HABERİN VİDEOSU

BDP'nin Ağrı mitingi

AĞRI - BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Biz ırkçı olmayacağız, biz faşizme pirim vermeyeceğiz.Biz 'Kürt herkesten üstündür' demeyeceğiz.'Biz insanız, kimseden üstün değiliz kimsenin de...

AĞRI - BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Biz ırkçı olmayacağız, biz faşizme pirim vermeyeceğiz. Biz 'Kürt herkesten üstündür' demeyeceğiz. 'Biz insanız, kimseden üstün değiliz kimsenin de üstünlüğünü kabul etmeyiz' diyeceğiz. Bu felsefe ile yürümeye devam edeceğiz" dedi.

Demirtaş, Dörtyol kavşağında partisi tarafından düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap etti.

Bu seçimde sadece Belediye başkanı seçmiş olmayacaklarını belirten Demirtaş, bu meydanda iradesini ortaya koyan, "Ben Allah'tan başkası önünde diz çökmem" diyen bir halkın kaderinin belirleneceğini söyledi.

Ağrı'nın 100 yıldır köy muamelesi gördüğünü, 30 Mart'ta büyükşehir olacağını ileri süren Demirtaş, "Ağrı'nın gençlerinin yüzde 80'i işsiz. Hepsini çözeceğiz. Sizin rüşvetçilerden, hırsızlardan beklentiniz olamaz. Özgücüne güvenecek, kendi varlığımıza inanacağız" dedi.

Bugün belediyesi BDP'de olan hiçbir yerde yolsuzluk, hırsızlık ve rüşvetin konuşulmadığını, kıt imkanları olmasına rağmen ellerinden geldiği ölçüde hizmet götürdüğünü ifade eden Demirtaş, şöyle devam etti:

"AKP'li belediyelere gönderilen 100 trilyona rağmen bize gelen 10 trilyonla, biz onların 10 katı iş yapıyoruz. Başbakan dün Ağrılılara 'aman yanlış yapmayın' demiş. Ağrılılar yanlış yapmaz merak etmeyin. 2011'de aynı konuşmayı yaptı dün de aynı konuşmayı tekrarlıyor. 'Ağrı diyor az kaldı doğalgaz geliyor'. Doğalgaz zaten Ağrı'nın dibinden geçiyor. Buradan geçen doğalgaz Edirne'ye gidiyor. Bütün Edirne'nin mahallelerine buradan doğalgaz gidiyor. Ağrı'da ve ilçelerinde doğalgaz yok."

Devletin Ağrı'dan 5 yılda aldığı vergi kadar verdiğini iddia eden Demirtaş, "Devlet sizden ne almışsa o kadar vermiş, fazladan Ağrı'ya çivi bile çakılmamış. Vergileriniz ne ise o getirilmiş Ağrı'ya verilmiş. Onunda hepsini kamusal değil yüzde 35'i güvenlik için. Başbakansın gidip her yerde 'Marmaray'ı yaptık, 3. köprüyü yaptık, 6. köprüyü yapacağız' diyorsun. Ağrı'da ne yaptın onu anlatsaydın, Ağrı'nın sokaklarına girseydin. Başbakanın ayağı uçakla Mercedes arasında yere değmiyor ki. Yerde çamur var mı yok mu diye haberi olsun. Ağrılı hangi çamur içerisinde yaşıyor nereden bilsin. Onların bir sürü işleri var. Daha akrabalarıyla oturup para sayacaklar" ifadelerini kullandı.

