İçişleri Bakanı Soylu, sınır hattında yapılan güvenlik duvarı çalışmalarını inceledi:

İçişleri Bakanı Soylu, sınır hattında yapılan güvenlik duvarı çalışmalarını inceledi:

"Biraz önce Tendürek’e çıktık. Tarihinde ilk, Tendürek’te geçici üs bölgesi yaptık. Allah nasip ederse Tendürek’in zirvesinde kalıcı üs bölgesini gerçekleştireceğiz. Bu şu demektir. Bütün coğrafya oradaki üs bölgesinin kontrolü altında olacaktır" - "1182 kilometrelik doğu sınırında yeni bir işlem daha gerçekleştiriyoruz. İçişleri Bakanlığımızın Avrupa Birliğiyle koordinasyon içinde yürüttüğü daha sonra da Milli Savunma Bakanlığına esas itibariyle devredeceğimiz bir işlemimiz daha var. Iğdır, Ağrı, Van, Hakkari aynı zamanda Kırklareli ve Edirne sınırında toplam 141 gözetleyici optik kule, 109 bundan bir kademe daha düşük yine aynı hat üzerine haberleşme kulesi" - "Optik kulelerle, sınır duvarlarıyla üs bölgeleriyle, gerek artıracağımız korucu kapasitemizle hep beraber bu yıl içinde inşallah ciddi tedbir alacağımızı düşünüyoruz. İnanıyorum bu tedbirlerle güvelik daha bir noktaya erişmiş olacak"

VAN - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tendürek bölgesinde geçici üs bölgesi yaptıklarını belirterek, "Allah nasip ederse Tendürek'in zirvesinde kalıcı üs bölgesini gerçekleştireceğiz. Bu şu demektir. Bütün coğrafya oradaki üs bölgesinin kontrolü altında olacaktır." dedi.

Çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ile Van'a gelen Bakan Soylu, Ferit Melen Havalimanında Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Emin Bilmez, Emniyet Müdürü Atanur Aydın, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, AK Parti İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu ve protokol üyeleri tarafından karşılandı.

Helikopterle Çaldıran-İran sınırında inşa edilen güvenlik duvarı ve güvenlik yolunu inceleyen Soylu, Tendürek bölgesinde yeni kurulan Soğanlı Üs Bölgesine geçerek Tuğgeneral Yüksel Yiğit'ten bilgi aldı.

Daha sonra Hangedik Karakolu'na giderek yapımı devam eden güvenlik duvarı çalışmalarını inceleyen Soylu, firma yetkililerinden bilgi aldı, askerlerle yemek yedi.

Bir sınır güvenlik fiziki sistemi oluşturuldu

Soylu, burada AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van'ın İran sınırında, 178 no'lu sınır taşının hemen yanında olduklarını söyledi.

Suriye'deki sınır duvarlarından sonra şimdi de doğu sınırlarıyla ilgili öncelikle Iğdır'da yaklaşık 54 kilometre sınır duvarının tamamlandığını belirten Soylu, şöyle konuştu:

"Güvenlik açısından da bize çok büyük katkısı söz konusu oldu. Sadece sınır duvarları yapılmadı, bir sistem olarak hem ışıklandırılması aynı zamanda sensör ve gece görüşleri, kuleleriyle birlikte bir sınır güvenlik fiziki sistemi oluşturuldu. Ardından 84,5 kilometre de Ağrı sınırı tamamlandı. Bunların hepsi de İran'la ittifak içinde gerçekleştirildi ve orada da çok zor şartlarda çalışma yürütüldü. Bir taraftan hudut birliklerimiz, Türk Silahlı Kuvvetleri, diğer taraftan da fiziki ve fiili orada Mehmetçiklerimizin koruduğu sınır güvenliği, bunlar yapıldı. Bizim yaklaşık doğu sınırımız 1182 kilometredir. Bunun önemli bir bölümü elbette sınır duvarlarıyla geçilecek değildir. Ama özellikle Van'da 295 kilometrenin yaklaşık 64 kilometresi planlandı, 63,1 kilometresi de projelendirildi, 63 kilometresi 3 etap halinde yapılacak. Aynı zamanda sınırda mayınlar da var. Şu anda bir mayın temizleme çalışması yapılıyor. TOKİ aynen Iğdır ve Ağrı'da olduğu gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla yapmış olduğumuz protokol çerçevesinde gerçekleştiriyor bu duvarları."

