Sitede 8679 kişi varaz bulutluAğrıAz bulutlu15.8°C

Meya Antik Kenti büyüleyen dokusuyla ziyaretçilerini bekliyor

AĞRI - HÜSEYİN YILDIZ / CEMİL KARİP - Ağrı'da bulunan tarihi Meya Antik Kenti, adeta büyüleyen dokusuyla ziyaretçilerini bekliyor.Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahip...

Meya Antik Kenti büyüleyen dokusuyla ziyaretçilerini bekliyor

AĞRI - HÜSEYİN YILDIZ / CEMİL KARİP - Ağrı'da bulunan tarihi Meya Antik Kenti, adeta büyüleyen dokusuyla ziyaretçilerini bekliyor.

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve bu nedenle "Medeniyetler beşiği" olarak nitelendirilen Ağrı'nın Diyadin ilçesindeki antik kent, geçmişte ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin izlerini günümüze taşıyor.

İlçe merkezine 12 kilometre uzaklıkta bulunan Günbuldu köyündeki sarp kayalıklara oyularak yapılan kentin içinde barınma yerleri, tapınak, ibadethane, oda ve mağaralar bulunuyor.

Birçok medeniyetin izlerini taşıyan ve "Meya mağaraları" olarak bilinen antik kent, ev sahipliği yaptığı medeniyetlerden kalan tarihi izleriyle hayranlık uyandırıyor.

Ağrı Kültür ve Turizm Müdür Vekili Erkan Kösedağ, Meya mağaralarının dünyada örneğine nadir rastlanır bir tarihi yapı olduğunu söyledi.

Antik kentin ilgi çekici bir yapı olduğunu belirten Kösedağ, "Meya mağaraları antik bir kent görünümü veren bir yapı. Bunun Türkiye'de aslında bir örneği var, Hasankeyf buna benzer bir görüntüye sahip. Bir de İran'ın Tebriz şehrinde, dünyanın en önemli mağaralarından olan Kendovan buna benzer bir örnek teşkil ediyor." dedi.

Mağaraların bulunduğu bölgenin turizm sektörü açısından oldukça önemli bir bölge olduğunu aktaran Erkan Kösedağ, "Bu alan aslında turizm sektörü açısından keşfedilmemiş bir yer. Burada, mağaralar içerisinde oyularak yapılmış ibadethaneler, bir yaşam alanı söz konusu. Bu yaşam alanı özellikle fotoğrafçıların ilgisini çekebilecek bir alan. Burada geçmişe dair kalıntıları rahat bir şekilde görebiliyorsunuz." diye konuştu.

- "Kesinlikle görülmeye değer bir yer".

Gezi için doğuya gelenlerin Meya mağaralarını da mutlaka görmeleri gerektiğini söyleyen Kösedağ, şöyle devam etti.

"Kesinlikle görülmeye değer bir yer. Türkiye'de turizm açısından keşfedilmemiş bir alan. Keşfedilmemiş bir alanın görülmesi insanlar açısından farklı bir güzellik arz ediyor. Mutlaka görülmeli, gerek Ağrılılar'ın, gerek diğer turistlerin Ağrı'ya geldiklerinde Meya'yı görmelerini öneriyoruz. Hem köyün mistik kokusunu alabiliyorsunuz, kırsal ve tarihi bir yaşam var. Mağaraların içine kadar ulaşılabiliyor, gelecekte çok daha iyi değerlendirilebilecek bir alan.".

- "Mağaralar gerçekten büyüleyici".

Meya mağaralarını ziyaret etmek için Kars'tan gelen Muhammed Kaya ise mağaraları görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Daha önce bir arkadaşım buraya gelmişti, bana da mutlaka görmemi tavsiye etti. İş için Ağrı'ya gelmişken burayı da göreyim dedim. Mağaralar gerçekten büyüleyici, odaları ve gizli geçitleri var. Sert kayalıkların içindeki yumuşak kayalar oyularak yapılmış. İçinde de birçok çizim mevcut. Bulunduğu noktaya ulaşmak için biraz yürümek gerekse de geldiğime değdi. Çevremdeki herkese tavsiye edeceğim, henüz görmeyenlerin de mutlaka görmelerini öneririm." şeklinde konuştu.(AA)

Meya Antik Kenti büyüleyen dokusuyla ziyaretçilerini bekliyor1

Meya Antik Kenti büyüleyen dokusuyla ziyaretçilerini bekliyor4

Meya Antik Kenti büyüleyen dokusuyla ziyaretçilerini bekliyor5

Meya Antik Kenti büyüleyen dokusuyla ziyaretçilerini bekliyor6

Meya Antik Kenti büyüleyen dokusuyla ziyaretçilerini bekliyor1

Meya Antik Kenti büyüleyen dokusuyla ziyaretçilerini bekliyor7

Meya Antik Kenti büyüleyen dokusuyla ziyaretçilerini bekliyor9

Meya Antik Kenti büyüleyen dokusuyla ziyaretçilerini bekliyor10

Meya Antik Kenti büyüleyen dokusuyla ziyaretçilerini bekliyor11

Meya Antik Kenti büyüleyen dokusuyla ziyaretçilerini bekliyor12

Meya Antik Kenti büyüleyen dokusuyla ziyaretçilerini bekliyor13

Meya Antik Kenti büyüleyen dokusuyla ziyaretçilerini bekliyor14

Meya Antik Kenti büyüleyen dokusuyla ziyaretçilerini bekliyor15

Meya Antik Kenti büyüleyen dokusuyla ziyaretçilerini bekliyor16

Meya Antik Kenti büyüleyen dokusuyla ziyaretçilerini bekliyor17

6 Yorum

Emrah.z
Emrah.z
11 ay önce

Emeği geçen herkese teşekkür ederim inşallah kısa zamanda yetkililer bu güzelliği görür ...

sercan
sercan
11 ay önce

Doğudaki tarihi bir güzelliği daha gün yüzüne çıkarmak ve bu güzelliği bilinir hale getirmek adına güzel bir haber olmuş. Umarım bir an önce başta Ağrı ve ilçe belediyelerimiz olmak üzere, daha geniş kitlelere duyurmak ve tanıtmak için çalışmalar yoğunlaşır. Çünkü gerçekten buna ihtiyacımız var. Tarihi değerlerimize sahip çıkmak ve bunları Türkiye'ye hatta dünyaya tanıtmak durumundayız. Buradan Kültür bakanına, Ağrı ve ilçe belediye başkanlarına çağrımdır. Bu konu hakkında gerekli özverili çalışmalar yapılıp mekan tarihi dokusuyla turistik bir alan olarak tescil edilmeli ve Türkiye'ye kazandırılmalıdır. Saygılarımla.

ADEM DİL
ADEM DİL
11 ay önce

DAHA İYİ FOTO ÇEKİLİP SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN SERVİS EDİLMELİ KAZI YAPILIRSA DAHA GÜZEL ŞEYLERE DE ULAŞILAİBLİR

BAYKAR
BAYKAR
11 ay önce

çok güzel bu tip yerleri gündeme getirmeniz iyi oldu sağ olun

tk
tk
11 ay önce

yarın hemen gidip millet adını duvarlara kazır, bir an önce görmek lazım

mehmet hanifi kızğın
mehmet hanifi kızğın
11 ay önce

harika bir ortam fotoğraf payylaşma şansım olsaydı bir cok resim paylaşırdım

Yorum Ekle