Sitede 7816 kişi varparçalı bulutluAğrıParçalı bulutlu27.8°C

Dondurucu soğuğa rağmen hayvanlarını otlatıyor

AĞRI - Türkiye'nin en soğuk illerinden biri olan Ağrı'da dondurucu soğuklar etkili olurken, ot ve saman alamayan bir kişi hayvanlarını köyün merasında otlatıyor. Ağrı'da ...

Dondurucu soğuğa rağmen hayvanlarını otlatıyor

AĞRI - Türkiye'nin en soğuk illerinden biri olan Ağrı'da dondurucu soğuklar etkili olurken, ot ve saman alamayan bir kişi hayvanlarını köyün merasında otlatıyor.

Ağrı'da Kar yağışının ardından etkili olan soğuk Hava hayatı olumsuz etkiliyor. Geceleri hava sıcaklığının eksi 25 dereceye kadar düştüğü Ağrı'nın Taşlıçay ilçesine 6 kilometre uzaklıkta bulunan Aşağı Toklu köyünde geçimini çiftçilik yaparak sağlayan Murteza Ergül (39) saman ve ot alamayınca çareyi köye ait meranın yüksek kesimlerinde buldu.

Köy ve çevresinde kar kalınlığı yarım metreyi bulurken, Ergül, yüksek kesimlerde rüzgar ve fırtınanın etkisiyle karın az olduğu yerlerde küçükbaş hayvanlarını otlatıyor. Sabah saatlerinde hayvanları ahırdan çıkaran Ergül, yarım Saat süren yolculuğun ardından meraya ulaşıyor. Ergül, kurtların da sık sık görüldüğü bölgelerde hayvanlarını korumak için yanında 5 tane köpek gezdiriyor. Yüksek kesimlerde zaman zaman fırtına ve kar yağışına yakalan Ergül, ateş yakarak ısınmaya çalışıyor.

Gün batımına kadar koyunlarını otlatmaya çalışan Ergül, havaların çok soğuk olduğunu ancak sayıları 200'ü bulan küçükbaş hayvanlarını otlatmaya mecbur kaldığını söyledi.

Ergül, "Bizim memleketimizde kar çok fazla yağıyor. Biz hayvanlarımızı eksi 15 derecede karın altında otlatıyoruz. Köyün yüksek kesimlerinde çok fazla kar olmadığı için küçükbaş hayvanlarımızı burada otlatmaya çalışıyoruz. Çukur ve düzlük alanlarda kar neredeyse 1 metreyi buluyor. Ot pahalı olduğu için biz de alamıyoruz, mecburen hayvanlarımızı köyün merasında otlatıyoruz. 1 balya otu 30 liradan satıyorlar. Zor şartlarda saat 07.00'de hayvanları çıkarıyoruz, saat 18.00'e kadar bir şekilde otlatmaya çalışıyoruz" dedi.(İHA)

kış koyun atlatma ağrı1

kış koyun atlatma ağrı2

kış koyun atlatma ağrı3

kış koyun atlatma ağrı4

kış koyun atlatma ağrı5

kış koyun atlatma ağrı6

kış koyun atlatma ağrı7

1 Yorum

Ağrılı
Ağrılı
2 yıl önce

Allahtan "bir hayırsever yardım etsin" mesajı yok haberde... 200 koyun be hemşerim. Sat 3-5 tane de al otunu samanını, rahatına bak. En başta sana yazık sonra da o hayvancağızlara...

Yorum Ekle