Bölgede yoğun bir çalışmanın yürütüldüğünü, yüklenicilerin 2. etapta 7,5 kilometrelik beton blokları ürettiğini aktaran Soylu, kar bastırmadan çalışmaları tamamlayabilme kabiliyetine sahip olacaklarını ifade etti.

Stratejik olarak belirlediğimiz alanlar

Hakkari'de de yaklaşık 45 kilometrelik alanın 20 kilometresinin yolu, aynı zamanda beton blokların konulmasının tamamlandığı bilgisini paylaşan Soylu, şunları kaydetti:

"İnşallah o da bu yılın sonuna kadar seri bir şekilde tamamlanacak. Bu alanlar bir taraftan sınır birliklerimiz Türk Silahlı Kuvvetleriyle, bir taraftan Valiliğimiz, İller İdaremiz hep birlikte stratejik olarak belirlediğimiz alanlardır, öncelikli alanlardır. Sınır güveliğimizi sadece bunlarla mı sağlayacağız? Hayır. Şu ana kadar toplam 245 kilometre planlamamız var, bu alan içerisinde. Bunların da yaklaşık 155 kilometresi tamamlanmış durumda. Diğer kalanları da tamamlayacağız. İlk önce Van'dan Hakkari'ye giden Çaldıran hattını yapıyoruz. Daha sonra Hakkari'den başlayıp Van'a doğru gelen hatta inşallah başlayacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın gerek Kabine de gerekse Milli Güvenlik Kurulunda verdiği talimatlar çerçevesinde bu işleyiş devam ediyor."

1 milyar 100 milyon liralık çalışma

Bakan Soylu, 1182 kilometrelik doğu sınırında yeni bir işlem daha gerçekleştirdiklerini belirterek, şu bilgileri verdi:

"İçişleri Bakanlığımızın Avrupa Birliğiyle koordinasyon içinde yürüttüğü daha sonra da Milli Savunma Bakanlığına esas itibariyle devredeceğimiz bir işlemimiz daha var. Yaklaşık şu gördüğünüz kule gibi bunların yüzde 95'i tamamlandı, 141 kule. Iğdır, Ağrı, Van, Hakkari aynı zamanda Kırklareli ve Edirne sınırında toplam 141 gözetleyici optik kule, 109 bundan bir kademe daha düşük yine aynı hat üzerine haberleşme kulesi. Bunların 101'i Van bölgesine ait. En ağırlıklı yatırım. Bu optik kulelerin ve teknik çalışmanın toplam bedeli 108 milyon Avro. Yani yaklaşık 1 milyar 100 milyon liraya geliyor. Aynı zamanda operasyon kuleleri. Onlar da yaklaşık 89 tane. 330 civarında da hassas sensör teknik çalışmaları söz konusu. Sınıra serilen ve aldığı sensörlerle ana kumanda merkezlerine elde ettiği haberi ileten bir çalışma ortaya koyacak. Bir taraftan sınırın öteki tarafından taciz, terörist hareketlere karşı tedbiri hem insan kaynağımızla, Mehmetçiklerimizle sınır birliklerimizle bunu sağlayacağız hem de onları bu optik kulelerle, haberleşme kuleleriyle ve biraz önce söylediğim koordinasyon merkezleriyle ve sensörlerle birlikte sağlayabileceğimiz bir adımı gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda koordinasyonumuzda Türk Silahlı Kuvvetlerine verdiğimiz gözetleme araçlarımız da söz konusu."

