Hakkari'de el sanatları sergisi açıldı

Hakkari'de el sanatları sergisi açıldı

HAKKARİ - Hakkari'de Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce "Hayat Boyu Öğrenme Haftası" etkinlikleri kapsamında yıl sonu sergisi düzenlendi.

HAKKARİ - Hakkari'de Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce "Hayat Boyu Öğrenme Haftası" etkinlikleri kapsamında yıl sonu sergisi düzenlendi.

Kent Parkta düzenlenen programda konuşan Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, eğitim faaliyetlerinin en önemli ayağının halk eğitim merkezlerinde verilen kurslar olduğunu söyledi.

Pandemi sürecine rağmen kursların kentte oldukça başarılı bir şekilde sürdürüldüğünü belirten Akbıyık, şunları kaydetti:

"Şu anda Hakkari eğitim alanında çok iyi durumdadır. Biz 2 buçuk yılda 39 projeyi hayata geçirdik. Sadece Yüksekova'da 20 civarında okul yaptık. Hakkari'de 5 yıldızlı otel ayarında öğretmen evi yaptık. Hakkari sınavlarda 82. sıradaydı. Allaha şükür şimdi 70'lere doğru indik. Tabi nasıl geldik buralara birinci meselemiz eğitim dedik kitap dedik. Bizimle beraber, kurum kuruluşlarımızla beraber sivil toplum örgütlerimizle beraber tüm Hakkari benimsedi ve bir seferberlik anlayışı ile birlikte yola çıktık. Yani eğitim hepimizin bildiği gibi bir ekip işi bir süreç meselesi. 'Kitap İnsan Kadar, İnsan Kitap Kadar Kıymetlidir' derken herkes bir kitap okudu ve okuttu. Hakkari okudu. Ben sadece selam verdiğim çocuklara sadece 15 bin kitap verdim."

Hakkari kilimini yaşatmak için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini belirten Akbıyık, şöyle devam etti:

"Hakkari kilimi ile ünlü malum kilimi mutlaka geliştirmemiz, yaşatmamız ve çocuklarımıza torunlarımıza öğretmemiz gerekiyor. Bu çerçevede kilimle ilgili projelerimiz devam ediyor. Proje sayesinde 300 civarı istihdam yaratacağız. Hakkari tarihinin en yüksek yatırımlarını hizmetlerini alıyor. İşte doğalgazdan TOKİ konutlarına kadar, yine organize sanayiden tekstil kentlere kadar, alt yapı üst yapı çalışmaları var. Belediye olarak da daha yaşanabilir bir Hakkari için tüm çabamızla tün imkanlarımızla, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bakanlarımızın Hakkari'ye vermiş oldukları desteklerle ayrıcalıklarla Hakkari halkı ile devam ediyoruz."

Akbıyık ve beraberindekiler daha sonra stantları gezerek kursiyerler tarafında hazırlanan el emeği göz nuru ürünleri inceledi.Kaynak:AA

HAKKARİ - El sanatları sergisi açıldı1

Paylaşmak İstermisin?

Etiketler: Hakkari, Hayat Boyu Öğrenme, kursiyer, sergi.

Yorum Ekle