Şuan sitede 4630 kişi var
çok bulutlu
Ağrı
Çok bulutlu
-6°C

Tunceli'de 600 organik kovan dağıtıldı

TUNCELİ - Geçtiğimiz yıl 650 ton bal üretilen Tunceli'de üreticilere 600 adet organik kovan dağıtıldı.

Tunceli'de 600 organik kovan dağıtıldı

TUNCELİ

TUNCELİ - Geçtiğimiz yıl 650 ton Bal üretilen Tunceli'de üreticilere 600 adet organik kovan dağıtıldı. Tunceli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Tunceli Arı Yetiştiricileri Birliği koordinesiyle "Organik Arıcılık" projesi kapsamında 15 üreticiye kişi başı 40 organik kovanı yüzde 75 hibe desteği ile 600 organik kovan verildi.

2014 yılında hayata geçirilen projenin sürdürüldüğünü belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Kaya, "Bakanlığımızca, ilimizde organik aracılığın geliştirilmesi, üretimin artırılması amacıyla başlatılan projeyle kapsamında üreticilerimize sertifika kazandırmaya devam ediyoruz. Şuanda ilimizde 68 bin 500 kovanımız mevcut. 2016 yılında 650 ton bal üretimi gerçekleştirdik" dedi.

Kaya, 2014-2015 yılında 36 üreticiden 9'unun organik arıcılık sertifikası almaya hak kazanırken bu yıl 15 üreticinin sertifika sahibi olduğunu da kaydetti.

2014-2015 yılında organik arıcılığın geliştirilmesi için 36 üreticiyle yola çıktıklarını aktaran Kaya şunları söyledi:

"Üreticilerimizin 3 yıl boyunca ürettiği balı kontrol etmesi açısından, yerlerinde ziyaret edildi. 36 üreticimizden 9 üreticimiz o dönem organik sertifika almaya hak kazanmıştı. Bu yılda 15 üreticimizle başladık, bu üreticilerimize 600 kovan dağıtarak, yüzde 75 hibe desteği sağlamaktayız. Projeyle sertifikasyon kuruluşunun ücreti de bakanlığımız tarafından karşılanmakta. İnşallah bu 15 üreticimizi 3 yıl boyunca organik arıcılığa kazandırmış olacağız."(İHA)

Tunceli de organik kovan dağıtıldı2


Diğer Tunceli Haberleri

Kamer Genç mezarı başında anıldı
Kamer Genç mezarı başında anıldı
TUNCELİ - Eski CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç ölümünün 2.yılında mezarı başında anıldı.Nazımiye ilçesine bağlı Ramazan köyündeki aile mezarlığında
Tunceli'deki kar yağışı ve tipi
Tunceli'deki kar yağışı ve tipi
TUNCELİ - Tunceli'deki kar yağışı ve tipi yüzünden dün gece kapanan Tunceli-Pülümür-Erzincan karayolu ulaşıma açıldı.Kentte, 3 gündür etkisini sürdüren
Etiketler