Bu yılın sonuna kadar gerçekleşecek 63,1 kilometrelik toplam sınır duvarlarının toplam ihale bedelinin 260 milyon lira olduğunu ve TOKİ tarafından yapıldığını vurgulayan Soylu, Van sınırına optik kulelerle, yaptıkları diğer harcamalarla birlikte yaklaşık 750 milyon civarında bir maliyet ortaya koyacaklarının altını çizdi.

Tendürek'in zirvesine kalıcı üs bölgesini gerçekleştireceğiz

"Biraz önce Tendürek'e çıktık. Tarihinde ilk, Tendürek'te geçici üs bölgesi yaptık. Allah nasip ederse Tendürek'in zirvesinde kalıcı üs bölgesini gerçekleştireceğiz." diyen Soylu, şöyle devam etti:

"Bu şu demektir. Bütün coğrafya oradaki üs bölgesinin kontrolü altında olacaktır. Yine önemli bir şey daha gerçekleşti. Volkanik alanlarda temizleme yapılıyor. Bu bölge açısından hem de güvenlik açısından büyük bir rahatlık oluşturacak. Arkadaşlarımızla bir karar daha aldık. Buradaki sınır birliklerimizin hem de sınır köylerimizin kullanması açısından hep beraber bir karar verdik. 500 korucu daha tahsis edeceğiz. Onlar da hudut birliklerimize katkı sağlayacağı kanaatini taşıyorum. Sebebi şu, bir taraftan kaçakçılık var, sınır ötesi terörün oluşturduğu bir tehdit var, aynı zamanda insan kaçakçılığı, kaçak göç var. Bütün bunlara biraz önce bahsettiğim optik kulelerle, sınır duvarlarıyla üs bölgeleriyle gerek artıracağımız korucu kapasitemizle hep beraber bu yıl içinde inşallah ciddi tedbir alacağımızı düşünüyoruz. İnanıyorum bu tedbirlerle güvelik daha bir noktaya erişmiş olacak."

Kaçak göç cazibesini engelleyecek

İran'daki mevkidaşı İçişleri Bakanı'na ve sınır birliklerine teşekkür eden Soylu, "Çünkü ne Iğdır'da ne de Ağrı'da hudut duvarlarının yapılması konusuna bize en ufak bir zorluk çıkarmadılar. Doğrusu birlikte istişare edildi, karar verildi. Bundan sonra da öyle olacaktır. Bu İran'a olan kaçak göç cazibesini de yani Türkiye üzerinden batı ülkelerine gidecek kaçak göç cazibesini de engelleyecektir. Çünkü burada tedbiri iyi aldığımızda oraya gelişi de engelleyecektir. Çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Aynı Ağrı'da yaptığımız gibi Polis Özel Harekatımızı da özellikle burada sınır duvarının yapılmasında konuşlandıracağımız kararını da burada aldığımızı ifade etmek istiyorum. Sahayı gördük, mayın temizlemede ne durumda olduğumuzu gördük." şeklinde konuştu.

Bakan Soylu, Jandarma Genel Komutanı Organeral Arif Çetin, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Emin Bilmez, AK Parti Van Milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar ile Abdulahat Arvas, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, Emniyet Müdürü Atanur Aydın, AK Parti İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu ve beraberindekilerle Başkale ilçesine geçti.Kaynak:AA

yapılan çalışmalarını güvenlik Soylu, duvarı hattında İçişleri inceledi: Bakanı sınır 1

yapılan inceledi: duvarı güvenlik Soylu, hattında İçişleri çalışmalarını Bakanı sınır 2

Bakanı çalışmalarını hattında Soylu, İçişleri duvarı sınır yapılan inceledi: güvenlik 3

sınır Soylu, duvarı güvenlik inceledi: hattında çalışmalarını İçişleri Bakanı yapılan 4

inceledi: yapılan çalışmalarını hattında sınır duvarı güvenlik Soylu, İçişleri Bakanı 5

Soylu, sınır İçişleri inceledi: yapılan Bakanı güvenlik duvarı hattında çalışmalarını 6

çalışmalarını sınır İçişleri Soylu, duvarı güvenlik Bakanı yapılan hattında inceledi: 7

