Sitede 3764 kişi varçok bulutluAğrıÇok bulutlu2.4°C

Ağrı'da "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" etkinliği

AĞRI - ÖZGÜR KARİP - Ağrı'da trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması amacıyla "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan kampanya çerçevesinde İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şubesi ekiplerince etkinlik düzenlendi.

Trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması amacıyla "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan kampanya çerçevesinde Ağrı'da sürücü ve yayalar bilgilendirildi.

Ağrı Valiliği önünde ki uygulamada, polis ve jandarma ekipleri sürücülere broşür dağıttı. Trafik ekipleri sürücülere yaya önceliğiyle ilgili broşür dağıtıp, bilgilendirme yaptı.

Etkinlikte, yolu kullanan öğrencilere de açıklama yapan Polis Memuru Eda Çermik, İçişleri Bakanlığı tarafından “öncelik hayatın, öncelik yayanın” sloganı ile 2019 yılı yaya öncelikli trafik yılı olarak ilan edildiğini belirterek, yaya öncelikli trafik düzenine geçildiğini söyledi.

Ağrı’da 2018 yılı içerisinde meydana gelen 294 yaralanmalı kazadan 151’i yayaya çarpma şeklinde ki kazalardan meydana geldiğini belirten Çermik “Bu çerçevede tüm sürücülerimizin yayalara karşı saygılı olması ve geçiş önceliğini yayalara vermesi daha uygun olacaktır. Bu bağlamda tüm halkımızın bilgi sahibi olması ve yaya öncelikli trafik bilincinin kazandırılması amacıyla Ağrı İli Emniyet Müdürlüğü, Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğümüzce yapılan eğitimler, çeşitli ortam ve zamanlarda devam edecektir” dedi.

Etkinliği katılarak destek veren Ağrı Valisi ve Belediye Başkan Vekili Süleyman Elban ise etkinliğin 81 ilide eş zamanlı olarak yapıldığını söyledi.

Bir ülkenin trafik düzeninin onun gelişmişlik göstergelerinden birisi olduğunu belirten Elban “Ancak trafikte yayaların öncelikli olması, o ülkenin gelişmiş olması ile ilgili doğru orantı gösteren bir kriterdir” dedi.

Elban şunları söyledi:

"Bakanlığımız da gerek yayaların, çok fazla trafik kazalarında, ölümlü özellikle trafik kazaları başta olmak üzere, yaralamalı trafik kazalarında zarar görmeleri, hem de artık yayalarımızın trafikte öncelenmesi amacıyla böyle bir kampanya başlatıldı. Bu bir kampanya olarak devam edecek değil, artık sürekli olarak başta gençlerimiz, çocuklarımız olmak üzere tüm insanlarımız bununla ilgili bir farkındalık elde edip, artık bu anlayış tüm insanlarımıza yerleşecek ve trafik sistemimizde de artık yayalarımız birinci öncelik olacak."

Etkinliğe, Ağrı Valisi ve Belediye Başkan Vekili Süleyman Elban, Vali Yardımcısı Ömer Faruk Tuncer, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Muhsin Cengiz, öğrenciler, jandarma ve polis trafik ekipleri katıldı.

Ağrı Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın etkinliği1

Ağrı Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın etkinliği2

Ağrı Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın etkinliği3

Ağrı Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın etkinliği4

Ağrı Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın etkinliği5

Ağrı Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın etkinliği6

Ağrı Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın etkinliği7

Ağrı Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın etkinliği8

Ağrı Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın etkinliği9

Ağrı Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın1

2 Yorum

mustafa
mustafa
3 ay önce

Son 50 yılda alınan en güzel uygulama. Medeniyete bir adım daha yaklaşmış olduk

ağrılı
ağrılı
2 ay önce

kimse boşuna heveslenmesin. bu yasa Ağrı'da uygulanmaz. bunu uygulayacak sürücü de yoktur. denetleyecek idare de yoktur. inşallah ben yanılırım.

Yorum Ekle