Şuan sitede 21046 kişi var
hava sisli
Ağrı
Sisli
-13.4°C

Eski Van şehri gün yüzüne çıkarılacak

Eski Van şehri gün yüzüne çıkarılacak
VAN - Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DAP) ile Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) desteğiyle gerçekleştirilen "Eski Van Şehri Müzekent Projesi" kapsamında eski Van şehri gün yüzüne çıkarılacak.

Van - Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DAP) ile Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) desteğiyle gerçekleştirilen "Eski Van Şehri Müzekent Projesi" kapsamında eski Van şehri Gün yüzüne çıkarılacak.

DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, DAKA binasında düzenlenen toplantıda, kalkınma ajanslarının kendi bölgelerinde spesifik alanlara odaklanmaya başladığını belirtti.

Bölge için Van Gölü ile havzasının önemine dikkati çeken Güray, "Van Gölü ve Van Gölü Havzası'nı bir bütün olarak düşündüğünüz zaman elimizde çok ciddi kaynak ve hazine var. Ama bunu işlememiz gerekiyor. Bizde tüm paydaşlarımızla önemli adımlar atmayı planlıyoruz." dedi.

Eski Van şehrinin ayağa kaldırılması için ilk adımı atmayı planladıklarını anlatan Güler, şu ifadeleri kullandı:

"Bu çalışma uzun süreli bir çalışma olacak ve atılacak adımlar kazı çalışmasının ardından sırayla devam edecek. Eski Van şehri tarzına uygun bir çalışma yapmayı planlıyoruz. Bu konuda ciddi dokümanlarımız var. Alana çok iyi hakim kazı ekibine sahibiz. Kazı ekibimizle koordineli çalışmalarımızı yürüteceğiz. Her ortamda medeniyetlere beşiklik yapan toprakların üzerinde olduğumuzu anlatıyoruz ama artık somut adımlar atmanın zamanı geldi."

- "Medeniyetlerin izi ortaya çıkarılacak"

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Yardımcısı Volkan Güler ise DAP tarafından yapılan çalışmalar ile bölgenin gelişimine yönelik katkı sunmak istediğini söyledi.

Van'da geçmiş dönemlerde önemli medeniyetlerin hüküm sürdüğünü dile getiren Güler, "Projemizle kentte yaşamış medeniyetlerin izlerini ortaya çıkarmak istiyoruz. Urartu ve Urartu sonrası dönemlerinde, tarihimizin iç içe olması adına çalışmalar yapılması gerekiyor. Projemizde eski Van şehrinin bir kısmını ayağa kaldırıyoruz." şeklinde konuştu.

Projenin ön şartlarının ortadan kaldırılmasının ardından hayata geçeceğini anlatan Güler, şunları kaydetti:

"Atılan bu adımın, küçük olsa bile Van ve bölge için büyük bir adım olacağına inanıyoruz. Projemizle insanların önüne somut bir şeyle çıkacağız. DAP olarak projelerimiz sadece bunlarla sınırlı kalmıyor. Eski Van şehri kazılarının hızlanması için sunduğumuz desteğin yanı sıra Van Kalesi Yürüyüş Yolu Projesi'nin de finansmanlığını yapıyoruz."

Doç. Dr. Erkan Konyar sunumuyla devam eden toplantı, eski Van şehri kazı alanındaki incelemelerin ardından sona erdi.(AA)

Eski Van şehri gün yüzüne çıkarılacak - VAN2

Eski Van şehri gün yüzüne çıkarılacak - VAN3

Eski Van şehri gün yüzüne çıkarılacak - VAN4

Eski Van şehri gün yüzüne çıkarılacak - VAN5

Eski Van şehri gün yüzüne çıkarılacak - VAN6

Diğer Van Haberleri

Van'da 12 yeni park yapılacak
Van'da 12 yeni park yapılacak
VAN - Van Büyükşehir Belediyesinin 2018 yılı faaliyet programı kapsamında 12 yeni park yapılacak.Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat
Van'da kaçak sigara operasyonu
Van'da kaçak sigara operasyonu
VAN - Van'da gerçekleştirilen operasyonda 17 bin paket gümrük kaçağı sigara ele geçirildi.Van İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, kent merkezi
Van’da kaçak sigara operasyonu
Van’da kaçak sigara operasyonu
VAN - Van'da son bir haftada düzenlenen kaçakçılık operasyonlarında, 12 bin 180 paket gümrük kaçağı sigara ele geçirildi, 9 kişi gözaltına alındı.İl
Van'da 10 yabancı uyruklu yakalandı
Van'da 10 yabancı uyruklu yakalandı
VAN - Van'ın Saray ilçesinde yurda yasa dışı yollarla giren 10 yabancı uyruklu yakalandı.İl Jandarma Komutanlığından yapılan açıklamaya göre, İlçe
Etiketler