Bakanı sınır İçişleri güvenlik duvarı yapılan hattında Soylu, çalışmalarını inceledi: 8

çalışmalarını duvarı İçişleri sınır hattında yapılan inceledi: güvenlik Soylu, Bakanı 9

İçişleri Soylu, duvarı sınır çalışmalarını yapılan Bakanı güvenlik hattında inceledi: 10

çalışmalarını İçişleri inceledi: duvarı güvenlik hattında yapılan sınır Soylu, Bakanı 11

çalışmalarını sınır inceledi: yapılan Bakanı duvarı güvenlik hattında Soylu, İçişleri 12

duvarı Bakanı güvenlik hattında Soylu, sınır yapılan çalışmalarını İçişleri inceledi: 13

güvenlik Bakanı hattında inceledi: sınır duvarı İçişleri çalışmalarını yapılan Soylu, 14

duvarı İçişleri çalışmalarını Bakanı Soylu, güvenlik sınır hattında inceledi: yapılan 15

hattında güvenlik yapılan Soylu, Bakanı çalışmalarını inceledi: İçişleri sınır duvarı 16

çalışmalarını güvenlik hattında İçişleri Bakanı yapılan inceledi: Soylu, sınır duvarı 17

sınır duvarı hattında Soylu, güvenlik çalışmalarını Bakanı yapılan inceledi: İçişleri 18

yapılan sınır inceledi: hattında Bakanı İçişleri Soylu, duvarı güvenlik çalışmalarını 19

güvenlik duvarı İçişleri Soylu, Bakanı inceledi: hattında sınır çalışmalarını yapılan 20

inceledi: yapılan sınır hattında Soylu, Bakanı duvarı İçişleri güvenlik çalışmalarını 21

yapılan güvenlik hattında İçişleri Soylu, sınır Bakanı inceledi: duvarı çalışmalarını 22

Soylu, çalışmalarını sınır hattında yapılan güvenlik inceledi: duvarı Bakanı İçişleri 23

İçişleri Bakanı duvarı inceledi: güvenlik yapılan çalışmalarını sınır Soylu, hattında 24

Soylu, inceledi: duvarı sınır Bakanı hattında İçişleri çalışmalarını güvenlik yapılan 25

Bakanı hattında yapılan İçişleri duvarı sınır güvenlik çalışmalarını inceledi: Soylu, 26

inceledi: yapılan sınır güvenlik Soylu, İçişleri çalışmalarını hattında duvarı Bakanı 27

duvarı yapılan İçişleri sınır çalışmalarını güvenlik inceledi: Bakanı Soylu, hattında 28

duvarı yapılan İçişleri Soylu, sınır çalışmalarını inceledi: Bakanı güvenlik hattında 29

hattında yapılan Bakanı inceledi: İçişleri çalışmalarını Soylu, duvarı sınır güvenlik 30

İçişleri inceledi: Soylu, güvenlik sınır çalışmalarını duvarı hattında yapılan Bakanı 31

İçişleri Soylu, Bakanı inceledi: yapılan hattında güvenlik duvarı çalışmalarını sınır 32

güvenlik duvarı yapılan inceledi: çalışmalarını Bakanı İçişleri hattında Soylu, sınır 33

güvenlik İçişleri Soylu, hattında Bakanı sınır yapılan duvarı çalışmalarını inceledi: 34

çalışmalarını hattında güvenlik İçişleri yapılan duvarı inceledi: sınır Soylu, Bakanı 35

İçişleri Soylu, duvarı Bakanı çalışmalarını sınır güvenlik inceledi: hattında yapılan 36

İçişleri Bakanı çalışmalarını yapılan güvenlik duvarı hattında sınır Soylu, inceledi: 37

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından geçilen tüm Van haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlanan şekilde yer almaktadır. Van Haberleri alanında yer alan bu haberlerin tümünün hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

ETİKET: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sınır duvarları, Tendürek, van, İçişleri, Bakanı, Soylu, sınır, hattında, yapılan, güvenlik, duvarı, çalışmalarını, inceledi.

Paylaşmak İstermisin?

Yorum Ekle