"30 Mart'ta onları emekliye ayıralım gitsinler paralarını evde saysınlar. Helal mı, haram mı? bilmem. Haramsa burunlarından gelsin helalse de hoş olsun" diyen Demirtaş, şunları kaydetti:

"Ama konuşmalar, kayıtlar onu göstermiyor. O konuşmalar gösteriyor ki oğlu Bilal Erdoğan hayatında bir Gün çalışmış oda o paraları taşımak için. Hayatında o gün tek yorulmuş. Burada 12 saatten aşağı çalışan var mı? 20 Saat çalışan çobanlar var. Odalar dolusu para taşı taşı bitmeyen paralar var, bu nasıl bir helal paradır. Hangi yöntemle kazanıyorsunuz, bu nasıl ticari bir zekadır. Vatandaşın cebinde çay içecek parası yok, kadın arkadaşlar çocuğuna bir süt alacak, düşünüyor. Fakat bunların kolundaki saat Ağrı'nın bir yıllık yatırımına neredeyse eşit olacak. Şimdi bunlar gelecek bu meydanda 'aman Ağrı yanlış yapmayasın' Ağrı ayağa kalktı, yaralı bir aslandı şimdi dimdik ayakta işte." 

El ele vererek kentteki bütün sorunları çözeceklerini, bütün provokasyonlara karşı kardeşliği ve barışı inşa edeceklerini vurgulayan Demirtaş, şöyle devam etti:

"Başbakan, '21 Mart nevruzundan beri kimsenin gözünde yaş akmıyor, analar ağlamıyor' diyor. Çok şükür, binlerce şükür ama suçlarken de 'BDP, CHP, MHP hiçbir şey yapmadı' diyor. Kanı kim durdurdu? Başkan Apo kanı durdurdu. Bunu bilmiyor mu kendisi. Bir yılda 18 defa İmralı'ya, 20 defa kandile heyet gönderdik. Onlarca defa hükümetle oturduk. Bu işin görüşmelerini konuşmalarını yaptık. Gelmiş Ağrı'da halkı kandırarak 'biz kanı durdurduk, BDP ne yaptı' diyor. Ne yaptıysa BDP yaptı, sen ne yaptın. Okullarımızda ana dilde eğitim yok. Sabah okula giden çocuklarımız yine Türkçe eğitim görmek zorunda. Biz 'kendi dilimizle eğitim istiyoruz' dediğimizde en çok yaygarayı Başbakan koparıyor. 'Biz vatanı böldürmeyiz, Ameliyat yaptırmayız' diyen kendisidir. Doksan yıldır bu halkın dili, kimliği inkar ediliyor. Okullarda tek bir harf Kürtçe konuşmak dahi yasak. Bu mudur kardeşlik, eşitlik? İki kardeş eşit olursa ancak orada huzur çıkar. Biz önce eşit olalım, kardeşlik sonra kolaydır." 

Demirtaş, "Fethiye'deki, Urla'daki, Aksaray'dakilerine sesleniyorum. O saldıran küçük gruplara. Ben Aksaray, Fethiye, Urla ve Edirne halkını asla kastetmiyorum. Başımızın tacı kardeşlerimizdir. Ortak vatanda inşallah sonsuza kadar birlikte yaşayacağız" diye konuştu.

Demirtaş şunları söyledi:

"Bu konuda hiçbir sıkıntımız hiçbir tereddütlümüz yok. O çetelere, ırkçılara sesleniyorum, binin otobüse gelin Ağrı'ya burada yine de baştacı yapılırsınız. Burada size kucak açacak insanlar olur. Çünkü burada Türk, Kürt diye kimsenin evi taşlanmaz. Burada Ermenidir diye kimsenin iş yeri taşlanmaz, burada Alevidir diye kimse otele doldurulup yakılmaz. Görmek istiyorsanız mertliği, yiğitliği gelin Ağrı'nın gözlerinin içine bakın, utanın. 200 kişi bir araya gelince bu iş yeri Kürtlerindir deyip yakmaya kalkıyorlar. Kürtler sizi tükürüğünde boğarda, büyüklüğünden yapmıyorlar, korktuklarından değil. Kürtlerin Allah'tan başka kimseden korkusu yoktur. Türkler de onurlu bir halk Kürtler de onurlu bir halktır."

