Sitede 6726 kişi varhafif yağmurluAğrıHafif yağmurlu3.8°C

Türkiye-İran 49. Alt Güvenlik Komite Toplantısı

HAKKARİ - Türkiye ile İran arasındaki 49. Alt Güvenlik Komite Toplantısı, İran'ın Urumiye kentinde yapıldı.

Valiliğin internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Hakkari Valisi İdris Akbıyık başkanlığındaki Türkiye heyeti ile Urumiye Valisi Alireza Molla Mohammadizade başkanlığındaki İran heyeti arasındaki toplantı, Urumiye kentinde gerçekleştirildi.

İki ülkenin sınır güvenliği, sınırda yapılan ticaretle ilgili sorunlar ve bunlara ilişkin çözüm önerilerinin görüşüldüğü toplantıda alınan kararlar protokol halinde getirildi.

Toplantı, karşılıklı hediye takdiminin ardından sona erdi.

Daha sonra Mohammadizade ve beraberindekilerle Urumiye Müzesi'ni gezerek tarihi eserleri inceleyen Akbıyık, İran heyeti ile Urumiye Kapalı Çarşı'sını ziyaret ederek esnafla sohbet etti.

Toplantıya, Yüksekova 3. Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Metin Tokel, Urumiye Başkonsolosu Osman Peşmen, Yüksekova Kaymakamı Ramazan Kendüzler, Şemdinli Kaymakamı Muhammet Fuat Türkman, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuri Öztürk, 7. Hudut Alay Komutanı Piyade Albay Hasan Koyuncu, Yüksekova İlçe Emniyet Müdürü Haluk Baş, Doğu Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Hayrettin Yıldırım ve İl Göç İdaresi Müdür Vekili Remzi Özkul da katıldı.(AA)

Türkiye-İran 49. Alt Güvenlik Komite Toplantısı 1

Yorum Ekle