HABERİN VİDEOSU

09.06.2013 Saat: 14:19 | Son Güncelleme: 09.06.2013 Saat: 14:19

Fatma Salman: 90'lı Yıllarda Doğubayazıt çok sıkıntı çekti

AK Parti Ağrı Milletvekili Fatma Salman Bu kadar kan aktı birileri hala rahat değil mi.Kendi çocuklarını kolejlerde okuttular,güzel yerlerde okuttular ama halkın çocuklarının kanı dökülmesi için son derece müsaade ettiler dedi.Ağrı'nın Doğubayazıt...

AK Parti Ağrı Milletvekili Fatma Salman "Bu kadar kan aktı birileri hala rahat değil mi. Kendi çocuklarını kolejlerde okuttular, güzel yerlerde okuttular ama halkın çocuklarının kanı dökülmesi için son derece müsaade ettiler" dedi.

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde 2010 yılında meydana gelen Sel felaketinin ardından yapılan bin 684 konutun Anahtar teslim töreninde konuşan AK Parti Ağrı Milletvekili Fatma Salman, geçmiş dönemlerde Ağrı ve Doğubayazıt'ın da hak etmediği şekilde sıkıntılar yaşadığını söyledi.

90'lı yıllarda annelerin çok gözyaşı döktüğünü, çatışmaların ve çok büyük sıkıntıların yaşandığını anlatan Salman "Özellikle Doğubayazıt ilçemizde hemen hemen herkesin evinde, evinin içinde kendilerinin yapmış olduğu küçük sığınaklar vardı, bu çatışmalardan etkilenmesinler diye. Çatışmalar olurdu sabahlara kadar bizler o somyaların altında gizlenirdik" dedi.

O dönemlerde Kürtçe şarkı dinlemenin bile yasak olduğunu anımsatan Salman "Bir Şivan Perver’in parçasını çaldığımız zaman bundan korkardık ne olacak diye. Hatta bir Gün Ağrı’dan Doğubayazıt’a geliyorum. Bunu ben ulusal basınla da paylaşmıştım. Şivan’ın kaseti arabamızda çalınıyor ve eksi 40’ta biz indik. Yakalanmayalım diye yolda karın altına Şivan’ın kasetini gizledik" diye konuştu.

Salman şöyle konuştu:

"Şimdi birkaç gündür Ankara'da Türkiye'nin farklı yerlerinde eylemler var. Şimdi benim üst komşum Türkiye Bayrağı'nı asmış, bir bakıyorsunuz başka birinin elinde Türkiye Bayrağı. Herkes Türkiye Bayrağından bir şeyler istiyor. Ya şu Türk Bayrağını bir rahat bıraksanız. Şu Atatürk'ü bir rahat bıraksanız. Türkiye bayrağı oluşturulduğu zaman Doğu'da ve Güney Doğu'da bizim dedelerimiz mücadele etti. Bu Türkiye Bayrağı birilerinden çok bizlerin bayrağı. Burada Doğubayazıt sınırlarında bayrağa dedelerimiz sahip çıktı. Bu Türkiye Bayrağı, ya da birilerinin tekelinde değil."

Çözüm süreciyle birlikte artık kötü haberlerin gelmediğini, birilerinin bu çözüm sürecini istemediği için gezi eyleminde olduğunu ifade eden Salman şöyle devam etti:

"Bu kadar kan aktı birileri hala rahat değil mi. Kendi çocuklarının kanlarını akıtmadılar. Kendi çocuklarını kolejlerde okuttular, güzel yerlerde okuttular ama halkın çocuklarının kanı dökülmesi için son derece müsaade ettiler. Gezi Parkı gibi eylemlerde halkın çocukları hala önlerde. Ve halkın çocukları ölüyor. Ben bir konuşmamda ben Başbakana canımı vermeye razıyım demiştim. Niye demiştim biliyor musunuz? Bir Türk genci ölmesin, bir Kürt genci ölmesin, bu sorunu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan çözecekse ben ona canımı vermeye razıyım demiştim. Ve aynısını tekrar diyorum. Gezi Parkı olaylarında hiçbir zaman karamsarlığa kapılmadım. Çünkü kalbinde hak korkusu ve gönlünde halk sevgisi olan bir dünya lideri var. Bu lideri hiç kimse, hiçbir zaman yıkamayacaktır inşallah."

Haber: Metin Karip

fatma-salman

fatma-salman-doğubayazıt

Haber Yorumları

mexemedo tarafından 4 yıl önce eklendi10-06-2013 11:06:53

sayın vekil insanların başbakana kayıtsız şartsız kul olmalarını önermektedir.Türk bayrağı adı üzerinde Türklerindir. Kürtlerin bayrağı bellidir (kesk u sor u zer). Şimdi yok eskiden müzik dinleyemezdik muhabbeti sayın vekil 21. yy da bu tür durumların bu coğrafya da artık sökmediğini, bunun aşılmasının devletin farklı bir projesi olduğu gerçekliğini görmüyor.Nedir bu politika bir kere hepimiz Türküz yine, Kürt ve Kürdistan gerçekliği inkar ediliyor. Pardon Kürtler var ama dilleriyle kamu hizmeti yok, Kurdistan denilen bir yer yok, zorla değiştirilmiş köy adlarının iadesi yok, en önemlisi Kürtlerin statüsü yok sayın vekil Türk Kürdü (nasıl olacaksa) olmayı içine sindirmiş olabilir ama Agıri'li Kürt yurtseverleri adına konuşmasın.Burada padişahım çok yaşa diyende var demeyen de.Kendisi devlet işleriyle ilgilensin mesela yol, hastane vs ihaleler vs değilmi. yazdıklarımı eleştiri olarak kabul etsinler.


Bu yorumu Beğendiniz mi?
Begenmedim : 6
Beğendim : 8
8

6

Celal Ciftci tarafından 4 yıl önce eklendi15-06-2013 0:15:27

Dagdan indim anam düze ben dingilim nanayim nanay.


Bu yorumu Beğendiniz mi?
Begenmedim : 5
Beğendim : 0
0

5

emîrxan tarafından 4 yıl önce eklendi03-07-2013 11:53:45

FATMA SALMAN senin konuşmaya hiç hakkın yok. yürü git seni satın alan türk kardeşlerinin yanına


Bu yorumu Beğendiniz mi?
Begenmedim : 6
Beğendim : 4
4

6

Diğer Doğubayazıt Haberleri
Etiketler