-Berkin Elvan'ın ölümü

"Ne cemaatin duasına ne de bedduasına asla bizi düşürmesin. Analarımızın duası bize yeter, başımız gözümüz üstüne" ifadesini kullanan Demirtaş, İstanbul'daki Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında yaralanan ve 269 gün sonra tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın ölümünü değerlendirdi.

Demirtaş, şunları söyledi:

"Bakın İstanbullular, İzmirliler, Bursalılar, Antalyalılar, Trabzonlular, Ankaralılar, görün işte bunları biz yıllarca yaşadık, Uğur Kaymazlar, Ceylan Önkol'lar aynen böyle tek tek katledildiler. 144 kişi sadece geçen yıl sokaklarda, meydanlarda katledildi. Bu kadar katliam içerisinden çıkmış bir halk halen kardeşlik diyor. Bu işte büyük bir mertlik, büyüklüktür. Asla bu büyüklüğünüzü bozmayın. Biz ırkçı olmayacağız, biz faşizme pirim vermeyeceğiz. Biz 'Kürt herkesten üstündür' demeyeceğiz. Biz "insanız, kimseden üstün değiliz, kimsenin de üstünlüğünü kabul etmeyiz' diyeceğiz. Bu felsefe ile yürümeye devam edeceğiz."

Demirtaş konuşmasını şöyle bitirdi:

"Katiller çıkıyor, Kürt siyasetçileri içerde. İşte bunları tutuklarken de hukuksuzluk yaptılar, bunları içeriye atarken, aydın, yazar, siyasetçi, gazeteci, katil hepsini aynı torbaya koydular. O zaman da adaletsizlik yaptılar, şimdi tahliye ediyorlar. Yine de siyasetçi, yazar, katil aynı torbada tahliye ediliyor. Meclisten çıkan her özgürlük yasasının altında gizli mürekkeple yazılmış bir yazı vardır. Onu ancak biz okuyabiliyoruz. Kürtlere uygulanmaz, hangi özgürlük kanunu çıkarsa çıksın altında görünmez. Bir yazı Kürtlere uygulamayın. İşte bu hakimler, onu okuyorlar. Biz Allah'ın yarattığı kullarız. Allah bizi böyle yarattı. Sen istediğin kadar gel bize tek dil, tek millet söyle. Allah bizi farklı yaratmış bitmiş o iş artık. Sen patlasan da çatlasan da tek dil olmayacak. Türkiye milletlerin, dillerin bir arada yaşadığı bir toplumdur. Bunlar zannediyor ki birden fazla millet ve dil olunca birbirimizi boğazlayacağız. Sanki barış içersinde yaşamanın tek yolu tekliktir."

bdp-ağrı-mitingi

bdp-ağrı-mitingi

bdp-ağrı-mitingi

bdp-ağrı-mitingi

bdp-ağrı-mitingi

bdp-ağrı-mitingi

bdp-ağrı-mitingi

bdp-ağrı-mitingi

bdp-ağrı-mitingi

bdp-ağrı-mitingi

bdp-ağrı-mitingi

bdp-ağrı-mitingi

bdp-ağrı-mitingi

Haber Yorumları

Ağrı tarafından 3 yıl önce eklendi11-03-2014 23:01:30

Müthişti... Böyle bir kitle olamaz.


Bu yorumu Beğendiniz mi?
Begenmedim : 54
Beğendim : 152
152

54

Alper EREN tarafından 3 yıl önce eklendi11-03-2014 23:41:18

Fethiyede olan olayları hepimiz görduk,şahsen BDP ye vermeyi düşünmüyordum.Ancak olanları gördükten sonra vicdan sahibi herkesin BDP ye vermesi gerekiyor.Değerli Ağrı halkı İradene ve onuruna sahip çık.Yasal siyasal mücadelene linç girişiminde bulunan zihniyete 30 Martta hep beraber tokatı basalım.YAŞASIN HALKLARIN ONURLU MÜCADELESİ KAHROLSUN FAŞİST ZİHNİYETLER


