İtalyan gazeteciler Malatya'daki Arslantepe Höyüğü'nü gezdi
Malatya Haberleri

İtalyan gazeteciler Malatya'daki Arslantepe Höyüğü'nü gezdi

MALATYA - Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) koordinasyonunda Malatya'ya gelen İtalyan gazeteciler Arslantepe Höyüğü'nü ziyaret etti.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin Roma Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliğiyle iş birliğiyle davet edilen Archeo dergisinden Andreas Steiner, Espresso dergisinden Gianfrancesco Turano, Archeologia Viva dergisinden Giulia Prunetti, Artribune dergisinden Giulia Gioume, Finestra Sull'Arte gazetesinden Michela Bassonello ile Domani gazetesinden Aart Heering 30 Kasım'da İstanbul'a geldi.

Heyet daha sonra Şanlıurfa'ya geçerek Göbeklitepe ve Karahantepe'yi gezdi.

Malatya'ya gelen basın mensupları Arslantepe Höyüğünü görme fırsatı buldu.

Arslantepe'deki kazıları yöneten Prof. Dr. Marcella Frangipane tarafından gazetecilere bilgi verildi.

Frangipane, gazetecilere, yaklaşık 7 bin yıl önce ilk yerleşimin yapıldığı Arslantepe'deki tarihsel süreci, höyüğün UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmesini sağlayan bilimsel bulgu ve bilgileri aktardı, anıtlar, eserler ve kazıların tarihçesi hakkında heyete bilgi verdi.

Heyet ayrıca gezi kapsamında, Malatya Arkeoloji Müzesi ile Şire Pazarı'nı da ziyaret etti.

Roma ve Milano merkezli arkeoloji dergileri ile gazetelerde görev yapan basın mensupları için düzenlenen yemeğe, Malatya Valisi Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder de katıldı.

Heyet, Malatya'daki incelemelerinin ardından İtalya'ya döndü. Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir