Sitede 5391 kişi varparçalı bulutluAğrıParçalı bulutlu14.4°C

Yaralı delice kuşu tedavi altına alındı

IĞDIR - Iğdır'da yaralı halde bulunan delice kuşu tedavi altına alındı.Alikamerli Mahallesi'nde tarlada çalışan işçiler, yaralı bir kuş bulmaları üzerine durumu Doğa Koru...

Yaralı delice kuşu tedavi altına alındı

IĞDIR - Iğdır'da yaralı halde bulunan delice kuşu tedavi altına alındı.

Alikamerli Mahallesi'nde tarlada çalışan işçiler, yaralı bir kuş bulmaları üzerine durumu Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekiplerine bildirdi.

Tarlaya gelen ekipler, yaralı delice kuşunu alarak şube müdürlüğüne götürdü.

Veteriner hekim tarafından muayenesi yapılan kuşun kanadından yaralandığı tespit edilirken, tedavisine başlanılan kuşun iyileşene kadar koruma altında kalacağı öğrenildi.

Iğdır Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürü Mete Türkoğlu, "Göçmen kuşlardan olan delice kuşları, ekim ayı sonlarında Iğdır'dan sıcak memleketlere göç etmektedir. Bu yılın yavrusu olan bu delice kuşu ise yaralı olduğundan göç edememiş. Kuşu iyileştirdikten sonra doğaya bırakacağız." dedi.

Veteriner hekim İbrahim Gültekin de kuşun, kanat ucunda travmaya bağlı yumuşak doku zedelenmesi olduğunu anlatarak, "Kuşa gereken müdahale yapıldı, Antibiyotik tedavisi uygulandı. Kanadında herhangi bir kırık olmadığını gözlemlediğimiz kuşu iyileşene kadar misafir edeceğiz." diye konuştu.

Aras Kuş Halkalama İstasyonu'na götürülen delice kuşu, iyileşince halkalanıp doğal yaşam alanına bırakılacak.(AA)

Yorum Ekle