Sitede 4200 kişi varparçalı bulutluAğrıParçalı bulutlu24.8°C

Dededen toruna bir asırdır süren ramazan geleneği

AĞRI - Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde dededen toruna bir asırdır süren ramazan geleneği, ilçedeki ihtiyaç sahiplerini sevindiriyor.Doğubayazıt'ın tanınmış kanaat önderler...

Dededen toruna bir asırdır süren ramazan geleneği

AĞRI - Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde dededen toruna bir asırdır süren ramazan geleneği, ilçedeki ihtiyaç sahiplerini sevindiriyor.

Doğubayazıt'ın tanınmış kanaat önderlerinden Yusuf Tanrıverdi'nin 1900'lü yılların başında başlattığı ve ihtiyaç sahiplerinin sofralarını bereketlendiren ramazan geleneğini, oğlu Mustafa'nın ardından torunu Sebih Tanrıverdi devam ettiriyor.

Doğubayazıt Arama Kurtarma Derneği (DAK) Başkanı olan Sebih Tanrıverdi, 2004'te devraldığı geleneği 2011'den itibaren de dernek bünyesinde gerçekleştiriyor.

Tanrıverdi, Uluyol Mahallesi'ndeki evinin bir bölümüne kurduğu aş evinde hazırlanan dört çeşit yemeği, ramazan boyunca her Gün bin 500 ihtiyaç sahibine ulaştırıyor.

Tanrıverdi, evinin önündeki alanda kurduğu ve babasının ismini taşıyan iftar çadırında da ramazanın her günü yaklaşık 250 kişiyi ağırlıyor.

Sebih Tanrıverdi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dedesinin ilçede sevilip sayılan birisi olduğunu söyledi.

Bir asırdır devam eden ramazan geleneğinin dedesinin ramazanın her günü evinde ihtiyaç sahiplerine kurduğu sofrayla başladığını anlatan Tanrıverdi, "Önce dedem, ardından da babam, fakirler için kurdukları iftar sofraları ve yardımlarla tanınan, sevilip sayılan insanlardı. Babamın da vefatının ardından geleneği ben devraldım. 15 senedir devam ettiriyorum." dedi.

-"Komşusu açken tok gezen bizden değildir"

Tanrıverdi, "Peygamber Efendimizin, 'Komşusu açken tok gezen bizden değildir' hadisi şerifinden yola çıkarak bir asırdır bu geleneği sürdürüyoruz. Ramazan, aynı zamanda yardımlaşma ve kardeşlik ayıdır. Kardeşlerimizin hayır duaları, bu dünyada bizim için en büyük ödüldür." ifadesini kullandı.(AA)

Dededen toruna bir asırdır süren ramazan geleneği - AĞRI1

Dededen toruna bir asırdır süren ramazan geleneği - AĞRI2

Dededen toruna bir asırdır süren ramazan geleneği - AĞRI3

Dededen toruna bir asırdır süren ramazan geleneği - AĞRI4

Dededen toruna bir asırdır süren ramazan geleneği - AĞRI5

Dededen toruna bir asırdır süren ramazan geleneği - AĞRI6

Dededen toruna bir asırdır süren ramazan geleneği - AĞRI7

Dededen toruna bir asırdır süren ramazan geleneği - AĞRI8

Dededen toruna bir asırdır süren ramazan geleneği - AĞRI9

Dededen toruna bir asırdır süren ramazan geleneği - AĞRI10

1 Yorum

Ercan temel
Ercan temel
1 ay önce

Maşallah. Çok güzel bir gelenek ve böylesine güzel olaylar görmek, duymak çok mutlu ediyor, duygulandırıyor beni. Allah bu geleneği başlatandan, devam ettirenden razı olsun, bereket versin.

Yorum Ekle