Sitede 5163 kişi varaz bulutluAğrıAz bulutlu23.1°C

Ağrı'nın Bereketli Topraklarını Sulayacağız

AĞRI - Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Ağrı’ya yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve...

Ağrı'nın Bereketli Topraklarını Sulayacağız

AĞRI - Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Ağrı’ya yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

DSİ Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Ağrı ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Kurumumuz tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü diğer sektörlerin de itici sektörü olmuştur. Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır.

Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır.

Ağrı’nın 2045 Yılına Kadar İçmesuyu İhtiyacını Karşıladık…

İnşa ettikleri Ağrı Yazıcı Barajından aldıkları hamsuyu, günlük kapasitesi 80.000 m3 olan içmesuyu arıtma tesisine oradan da arıtılan menba kalitesindeki içmesuyunu 12,5 km uzunluğundaki isale hattı ile şehre verdiklerini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın’ ‘Böylece Ağrı şehir merkezi ve 15 civar yerleşim yerinin 2045 yılına kadar olan içmesuyu ihtiyacını karşıladık. Patnos ilçesinin içmesuyu ihtiyacını karşılamak için içmesuyu arıtma tesisi inşa ediyoruz. Tesisin inşaat çalışmalarının %49’u tamamlanmıştır.

Ağrı’nın Hasretle Beklediği Yazıcı Barajı’nı Hizmete Aldık…

Bununla birlikte Ağrı’nın hasretle beklediği temelden yüksekliği 90 metre olan Yazıcı Barajı’nı 2008 yılında hizmete aldık. Baraj şehrin içmesuyu ihtiyacını karşıladığı gibi Ağrı Ovasında 249.590 dekar zira arazinin de sulanmasını sağlayacaktır.’dedi.

Ağrı’ya 2 Baraj ve 1 Gölet Daha İnşa Ediyoruz…

Ağrı’daki su kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirmeye devam ettiklerini ifade eden Aydın,’Ağrı’da kalkınmayı hızlandıracak, il’de sulamayı ve ziraatı geliştirecek 2 baraj daha inşa ediyoruz. Patnos Yukarıgöçmez Barajında depolanacak su ile 3.340 dekar arazinin sulanması hedeflenmektedir. Taşlıçay Derecek Barajı ilde 9.960 dekar arazinin sulanması sağalanacaktır.

Ayrıca Patnos Yeşilhisar Gölet’inin de inşaat çalışmaları devam etmektedir. Gölet ile 1.390 dekar arazinin sulanması hedeflenmektedir. Diğer taraftan Ağrı’da taşkınları önlemek için son 16 yılda tamamladığımız 44 dere ıslahı ile; Ağrı şehir merkezi, 42 meskûn mahal ve 35.670 dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk. 10 adet dere ıslah çalışmasının da inşaatı devam etmektedir. ‘dedi.

Aydın , Son olarak bu projelerin yapılmasınde en büyük destekçimiz Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ‘dedi.

dsi ağrı yatırım1

dsi ağrı yatırım2

dsi ağrı yatırım3

dsi ağrı yatırım4

dsi ağrı yatırım5

dsi ağrı yatırım6

dsi ağrı yatırım7

dsi ağrı yatırım8

dsi ağrı yatırım9

dsi ağrı yatırım10

dsi ağrı yatırım11

2 Yorum

m.h.k
m.h.k
3 ay önce

hayırlı olsun çok güzel yatırımlar ancak 2045 ten sonra su ihtiyacını nasıl karşılayacağız onu da sordunuz mu

Mızo
Mızo
3 ay önce

Cek cak kaç köy sulama yapıyor 12 yıl oldu burnun dibindeki köyler sulama yapamıyor neden çünkü sulama kanalı yok

Yorum Ekle