Sitede 6188 kişi varAZ BULUTLUAğrıAZ BULUTLU34°C

Ağrı'da Naht ve Filografi Sanatları Sergisi

AĞRI - Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün açmış olduğu unutulmaya yüz tutmuş sanatlar olan Filografi ve Naht kurslarında elde edilen sanatsal çalışmalar s...

Ağrı'da Naht ve Filografi Sanatları Sergisi

AĞRI - Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün açmış olduğu unutulmaya yüz tutmuş sanatlar olan Filografi ve Naht kurslarında elde edilen sanatsal çalışmalar sergisi açıldı.

Ağrı Kültür Kongre Merkezinde sergilenen çalışmalar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından açılan geleneksel Türk İslam sanatları olan Filografi, Naht ve Ebru Sanatları kurslarında elde edildi.

Kadın kursiyerler tarafından ilgiyle yapılan Naht ve Filografi sanatları, Ağrılı kadınların meslek edinmelerine olanak sağladı. Kadınlar Kurslarda yaptıkları çalışmaları Kültür Kongre Merkezinde sergiye çıkararak halkın beğenisine sundu.

Servislerle evlerinden alınıp yine servislerle evlerine bırakılan kursiyerlere kurs süresince eğitime geldikleri günlerde günlük 15 lira harçlık da veriliyor. Kurs süresince yapılan tablolar boyutuna göre fiyatlandırıp Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde satışa sunuluyor ve elde edilen gelirle hem kendi ihtiyaçlarını hem de çalışmalar için gerekli malzemeler alınıyor. Böylece kursların sürekliliği sağlanıyor.

Filografi ve Naht sanatları kurslarında öğretmenlik yapan Alev Solhan, sergilenen çalışmaların kurs süresince ev hanımları ve genç kızlar tarafından yapılan çalışmalar olduğunu söyleyerek el emeği ile yapılan çalışmaların oldukça ilgi gördüğünü dile getirdi. (İHA)

Ağrı'da Naht ve Filografi Sanatları Sergisi1

Ağrı da Naht ve Filografi Sanatları Sergisi2

Ağrı da Naht ve Filografi Sanatları Sergisi3

Ağrı da Naht ve Filografi Sanatları Sergisi4

Ağrı da Naht ve Filografi Sanatları Sergisi5

Ağrı da Naht ve Filografi Sanatları Sergisi6

Yorum Ekle