Sitede 2341 kişi varAZ BULUTLUAğrıAZ BULUTLU34°C

Hasta yakınının doktorun odasını kundaklaması

MALATYA - Türk Nöroşirürji Derneği Başkanı Prof. Dr. Savaş Ceylan, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde görevli doktorun odasının kundaklanmasına ilişkin, "Sağl...

Hasta yakınının doktorun odasını kundaklaması

Malatya - Türk Nöroşirürji Derneği Başkanı Prof. Dr. Savaş Ceylan, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde görevli doktorun odasının kundaklanmasına ilişkin, "Sağlıkta şiddet, ülkede en önemli sorun. Bunu artık kınamalarla geçiştirmek istemiyoruz." dedi.

Prof. Dr. Savaş Ceylan, beraberindeki yönetim kurulu üyeleriyle üniversitesi hastanesini ziyaret ederek, odası kundaklanan Turgut Özal Tıp Merkezi Beyin Cerrahisi Kliniğinde görevli öğretim üyesi Prof. Dr. Çağatay Önal'a geçmiş olsun diledi.

Ceylan, ziyarette yaptığı konuşmada, olayın kendilerini üzdüğünü belirterek, sağlıkta şiddetin ciddi bir sorun olduğunu ve önlenmesi gerektiğini anlatan Ceylan, şöyle devam etti:

"Her 30 dakikada bir sağlık çalışanı şiddete uğruyor. İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde yaşananlar şiddeti çok farklı bir boyuta taşıdı. Bilindiği üzere hastaneler savaşlarda bile dokunulmazlığı olan kurumlardır. Sağlıkta şiddet, ülkede en önemli sorun. Bunu artık kınamalarla geçiştirmek istemiyoruz. Bu sorunun çözümü için üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Sağlıkta şiddet yasasının bir an önce içi dolu şekilde çıkarılmasını talep ediyoruz. Şiddet uygulayanlara ceza uygulanması ve cezaların arttırılmalı. Şiddet sorununun çözümünde bunun önemli bir adım olacağını düşünüyoruz."

Ceylan, sağlıkta şiddetin çalışanların motivasyonunu da bozduğunu kaydetti.

- "Yüreğimizdeki yangın devam ediyor"

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay da dernek üyelerine ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

İnsanlıktan nasibini almamış bir kişinin yaptığı ve örneği bulunmayan elim bir olayla karşı karşıya kaldıklarını aktaran Kızılay, "Hastanemizin nöbetçi çalışanları itfaiyeyle yangını kısa sürede söndürdü ama yüreğimizdeki yangın devam ediyor. Sağlıkta şiddete kesin ve kararlı çözümler üretilince bu yangın söndürülür. Yangından çıkan duman nedeniyle geniş bir alan etkilendi. Tüm çalışanlarımız büyük bir üzüntü içerisinde." diye konuştu.

Prof. Dr. Ahmet Kızılay, kundaklama olayının şüphelisinin yakalandığını, süreci yakından takip ettiğini bildirerek, benzer olayın hiçbir sağlık kuruluşunda yaşanmamasını temenni etti.

Kızılay, sağlıkta şiddetin önlenmesi amacıyla ülke çapında caydırıcı tedbirlerin alınması gerektiğine vurgulayarak, konuyla ilgili çıkarılacak yasal düzenlemelerin güçlü bir şekilde uygulanması gerektiğini sözlerine ekledi.(AA)

Yorum Ekle