İbrahim Çapak

İbrahim Çapak

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak Kimdir? 1971 yılında Bingöl’de doğdu. Eğitim hayatına Bingöl'de başladı. Çapak, ilkokuldan sonra orta öğretimine de Bingöl'de devam ederek Bingöl İmam Hatip Lisesinden 1989 yılında mezun oldu. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini 1994 yılında tamamladı. Prof. Dr. İbrahim Çapak, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Yüksek Öğrenimine başladı.

Tümünü Göster

Çapak, kısa bir öğretmenlik deneyiminden sonra 1997 yılında Sakarya Üniversitesinde akademik hayata başladı. Öğretmenlikle birlikte, mezun olduğu üniversitede yürüttüğü yüksek lisansını da aynı yıl içerisinde tamamladı. Prof. Dr. İbrahim Çapak, doktora için Ankara Üniversitesini tercih eden Çapak, 2003 yılında Gazali'nin Mantık Anlayışı isimli tezi ile doktor unvanını aldı.

  • Akademik hayata başladığı Sakarya Üniversitesinde 2006 yılında doçent, 2012 yılında da Profesör unvanını aldı.
  • Bu fakültede Bölüm Başkan Yardımcılığı, Anabilim Dalı Başkanlığı, Dekan Yardımcılığı gibi değişik görevlerde bulundu.
  • Prof. Dr. İbrahim Çapak, 2013 Ağustos ayında İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesine geçiş yaptı.
  • Burada Mantık Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürüttü.

Prof. Dr. İbrahim Çapak, Üniversitesi adına değişik ülkelerde araştırmalar yürüttü. İstanbul'da bulunduğu süre içerisinde İstanbul Üniversitesinin yanında değişik üniversitelerde de alanı ile ilgili dersler verdi. Prof. Dr. Çapak Daha sonra Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı görevini üstlendi. Bu görevi ile birlikte kurucularından olduğu Yakın Doğu Üniversitesi İslam Tetkikleri Merkezi Müdürlüğü ve KKTC ÖSYM Koordinatörlüğü görevini de yürüttü.

Prof. Dr. Çapak, Başta Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı Yayın Kurulu Üyeliği olmak üzere birçok kurumda ve dergide yayın kurulu üyeliği ve editörlük yaptı. Çapak, evli ve iki çocuk babası olup Arapça ve İngilizce bilmektedir. Çapak'ın Türkçe ve yabancı dillerde yayınlanan birçok çalışması bulunmaktadır.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Bingöl'de din görevlileri ve kanaat önderleriyle bir araya geldi:

BİNGÖL - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Biz rol model olmak zorundayız. Peygamber Efendimiz nasıl en güzel örnek oldu ise Peygamber varislerinin de en güzel örnek olması lazım. İslam'ı yaşayarak göstermek mi daha önemli anlatarak göstermek mi daha önemli? Yaşayarak göstermek daha önemli." ifadelerini kullandı.

Devamını Oku »

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Bingöl Üniversitesinin akademik yıl açılışında konuştu:

BİNGÖL - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Eğer silahları masum insanları öldürmek için üretiyorsanız bu faydasız ilimdir. Terör örgütlerini desteklemek için eğer silah üretiyorsanız insanlığı yok etmek peşinde sayılırsınız, o faydasız ilimdir. İlmi insanlığın ortadan kaldırılması için değil insanlığın huzuru için kullanmak lazım." dedi.

Devamını Oku »