Şuan sitede 14671 kişi var
hafif kar yağışlı
Ağrı
Hafif kar yağışlı
-2.6°C

TOKİ İran sınırındaki duvarın yarısını tamamladı

ANKARA - Suriye sınırına dünyanın en uzun 3'üncü duvarını ören Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) İran sınırında inşasına başladığı 144 kilometrelik duvarın yarısını tamamladı.

TOKİ İran sınırındaki duvarın yarısını tamamladı

AĞRI DOĞUBAYAZIT

ANKARA - Suriye sınırına dünyanın en uzun 3'üncü duvarını ören Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) İran sınırında inşasına başladığı 144 kilometrelik duvarın yarısını tamamladı.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, yaptığı açıklamada, İdare'nin sadece sosyal konut değil hastane, stadyum, okul gibi yapıları da inşa ettiğini anımsattı. Bu yıl içerisinde Türkiye-Suriye sınırındaki duvarı ve duvardan daha önemli olan güvenlik yolunu inşa ettiklerini aktaran Turan, İran sınırındaki duvar inşasının ise devam ettiğini aktardı.

Sınıra yapılacak toplam 144 kilometrelik duvarın 57,152 kilometrelik kısmının Iğdır'da, geriye kalan 86,848 kilometrelik kısmın ise Ağrı sınırında inşa edildiğini söyleyen Turan, "Sınırda olağanüstü ve tehlikeli bir çalışma yapıyoruz. Mayınlı arazilerin olması ve diğer etkenler işimizi daha da zorlaştırıyor. Buna rağmen büyük bir özveri ile çalışıyoruz. Beş ayrı etap halinde inşa ettiğimiz duvarın yarısını tamamladık. Ayrıca yolların yapımını da hızla devam ediyoruz" dedi.

Duvarın arkasına devriye atmak için güvenlik yolu ve duvar boyunca 15 kapı bulunacağını belirten Turan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kapılarda kurşungeçirmez camlar bulunacak. Kapılarda üstün güvenlikli malzeme kullanıyoruz. Güvenlik duvarı Prefabrik olarak üretildi. Güvenlik sorunu ortadan kalktığında duvarları taşıyıp başka bölgelerde istediğimiz amaçla yeniden kullanabiliriz. Dev blokların yapımında mukavemeti yüksek dayanıklı beton kullanıyoruz. TOKİ olarak sadece duvar kalıbı döküp monte etmiyoruz. Duvarın arkasına devriye atmak için güvenlik yolunu da yapıyoruz. Duvar ve yolun tamamı yerli, Türk firmaları tarafından inşa ediliyor. Neredeyse her Gün 2,5-3 kilometre duvar ve yol yaparak ilerliyoruz."

"İdare olarak bu görevi üstlendik"

Bölgede yaşanan gelişmelerin, terör örgütlerinin artan faaliyetleri ve kontrolsüz geçişlerden dolayı sınır güvenliğinin çok büyük bir önem kazandığını ifade eden Turan, "Yasa dışı faaliyetlerin kontrol edilmesi, güvenliğin sağlanması açısından sınır duvarı çok önemli. İdare olarak bu görevi üstlendik. Suriye sınırındaki inşasına başladığımız duvarı tamamladık. İran sınırı boyunca 144 kilometrelik duvarın da yarısını tamamladık. Suriye sınırından sonra İran sınırımızda devam eden duvarın tamamlanması ile sınırımız daha güvenli hale gelecek" açıklamasında bulundu.

Beş şantiyenin her birinde günde 200-250 arası devasa beton bloku kalıplara döktüklerini vurgulayan Turan, sınır hattı boyunca 2 metre genişliğinde ve 3 metre yüksekliğindeki 7 tonluk seyyar blokların tamamlanan kısmında, duvarların üzerlerine jiletli tel de çekildiğini aktardı.

Turan, 2018 yılının ilk 6 ayında sınır duvarının tamamlanacağını söyledi.

Turan, terörden zarar gören alanların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı organizesinde TOKİ'nin çalışmalarıyla yenilendiğini anımsattı. Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Hakkari ve ilçelerinde 25 bin konut inşa ettiklerini söyleyen Turan, şunları kaydetti:

"Oradaki vatandaşlarımızın bu çukur olaylarıyla birlikte ciddi bir mağduriyeti var. Türkiye devleti bu mağduriyeti gidermeye çalışıyor. TOKİ, Van depreminden sonra bölgede 17 bin konut inşa etmişti, terörden zarar gören bölgelerde bundan daha büyük bir operasyon yürütüyoruz şu anda. Teslim edilen konutlarımız var, Silopi'de, Diyarbakır'da. Konutların tamamını inşallah önümüzdeki yaz aylarında Çevre ve Şehircilik Bakanlığına teslim edeceğiz. Onlar da hak sahibi vatandaşlara dağıtmış olacaklar"(İHA)

ağrı iran duvar2

ağrı iran duvar3

ağrı iran duvar4

Ergün Turan1


Haber Yorumları

Vatandaş04 tarafından 23 gün önce eklendi31-12-2017 20:57:46

Toki birde bu fırat mahalesinde yarım yamalak bıraktığı projesine devam etsede miletin yüzü gülse yetkililer den ricamız tşk


Bu yorumu Beğendiniz mi?
Begenmedim : 2
Beğendim : 19
19

2

Diğer Ağrı Doğubayazıt Haberleri

Eleşkirt'te kar yağışı başladı
Eleşkirt'te kar yağışı başladı
AĞRI Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde etkili olan soğuk havanın ardından kar yağışı görülmeye başlandı.Eleşkirt'te akşam başlayan kar yağışı kent
Etiketler