Sitede 4866 kişi varhava açıkAğrıAçık29.5°C

Tunceli'de kulaklı orman baykuşun fotoğrafı çekildi

TUNCELİ - Tunceli'nin Ovacık ilçesinde, yiyecek bulmakta güçlük çeken ve doğal ortamında genellikle geceleri küçük kuş türleri ile tarla farelerini avlayarak beslenen kul...

Tunceli'de kulaklı orman baykuşun fotoğrafı çekildi

TUNCELİ - Tunceli'nin Ovacık ilçesinde, yiyecek bulmakta güçlük çeken ve doğal ortamında genellikle geceleri küçük kuş türleri ile tarla farelerini avlayarak beslenen kulaklı orman baykuşu, gündüz merkez Pulur Mahallesi'ndeki yerleşim alanları yakınında görüldü.

Yüksek noktalardan doğayı gözlemleyip bir süre av arayan baykuş, daha sonra uçarak gözden kayboldu.

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği Kırmızı Listesi'ne göre asgari endişe kriterlerinde olan ve dünyada popülasyonu azalama eğiliminde bulunduğu belirtilen kulaklı orman baykuşu, AA muhabiri Sidar Can Eren tarafından fotoğraflandı.

Kuş uzmanı Sedat İnak, Tarım ve Orman Bakanlığınca yürütülen "Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi"nde, Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şube Müdürlüğü görevlileriyle 2014-2015'te sahada kuş gözlemi yaptıklarını ifade etti.

İnak, "Çalışmalarda 204 kuş türünü kayıt altına aldık. Bu baykuşun gündüz görüntülenmesi, ilin kuş çeşitliği açısından zengin olduğunun göstergesidir. Kulaklı orman baykuşu geceleri aktif olan bir kuş türüdür. Gündüz nadiren görülebiliyor. Kulaklı orman baykuşu, gözlemlerimiz esnasında göremediğimiz türdü." diye konuştu.(AA)

kulaklı orman baykuşu1

Yorum Ekle