Sitede 6039 kişi varAZ BULUTLUAğrıAZ BULUTLU34°C

Hastalıkta ve sağlıkta bir ömür eşinin yanında

AĞRI - Ağrı'nın Hıdır köyünde yaşayan Asya Çelik, 15 yıl önce inşaatta çalışırken geçirdiği kaza sonrası yürüme yetisi kaybeden yarım asırlık eşi Ferzende Çelik'e gözü gi...

Hastalıkta ve sağlıkta bir ömür eşinin yanında

AĞRI - Ağrı'nın Hıdır köyünde yaşayan Asya Çelik, 15 yıl önce inşaatta çalışırken geçirdiği kaza sonrası yürüme yetisi kaybeden yarım asırlık eşi Ferzende Çelik'e gözü gibi bakıyor.

Merkeze bağlı Hıdır köyündeki evinde 4'ü kız 7 çocuğuyla yaşayan Çelik ailesi, 15 yıl önce baba Ferzende Çelik'in (77) inşatta geçirdiği kaza ile büyük üzüntü yaşadı.

Kaza sonrası tedavi gören ve ayaklarına Platin takılan Çelik'in yürüme yetisini kaybederek yatağa mahkum olmasıyla ikinci defa yıkılan aile, tüm olumsuzluklara rağmen hayata küsmeyip ayakta durmaya çalıştı.

Bu dönemde ailenin ayakta kalmasını, eşinin ise hayata sımsıkı tutunmasını sağlayan Asya Çelik (65), çocukları ve torunlarının da manevi desteğiyle eşine verdiği "iyi günde, kötü günde, hastalıkta, sağlıkta yanında olma" sözünü tutmayı başardı.

Eşine namaz vakitlerinde leğende Abdest aldıran, temizlik başta olmak üzere tüm kişisel ihtiyaçlarını karşılayan Asya Çelik, aynı yastığa baş koyduğu eşini sağlığında olduğu gibi hastalığında da bir an olsun yalnız bırakmıyor.

Yıllardır bedensel engelli eşinin en büyük destekçisi olan Çelik, kış boyunca evde kalan ve dışarı çıkamayan eşinin güneşli havalarda dışarıya çıkıp gezmesi için bir akülü tekerlekli Sandalye istiyor.

- "Eşim bütün ihtiyaçlarımı karşılıyor"

Asya Çelik'in adeta çocuğu gibi baktığı Ferzende Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yarım asrı aşkın evliliklerinde eşiyle birbirlerinden razı olduklarını ve köylerinde mutlu hayat sürdürdüklerini söyledi.

15 yıl önce iş kazası sonrası iki ayağının kırıldığını ve sonrasında bir daha yürüyemediğini anlatan Çelik, "Değneklerle geziyorum. 15 yıl önce düştüm. Ayaklarım kırıldı ve daha sonra platin taktılar. Kalbimden ve iki gözümden de Ameliyat oldum ama iyiyim. Allah'a şükür devlet bana bakıyor, doktorlar eve gelerek beni tedavi ediyor. Eşim beni yatırıyor, yemeğimi veriyor, bütün ihtiyaçlarımı karşılıyor, bana karşı bir kusuru olmadı, Allah ondan razı olsun. Halimden de şikayet etmiyorum, benim kaderimde böyle yazılmış." diye konuştu.

Haline şükrettiğini ve herkesin birbirini sevip saygı göstermesi gerektiğini dile getiren Çelik, devletten aldığı destekle geçinebildiğini belirtti.

- "Devletten destek alıyorum"

Ferzende Çelik, herkesin memleketini sevip devletine sahip çıkması gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Devletten destek alıyorum, devletim çok iyidir. Elimden gelse o parayı da milli savunma bakanlığına vereceğim. Devletimin topu ve tüfeğiyle dahada güçlenmesini istiyorum, devletime dua ediyorum. Devletten millete zarar gelmez, devletimiz sayesinde evimizde rahat rahat yatıyoruz. Polis ve askerler gece gündüz nöbet bekliyor, yurdumuzu muhafaza ediyor, Allah onlardan razı olsun."

Yaşı ilerlediği için ayaklarının ameliyata uygun olmadığını dile getiren Çelik, "Ayaklarıma platin taktılar ama imkanımız olmadığı için akülü sandalye alamıyorum. Bana akülü sandalye alınırsa dışarıya çıkıp Hava alabilirim." ifadesini kullandı.

- "Kocama kol kanat oldum"

Asya Çelik ise 15 yıldır yatağa bağımlı olan eşinin tüm ihtiyaçlarını her türlü zorluğa göğüs gererek karşıladığını aktardı.

Eşinden razı olduğunu ve hallerine şükrettiklerini anlatan Çelik, "Evlilik iyidir, ama hastalık bırakmıyor. Kocam çok iyidir, bana bakıyor, ben de ona bakıyorum, Allah razı olsun. Eşimin banyosunu yaptırıyorum, abdestini aldırıyorum, yemeğini ve çayını veriyorum. Kocama kol kanat oldum. Eşimin dışarıya çıkıp gezmesi için bir akülü sandalye istiyorum." şeklinde konuştu.(AA)

Hastalıkta ve sağlıkta, bir ömür eşinin yanında - AĞRI3

Hastalıkta ve sağlıkta, bir ömür eşinin yanında - AĞRI1

Hastalıkta ve sağlıkta, bir ömür eşinin yanında - AĞRI2

Hastalıkta ve sağlıkta, bir ömür eşinin yanında - AĞRI4

Hastalıkta ve sağlıkta, bir ömür eşinin yanında - AĞRI5

Hastalıkta ve sağlıkta, bir ömür eşinin yanında - AĞRI6

Yorum Ekle