Bu yorumu Beğendiniz mi?
Begenmedim : 35
Beğendim : 132
132

35

bdp lilere öneri tarafından 3 yıl önce eklendi12-03-2014 8:55:32

bdp li olsun olmasın herkesin bu haberi tekrar okuması lazım. Özellikle bdplilerin üslubunun Selahattin Demirtaş üslubu olması lazım. Adam hem çok doğru tespitler yapmış hem de birleştirici dil kullanmış.
ırkçı kürtlerden ve ırkçı türklerden hiç kimseye hayır gelmez. hayır gelse zaten Peygamberimiz(s.a.v) yasaklamazdı.
Konuşma içeriğinden ve üslubundan dolayı Selahattin Demirtaşı tebrik ediyorum. Aynı şekilde her ne kadar ideolojisini sevmesem de gençlerinin sokağa çıkmasına izin vermeyen, provakasyona gelmeyip itidalli davranan Devlet Bahçeliyi de tebrik ediyorum.


Bu yorumu Beğendiniz mi?
Begenmedim : 14
Beğendim : 98
98

14

ibrahim tarafından 3 yıl önce eklendi12-03-2014 9:08:10

ben bdpli değilim ve bdpye hiç oy vermedim. ama bu seçimde bin oyum olsa bin kere seve seve veririm. çünkü artık ağrının akp'ye ve tayyip'e bir ders verme zamanı geldi. reklamdan başka hiçbir şey yapmayan ve yapılan en ufak birşeyi kendisi yapmış gibi gösteren reklamcı hasan arslan'a ve hasanı tekrardan karşımıza çıkaran ve ağrıyı çantada keklik gören erdoğan'a bu halkın salak olmadığını, rantçıların maşası olmayacağını göstermeliyiz. bu yüzden oylar BDP'yeeeeeeee, oylar yılların tecrübesi SIRRI SAKIK'aaaaaaaaaaa


Bu yorumu Beğendiniz mi?
Begenmedim : 23
Beğendim : 120
120

23

xelasi tarafından 3 yıl önce eklendi12-03-2014 9:24:18

Ağrıyı güllük gülistana çevirecekmiş bdp 15 yıldır doğubayazıt neden bu hale getirmedi. diyadin patnos, yüksekova, hakkari hepsi göz önünde. hiçbiri gelişmede bdp ağrı yı geliştirecek öylemi. inannın demirtaş bile bu söylediklerine inanmadı.


Bu yorumu Beğendiniz mi?
Begenmedim : 102
Beğendim : 51
51

102

ağrılı tarafından 3 yıl önce eklendi12-03-2014 9:32:16

helal sana ağrı yakışır oylar BDP' ye


Bu yorumu Beğendiniz mi?
Begenmedim : 37
Beğendim : 96
96

37

İNSANLIK VE VİCDAN tarafından 3 yıl önce eklendi12-03-2014 10:18:00

Doğuya geldiklerinde kardeş diyen, batıda sırf Kürt olduğu için Kürtlerin işyerlerine saldıran ırkçı faşistler Selahattin Demirtaş'ın gerçek kardeşlik söylemlerinden hiç utandınız mı? Eğer utanmadıysanız Kuzey Irak'a gidip orada Türkmenlere gösterilen insani tavrı görün. Yada Rojavaya gidip orada Kürtlerin farklılıklara nasıl vicdanla yaklaştığını bir görün. Ben BDP ye oy vermeyecektim. Ama Fethiye'de Kürt işyerlerine saldırıldığı için biliyorum ki artık tek kurtuluşumuz BDP'dir. Ayrıca BDP siyasetinden nefret eden biri olarak bu güne kadar ki bu yanlış düşüncemden dolayı kendimden utanıyorum. Yaşasın halkların insanca ve vicdanla kardeşliği , yaşasın BDP.


