Sitede 6961 kişi varçok bulutluAğrıÇok bulutlu3.3°C

Ağrı'da "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" eylemi yapılacak

AĞRI - Yaya geçitlerinin kullanılmasının teşvik edilmesi ve sürücüler tarafından fark edilmesi, buralarda vatandaşların geçiş üstünlüğünün vurgulanması amacıyla Ağrı ve ilçelerinde 6 Şubat Çarşamba günü Saat 12:30 ile 13:30 saatleri arasında eylem yapılacak.

İçişleri Bakanlığının, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımınının yaygınlaştırılması amacı ile “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 6 Şubat Çarşamba günü Ağrı ve İlçelerinde saat 12:30 ile 13:30 saatleri arasında eylem yapılacak.

Bütün illerde eş zamanlı yapılacak olan eylem ile 2019 yılı Yaya Öncelikli Trafik Yılı ilan edilişi, kampanya ve tanıtımlarla kamuoyuna duyurulacak.

"Yaya Öncelikli Trafik Kanunu" ile artık araç sürücülerinin, görevli veya trafik ışığı bulunmayan ancak işaret veya levhalarla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlaması, buralardan geçen veya geçmek üzere olan yayaya ilk geçiş hakkını vermesi zorunlu hale geldi.

Bu amaçla İçişleri Bakanlığınca "Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın" sloganıyla, 2019 "Yaya Öncelikli Trafik" yılı ilan edildi.

"Yaya Öncelikli Trafik" kapsamında hazırlanan afiş ve pankartların, tüm il ve ilçe merkezlerindeki kamu kurum ile kuruluşlarına asılması sağlanacak.

Etkinliğin yapılacağı yaya geçitlerinde görevli kolluk personeli tarafından el broşürleri, sürücü ve yayalara dağıtılacak. Ayrıca yaya güvenliğine yönelik hazırlanan videonun yaşam tünellerinde ve uygun yerlerde gösterimi yapılacak.

Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın1

Yorum Ekle