk karaciğer püresi kullanılır. Hazırlanan sebze püresi uygun koşullarda saklandığı ve bozulmadığı takdirde 2-3 gün boyunca ısıtılarak verilebilir.

Sebze püresi hazırlama için zaman ve olanağın olmadığı durumlarda, örneğin tatile veya misafirliğe gidildiğinde hazır sebzeli ürünlerde kullanılabilir. Burada bebeğin yaşına uygun aylarda başlananların seçilmesine dikkat edilmelidir

Lütfen bu yazıya puan verin!
5 kişi puan verdi. Ortalama puan: 9
Yorum Ekle