Bu yorumu Beğendiniz mi?
Begenmedim : 16
Beğendim : 82
82

16

can cengo tarafından 3 yıl önce eklendi12-03-2014 10:33:03

Arkadaşlar bu mitinge ne 4 bin polis katıldı nede zorla getirilen üniversite öğrencileri nede şehir dışından parayla getirilen insanlar gibi Akp Mitingini İkiye Katladı Yaşasın Agırim sana kurban olayım özüne geri döndün her biji serhed


Bu yorumu Beğendiniz mi?
Begenmedim : 27
Beğendim : 78
78

27

Sîdar tarafından 3 yıl önce eklendi12-03-2014 10:59:40

Bîjî BDP.BDP dengé meye.Dengé me we herre BDP...


Bu yorumu Beğendiniz mi?
Begenmedim : 25
Beğendim : 75
75

25

bilinçli vatandaş. tarafından 3 yıl önce eklendi12-03-2014 11:09:28

ey İstanbul ve diğer şehirlerde yaşayan ağrılılar sizde fetullah hoca gibi pensilvanya da oturup ahkam kesmeyin. 2009 da van. muş ve D.Bakırlıların Ağrıyı nasıl yakıp yıktıklarını unutmadık ve unutturmayacağız. Muş Van 2009 seçimlerinde bizi yakarken zorla kepenklerimizi kapatırırken nerdeydin ey Halil Aksoy. O zaman hoşuna gidiyordu dimi şimdi seçim var diye gidip 100. yıl mahallesinde yakılan araçlarla ilgili basın açıklaması yapıyorsun yemezler


Bu yorumu Beğendiniz mi?
Begenmedim : 66
Beğendim : 36
36

66

(ESMA ÜL HÜSNA) ELEŞKİRT Lİ tarafından 3 yıl önce eklendi12-03-2014 13:30:01

XELASİ VE BİLİNÇLİ VAYANDAŞ İKİNİZDE ZIR CAHİLSİNİZ ALLAH IN İZİN VE KUVVETİ İLE BDP 30 MART TARİH YAZACAK SİZİ FAŞİSTLER IRKÇILAR KÜRT SENİZ EĞER SİZE SATILMIŞ KÜRT DİYORUM BEN YAZIKLAR OLSUN SELAHATTİN DEMİRTAŞ NE KADAR SEVİYELİ VE NEZAKETLİ KONUŞTU BİJİ AZADI BİJİ BDP YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ SAYGILAR.....


Bu yorumu Beğendiniz mi?
Begenmedim : 25
Beğendim : 64
64

25

bilinçli vatandaş tarafından 3 yıl önce eklendi12-03-2014 14:11:44

ey Eleşkirtli siz Selehattin Demirtaş, Sırrı Sakık Ahmet Türk gibi değerli insanlara kurban olasınız. zaten bdp sizin gibi ırkçıların yüzünde kaybediyor. 2009 da muşta ak parti bdpye dört bin oy taktı çok sevdiğim sevgili Sırrı Sakık Halil Aksoy gibi Vanlıları çağırmadı ama...Halil Aksoya söyle bu işler sevgiyle olur bu işler kepenk kırmakla olmaz


Bu yorumu Beğendiniz mi?
Begenmedim : 33
Beğendim : 25
25

33

(ESMA ÜL HÜSNA) ELEŞKİRT Lİ tarafından 3 yıl önce eklendi12-03-2014 17:05:05

HZ MUHAMMED (S.A.V) buyuruyor ırkçılık yapan bizden değildir ben kürt kardesimi türk kardesimi laz kardesimi çerkez kardesimide seviyorum önce insan olacağız sonra islam sa bir adım öndedir (BİLİNÇSİZ KARDEŞİM)


