Sitede 6129 kişi varAZ BULUTLUAğrıAZ BULUTLU34°C

Vişne mermerinden tespih

ELAZIĞ - Elazığ'dan 60 ülkeye ihraç edilen vişne mermerinden tespih üretildi.Türkiye'de sadece Elazığ'da çıkarılan, Kabe ve Beyaz Saray gibi birçok mekanı süsleyen vişne ...

Vişne mermerinden tespih

ELAZIĞ - Elazığ'dan 60 ülkeye ihraç edilen vişne mermerinden tespih üretildi.

Türkiye'de sadece Elazığ'da çıkarılan, Kabe ve Beyaz Saray gibi birçok mekanı süsleyen vişne mermeri, usta Osman Kiraz'ın elinde 102 gramlık tespihe dönüştürüldü.

Mermerden üretilen tespih Elazığ Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen tanıtımın ardından tespih satıcısı Kadir Başkan tarafından sergilenmek üzere Katar'a götürüldü.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan yaptığı konuşmada, Elazığ'da çıkarılan vişne mermerinin çok değerli olduğunu ve dünyanın birçok ülkesinde kullanıldığını söyledi.

Bu mermerin ilk defa tespih haline dönüştüğünü kaydeden Arslan, "Elazığ vişnemiz, usta tarafından tespih haline getirildi. Çok zor işlenen mermerden muazzam bir eser çıkarıldı. Ustamız Elazığ'ın mermerine değer kattı." dedi.

Tespihi ustası Kiraz ise yaklaşık 20 yıldır tespih ürettiğini belirterek, "Vişne mermeri sertlik derecesi çok yüksek bir taş. İçerisinde herhangi sentetik ürün olmadığı için işlemesi çok zor ve hemen dağılabiliyor. Bu tespihi yapmam 12 Gün sürdü." ifadesini kullandı.

Tespihi Katar'da sergileyecek satıcı Kadir Başkan ilk kez mermerden yapılmış bir tespih gördüğünü vurgulayarak "Bunun için satın aldık ve Katar'daki firmamız aracılığıyla sergileyeceğiz. Bu tespihi çekmek mümkün değil, izlemelik bir ürün. Fiyatı ise ortalama 10 bin dolar olacak." diye konuştu.(AA)

Yorum Ekle