Bu yorumu Beğendiniz mi?
Begenmedim : 6
Beğendim : 37
37

6

ferdi baran tarafından 3 yıl önce eklendi13-03-2014 9:03:16

her iki mitingede gittim fakat her iki liderde hiç projelerden söz etmedi, yazık ya projeler hep ankara istanbul izmir için söyleniyor, bunlar halkı kullanıyor oy kullanmıyorum hiç kullanmıcam zaten kahrolsun siyaset olan ağrıya olacak, alan her kmsede kendı menfaatı için alacak hanı sırrı muşa ne yapmışki ağrıyada el atıyor ve hasan arslan ne yaptıkı yıne adahy oldu hakkımı hellal etmıyorum


Bu yorumu Beğendiniz mi?
Begenmedim : 20
Beğendim : 11
11

20

Vatandaş Hakkı tarafından 3 yıl önce eklendi13-03-2014 10:05:10

Belediyecilikte siyasete olmaz. Belediyecilik hizmete bakar. AĞRI nın kaderi bu kürkçülüğün adı altında bir dönem Hüseyin yılmaz geldi sonuç bir çivi çakılmadan borçlu bir belediye Doğubayazıt oy olarak yüzde 95 BDP sonuç hiç bir şey borçlu bir belediye. Üç dönemdir AKP sonuç göz boyama belediyecilik nedir bir gün internette araştırın sadece kaldırım asfalt aydınlatma park çöp toplama değildir. Hakkımızı zamanında arayalım suyu akmayan çamur içeresinde olan çöpleri alınmayan mahalle muhtarları mahalle sakinleri ne zaman toplantıda belediyenin valiliğin önüne git ipte hakkını aradı bir caddemiz var esnaflarda cadde gibi içler acısı dükkân kaldırım yol onların malı Allah cc Hakkımızda hayırlısı olanı bu memlekete hizmet edecek birini nasıp eylesin inşallah.


Bu yorumu Beğendiniz mi?
Begenmedim : 8
Beğendim : 16
16

8

rüzgar eken fırtına biçer? tarafından 3 yıl önce eklendi13-03-2014 13:55:59

biz neyin peşindeyiz.siz neyin derdindesiniz millet ve özgör olma bilincinden yoksun cahiller tutturmuşlar hizmet ha hizmet ne hizmeti yaa siz sömörgeden bile aşşagısınız sömörgenin dili milliyeti kültürü yasaklı değil önce özgörlüğünüzü kazanın sonra hizmeti. hayret bişey yaa


Bu yorumu Beğendiniz mi?
Begenmedim : 23
Beğendim : 16
16

23

tarafsız vatandaş tarafından 3 yıl önce eklendi14-03-2014 16:32:07

Hasan aslan ne kadar yuhalanmayı hak ediyorsa bence Halil Aksoy onun iki katı hakkediyor, niye derseniz 2009 seçimlerinde muşluları Vanlıları o getirdi kepenklerimizi kırdırdı, bir gün çıkıp mecliste konuşmadı, milletin içinde gezmedi, milletin sorunlarıyla ilgilenmedi, Güzel şahsiyet Sevgili Sırrı Sakık kaybederse onun yüzünde kaybeder Sırrı Sakık,a çok yazık olur.


Bu yorumu Beğendiniz mi?
Begenmedim : 9
Beğendim : 15
15

9

öz ağrılı tarafından 3 yıl önce eklendi19-03-2014 17:30:37

hazırız sayın demirtaş: hergün ağrıda olay çıkartmaya, hergün kepenkleri kapatmaya, millettin arabalarını yakmaya bdp olarak daima hazırız...


Bu yorumu Beğendiniz mi?
Begenmedim : 10
Beğendim : 4
4

10

Diğer Ağrı Haberleri
TÜRSAB heyetinden Ağrı çıkarması

TÜRSAB heyetinden Ağrı çıkarması

AĞRI - Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) heyeti, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da desteklenecek turizm projeleri kapsamında Ağrı'nın Doğubayazıt
Etiketler